Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Kasım '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1202
 

Buş’un kankisi Washoe öldü!

Buş’un kankisi Washoe öldü!
 

Corc Dabulyu buş’un kankisi Washoe 42 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Geçtiğimiz Salı akşamı Washington Üniversitesi'nin Ellensburg kampusünde yapılan basın toplantısında Dr. Mary Lee Jensvold, Washoe’nin hayata gözlerini yumduğunu açıkladı.

1965 yılında Afrika’da dünyaya gelen Washoe ile kankası küçük Buş’un 42 yıllık dostlukları nasıl başlamıştı?

Yıl 1976. Küçük Buş henüz 19 yaşında. O yıllarda daKonuşma güçlüğü’nün yanı sıra anlatılanları anlamama, algılama problemleri yaşıyordu...
Bu, yaşamı boyunca devam edecek rahatsızlığı annesi Barbara’yı çok üzülüyordu doğal olarak. “Ne yapmalı, ne etmeli, bu çocuğu nasıl eğitmeli?” diye düşünürken aynı yıl, yani 1976 yılında, George Herbert Walker Bush, başka deyişle küçük buş’un babası, CIA Genel Müdürü oldu.

Afrika’dan getirilen Woshae'ya dil öğretileceğini öğrenen CIA Genel Müdürü, Washington Üniversitesi rektörü’nü arayarak “ Bizim oğlanı da vereyim birlikte öğrensinler, hem o zavallı maymun yaban ellerde yabancılık çekmemiş olur” der. Bunu duyan küçük buş sevincinden MAYMUN DANSI yapmaya başlar ( İlerleyen yıllarda, bu dans ile dünya gündemine güüüümmm diye düşecektir). 1981 yılına kadar çeşitli araştırma merkezlerinde eğitim alan ikili 1981 yılında küçük Buş’un babası George Herbert Walker Bush’un , zamanın ABD Başkanı Ronald Regan’ın yardımcısı olması ile Washington Üniversitesi'nin Ellensburg kampüsünde yerleştirilirler.

Ancak Küçük Buş ödül olarak hiç muz kazanamayıp, tüm muzları Washoe’nin kazanması nedeniyle Washoe'nin elindeki muzları zorla almaya çalışınca eğitim merkezinden atılır. Yale üniversitesine gider ve eğitimini orda almayı sürdürür.

Yaşamının son 27 yılını Washington Üniversitesi'nin Ellensburg kampusü araştırma, geliştirme merkezinde geçiren Washoe 250 sözcük öğrenmeyi başarır...Bu öğrendiği sözcükleri 31 yaşındaki Tatu, 29 yaşındaki Loulis ve 31 yaşındaki Dar isimli şempanzelere de öğretmeyi başarır.

Washoe’nin son eğitim görevlisi, enstitünün başkan yardımcısı Dr. Mary Lee Jensvold, ünlü ve zeki şempanzenin ölümünün ardından yaptığı veda konuşmasında "Washoe bir elçiydi ve biz insanlara doğaya saygı duymamız gerektiği mesajını getirmişti" dedi.

Gazetecilerin bazı sorularını “ O dönemlerde ben yoktum” diyerek geçiştiren Dr. Jesvold, ölen Washoe’nin arkadaşı olan üç şempanzenin onun izinden gittiklerini ve yeni kelimeler öğrendiklerini söyledi.

Şempanzelerin bakıcısı ile görüşen The Free Paper dergisi muhabiri’nin edindiği bilgiye göre Washoe, son yıllarda küçük Buş’a çok kızıyormuş. “Artık” “ Buş” “ Kanka” “Değil” kelimelerini sıkça dile getirdiğini söyleyen bakıcı, Washoe’nin, öğrencisi olan şempazelere “Savaşa hayır” cümlesini bile öğrettiğini ama eski kankasının bunu öğrenememesinden duyduğu üzüntüyü de anlattı. The Free Paper muhabirine bir anektodunu da aktaran bakıcı “Bush’u özlüyor musun? diye sorduğumda, durdu, durdu.. “O” “ Değil” “İnsan” Şempanze” “bile” “olamaz” dediğini söyledi.

Washoe, 12 Kasım’da düzenlenecek tören ile toprağa verilecek. Küçük buş ne zaman?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şimdiye kadar okuduğum yazılardan en çok zevk aldıklarımdan biri sizin bu yazınız diyebilirim... Konuyu muhteşem bir şekilde ele almışsınız.Okurken hem güldüm hem de hem fikir size katıldım....Saygılarımla....

- 
 07.11.2007 18:01
Cevap :
Canımsın.. senin gibi duyarlı gençlerin yetiştiğini görmek, biz erişkenlerin umudunu sürdüren en önemli etken. Yazılarını inceleyemedim ama bunu yazdıktan hemen sonra sayfana gideceğim. Sevgi ve sağlıklakal..  07.11.2007 19:20
 

Çok teşekkürler Ömer Bey. Aslında hatırlatmanız çok yararlı oldu.Enis Rıza yazan bir film mi izlemiştim de onunla mutlaka konuşmalıyım demiştim tam çıkaramadım. Bu devirde tereci olmak diye bir şey kalmadı ki. her zaman yenilenen bir bilgi akışı insanı iyice deyim yerindeyse -affedin-serseme çeviriyor.Belgesel sinemacılardan Uğur Kutay'ın film okuma derslerine katılmıştım. sayenizde tam da atlamak üzere olduğum kısa film festivalini de hatırladım. Çok teşekkürler. Bu konularda önerileriniz ve bilgilendiren haberleriniz beni sevindirir. selam ve sevgiler.

Ezgi Umut 
 07.11.2007 1:56
Cevap :
Sevgili Umut, Enis Rıza hoca, Belgesel Sinemacılar Birliği kurucu başkanı ve muhteşem bir kişilik... www.bsb.org.tr sayfasında " BSB, ‘aktif katılım ve aktif üyelik' temelinde, üniversite öğretim üyeleri; TRT ve özel televizyonların belgeselcileri; şirket sahibi olarak belgesel çalışmalar gerçekleştirenler; piyasada serbest olarak çalışanlar ve ilgili fakültelerin öğrencilerinden oluşan geniş bir üye yelpazesi ile etkinliklerine devam ediyor." diyor..Daha önce bu siteyi ziyaret etmiş olma olasılığın yüksek ama yine de olur ya belki haberdar olmamışsındır. Cür'etimi bağışla. Sevgi ve sağlıkla..  07.11.2007 19:18
 

Çok güzel ironi. Elinize sağlık.

Ezgi Umut 
 06.11.2007 4:03
Cevap :
Teşekkür ederim sevgili Ezgi.. Amatör belgesel çektiğin ilgimi çekti. Büyük Olasılıkla BSB( Belgesel Sinemacılar Birliği)'den haberdarsındır da, hani olur ya, bir ihtimal! www.bsb.org.tr. Enis rıza hoca ile mutlaka tanışmalısın. Bingöl Elmas bu konuda büyük destek olur... Umarım tereciye tere satmıyorumdur. Sevgi ve sağlıkla  06.11.2007 15:12
 

Vallahi muhteşemsiniz, diyecek başka bir söz bulamıyorum... Sevgilerimle...

Sema Sener 
 04.11.2007 23:47
Cevap :
Önce editörlerimize ardından sana.. Editörlere "Ehh!.. Nihayet girdiler "diye ( sanırım 3 gündür onay bekledim bu yazı için... Sana gelince yazının girdiğini senin bu yorumun ile öğrenmiş oldum. Önce yorumlara bakmak gibi bir adet geliştirdim de!.. :))  04.11.2007 23:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 126
Toplam yorum
: 807
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1245
Kayıt tarihi
: 10.09.06
 
 

48 yıldır yaşıyorum.Gazeteciyim, müzisyenim, babayım... Önce insan ve iyi bir yurttaş olabilme çab..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster