Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mart '07

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
32986
 

Çanakkale Türküsü için yapılmış araştırmalar

Çanakkale Türküsü için yapılmış araştırmalar
 

Çanakkale içinde vurdular beni
Ölmeden mezara koydular beni
Of gençliğim eyvah

Çanakkale köprüsü dardır geçilmez
Al kan olmuş suları bir tas içilmez
Of gençliğim eyvah

Çanakkale içinde aynalı çarşı
Anne ben gidiyorum düşmana karşı
Of gençliğim eyvah

Çanakkale içinde bir dolu testi
Anneler babalar ümidi kesti
Of gençliğim eyvah

Çanakkale'den çıktım yan basa basa
Ciğerlerim çürüdü kan kusa kusa
Of gençliğim eyvah

Çanakkale içinde sıra söğütler
Altında yatıyor aslan yiğitler
Of gençliğim eyvah

Çanakkale'den çıktım başım selamet
Anafarta'ya varmadan koptu kıyamet
Of gençliğim eyvah

Bu türküyü hep sevmişimdir. Çanakkale Türküsü’nü Mavi Gözlü Dev filminde dinlerken birkaç gün sonra 18 Mart olduğunu düşündüm. “Çanakkale Türküsü” adının çağrışımıyla Çanakkale türküsü olmalı derken, birgün Kastamonu Valililiğini web sayfasında Kastamonu Türküsü olarak görünce şaşırmıştım (1). Bu konuda bir araştırma yapmaya başlayınca “Bu araştırılmış, bitmiş” dediğim kapsamlı araştırmalara rastladım.

Ömer Çakır’ın “’Çanakkale Türküsü’nün öyküsü” başlıklı yazısından, türkünün köklerine ulaşmak için çok ciddi bir araştırma yapıldığı anlaşılıyor. Araştırma yazısını okuduğumuzda, türkünün Çanakkale Savaşı öncesine mi sonrasına mı ait olduğunu, sözlerinin zamanla nasıl değişime uğradığını, türkünün nasıl derlendiğini, TRT arşivine nasıl girdiğini öğreniyoruz.

Çanakkale Türküsü'nün kime ait olduğu tartışmalarında yeralan Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Öğretim Üyesi Onur Akdoğu, türkünün sözlerinin kimin olduğunun belirlenemediği ancak bestesinin Kevser isminde bir hanıma ait olduğunu söylemiş (3).

Ali Osman Öztürk “Çanakkale Türküsü Örneğinde Bilim ve Popül (Er) İzm” başlıklı yazısında (4) “Çanakkale Türküsü hakkında ne biliyoruz? Herkesin bildiği ne ise onu değil mi? “Çanakkale içinde vurdular beni, ölmeden mezara koydular beni” Türkünün kaderi de hemen hemen aynı olmuş.” Öztürk’ün araştırmasında türkünün kime, nereye ait olduğu konusunda çok sayıda kişinin görüşleri açıklanıyor ve şu sonuca varılıyor: “Çanakkale Türküsü, her şeyiyle Çanakkale’ye aittir. Ancak beste mi, yoksa anonim mi sorusu ise şöyle yanıtlanabilir. Bugün elimizde olan varyantları bakımından anonim, yani halkın malıdır.”

(1) Kastamonu ezgileri: http://www.kastamonu.gov.tr/index_dosyalar/as/ezgiler.htm
(2) Ömer Çakır “Çanakkale Türküsü”nün öyküsü: http://www.gallipoli1915.org/turku.htm
(3) Onur Akdoğu, http://onurakdogu.com/index.htm
(4) Ali Osman Öztürk “Çanakkale Türküsü Örneğinde Bilim ve Popül (Er) İzm” http://www.izedebiyat.com/yazi.asp?id=41482

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çanakkale türküsü üzerine yaptığınız araştırma ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Ben de yıllardaır severek dinlediğim bu türkünün sözlerini bu yılki 18 Mart yazıma başlık yaptım.Bu türküyü diğer sanatçılardan da dinliyorum ama Ruhi SU hocamın sesinden dinlemek beni mest ediyor.Bu blogta çok yeniyim.4 blogumdan ikisi Çanakkale ile ilgilidir.Çanakkale'yi hurafecilere bırakmadan evrensel boyutu ile anlayabilmenin,anlatabilmenin önemli olduğunu düşünüyorum.Çanakkale şehitlerini saygı ile anıyor sizi sevgi ile selamlıyorum.

Hüseyin Ay 
 19.03.2007 13:17
Cevap :
Merhaba Hüseyin Bey. Aslında bir araştırma yapmadım. Yalnızca araştırma yapanlardan bulabildiklerimin adlarını verdim. Ruhi Su'dan her türküyü dinlemek güzel. Saygılarımla.  21.03.2007 22:43
 

Bu türkü ister kastamonu yöremize ister çanakkale' ye ait olsun. Nerdeyse bir asırdır söylenmekte, şehitlerimizle özdeşleştirdiğimiz bu türküyü severek dinliyorum. Emeği geçen herkesin ruhu şad olsun. ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANARIM....Esen kalınız...

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 18.03.2007 15:13
Cevap :
Türküler güzeldir, nerenin türküsü olduğu hiç önemli değildir, sizin de dediğiniz gibi "sıla" hanım. Hele Çanakkale Türküsü bir başka anlamlıdır, o bizim tarihimizin türküsüdür. Saygılarımla.  18.03.2007 18:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2378
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster