Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ağustos '21

 
Kategori
Tiyatro
Okunma Sayısı
30
 

Celile kimdir ?

Celile kimdir ?

 

Bayram ertesi cumartesi akşamı, Kadıköy halk tiyatrosunun genel sanat yönetmeni Ayşegül Yalçıner'in "Celile" adlı tek kişilik oyununu  seyretmeye selamiçeşme özgürlük parkı amfi tiyatro'ya gittim. Genelde toplumsal gerçekçi oyunlara yer veren Kadıköy halk tiyatrosu kasım ayında pandemiye rağmen prömierini yapmış. 30 Haziran 2021'de ise yıllardır kapalı kalan şişli tiyatrosunun açılışını "Celile" ile yapmışlar, seyircinin büyük beğenisini toplamış.

Biraz konusundan bahsedeyim : Saray soylusu olarak başlayan, Galata Köprüsü'nde açlık grevine uzanan; şaşalı olduğu kadar, mücadele dolu bir hayat... Osmanlı'nın son yıllarında yasak aşkı, Cumhuriyet'in ilk yıllarında oğlunun yaşamı ve özgürlüğü için verdiği mücadele ile konuşulan güçlü ve cesur bir kadını anlatıyor.

Oyun sonrası Ayşegül Yalçıner ile konuştuk.

Ayşegül Yalçıner: Oyundaki her an çok değerli mümkün olduğu kadar doğal ve gerçekçi bir oyunculuk sergilemeye çalıştık. Pandemi sadece oyunu biraz geciktirdi

Celile güçlü ve önemli bir kadın. Çok fazla insan'da bilmiyor, tanımıyor. İlk celile'yi hikayeleştiren ve oyunlaştıran biziz, geçenlerde bir şey duydum. Didim'den bir topluluk Celile ile ilgili oyun hazırlığı içinde imişler. Oyuncu arıyorlarmış. Etkilenmek, esinlenmek hoş ama umarım bir fikir hırsızlığı yapmazlar.

Çünkü, oyunumuz online gösterimleri de oldu, 30 haziran 2021 de ilk Şişli tiyatrosunda gösterimi oldu, bu üçüncü gösterimi oldu.

M.Haluk Yalçınkaya : Ayşegül Yalçıner tiyatroya nasıl başladı ?

Ayşegül Yalçıner : Onbeş yaşında Çanakkale'de yazlıkta idim, İzmir ses tiyatrosu turneye gelmişti. Bende çocukluğumdan beri hep annemle tiyatro seyretmeye giderdik. O akşam ses tiyatrosu ekibinden bana sahneye çıkma teklifi geldi. Bende yapabilir miyim dedim, onlarda doğaçlama yap dediler. Bu şekilde tiyatroya başladık. Orda hocam bana "beş dakika çocuk hevesi için sahneye çıkardım ama bir buçuk saat seni sahneden indirmedim, sen bu iş için doğmuşsun dedi." Yıllarca özel tiyatrolarda çalıştım, konservatuarı bitirdim. Sonra da Kadıköy halk tiyatrosunu kurduk. Hatırla Sevgilim, Bütün çocuklarım, İstanbul Şahidimdir ve en son Elif diye birçok dizi ve reklam filminde oynadım.

Oyunun senaryo yazarı Ali Yalçıner ile "Celile" hakkında konuştum.

Ali Yalçıner : Celille hanım hakkında fazla yazılmış bir bilgi yok, yazılmış bir iki kitap var onlarda roman, romanlarında yüzde yetmişi kurgu çünkü o romanlardaki bilgileri teyit edemedim. Doğruluğunu teyit etmediğim bilgileri senaryomda kesinlikle kullanmadım. Oyunda "ben bir ceviz ağacıyım" şarkısını Gökmen Özveri yeniden besteledi. Genellikle oyunlarımız bir derdi olan oyunlar "Mor" bir kadın oyunu ve beş sezondur oynuyoruz, "Tebeşir izi" rahmetli Gazanfer Özcan'ın kız Fulya Özcan ın da oynadığı dört kişilik bir oyun sonra nazi almanyasını anlatan bir oyunumuz var. 6 Ağustos'ta bornova dayız ve turne devam edecek."

Güzel bir performans, iyi bir ekip başarılar dilerim, iyi Seyirler.

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 120
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 7654
Kayıt tarihi
: 09.05.15
 
 

Kültür ve sanat alanında araştırmalar yapıyorum. Birçok yayına sinema ve tiyatro alanında yazılar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster