Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mart '17

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
30
 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na bakış

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na bakış
 

Sizlerle CHP Genel başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU ile ilgili bazı tespitleri paylaşmak istiyorum.

Genel başkanın konuşmalarında, hareketlerinde heyecanlı olduğu görülmektedir.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na kulak verecek olursak genel başkanın görüşleri şu şekilde görülmektedir:

Atatürk’ü seviyor, Cumhuriyetimizi seviyor, gençlerimizi seviyor. Atatürk’ün gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak için hep beraber mücadele ediyor.

15 Temmuz’da, parlamenter sistemimize karşı bir darbe yapılmak istendiğini söylemektedir. 15 Temmuz'un bizim Cumhuriyet tarihimizin en kanlı darbe girişimi olduğunu belirtmiştir. 15 Temmuz'da 240 aslanımızı toprağa verdiğimizi, onlar bizim demokrasi tarihimizdeki altın sayfalarda yerlerini aldıklarını ve onları unutmayacağını ve unutturmayacağını söylemiştir.

Onların demokrasinin kahramanları olduğunu vurgulamıştır.

Kendileri için söz konusu vatandır, sonuna kadar vatana sahip çıkacaklarını savunmaktadır. 

Kemal Kılıçdaroğlu, özellikle camiye, kışlaya, adliyeye siyaseti sokmamalıyız der. Siyaseti camiye sokarsak toplumu böleriz. Adliyeye sokarsak adaleti bulamayız. Askeriyeye, kışlaya sokarsak darbeyi önleyemeyiz, demektedir.

Soylu bir uzlaşmaya ihtiyacımız olduğunu, kavga değil, milleti kardeş kılma gibi bir görevlerinin olduğunu belirtmektedir. 

Siyasette öz eleştiri yapmak ve geçmişi iyi tahlil etmek gerektiğini söylemektedir. Eğer geçmiş iyi tahlil edilirse, gelecekte çok daha güzel bir Türkiye’yi inşa edebileceklerini bildirmektedir.

CHP Genel başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU çok önemli olan liyakat sistemine parmak basmaktadır. Devletin inşasında liyakat sisteminin esas alınmasını söylemiştir. Yani liyakat sisteminden vazgeçilmemesini istemektedir. İnancımızın da  bunu böyle öngördüğünü söylüyor. Liyakat sisteminin önemli olduğunu, işin ehline verilmesinin Yüce Yaradanın  emri olduğunu söylemektedir.

Devleti yönetmenin kolay olmadığını söyler. Devleti yönetmek için  her şeyden önce bilgi, birikim gerektiğini, ahlak gerektirdiğini, hukuka ve hukukun üstünlüğüne inanmak gerektiğini belirtir. Bunların olduğu bir yerde yönetici iyi bir yönetici olur; liyakate, bilgiye, birikime değer verir.

Devlet yönetiminde kinin ve öfkenin olamayacağını, devletin hukuk içinde çalışması gerektiği ve hukuka saygı göstermek zorunda olduğunu belirtmiştir.

Her şartta, her koşulda demokrasiye sahip çıkılmasını istemiştir.

Kılıçdaroğlu, Cumhuriyetin kurucu değerlerine sahip çıkmamız gerektiğini, Mustafa Kemal ve arkadaşları Cumhuriyeti kurarken 1921 yılında bir anayasa yaptıklarını,  Anayasanın birinci maddesine göre;“Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” diyor. Evet, hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir. Bakın hakimiyet milletindir değil, hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir diyor. Milleti yüceltiyor, vatandaşı yüceltiyor. Gazi Mustafa Kemal dedi ki; “Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir”. Cumhuriyeti korumak, yaşatmak hepimizin görevi olduğunu söylemiştir.

Parlamenter sistemimizi  güçlendirmek gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, 150 yıllık parlamenter sistemimiz var, 15 Temmuz akşamı Türkiye Büyük Millet Meclisi dik durarak, onurlu durarak bombalar yağarken, kurşunlar sıkılırken parlamentoyu terk etmedi. Kurtuluş Savaşı’nı nasıl yönettiyse bir darbeyi de aynı anlayışla püskürttüğünü söylemiştir.

Medyanın özgürlüğünün çok önemli olduğunu söyler. 15 Temmuz akşamı bağımsız medya olmasaydı belki hiç kimse sokaklara çıkmayacaktı. O medya olayları verdi. Vatandaşlar sokağa davet edildi. Tankların üzerine çıkıldı. O medya bütün bu görüntüleri verdi. Dolayısıyla vatandaş en meşru hakkı olan direnme hakkını kullanarak demokrasiyi koruduğunu ve mücadelesini yaptığını anlatmıştır.

Laikliğin ne kadar önemli olduğunu 15 Temmuz'un gösterdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, dini kullanarak, inancımızı kullanarak her türlü yasa dışı işin içinde olanlar, milleti nasıl kandırdılar hep beraber gördük. Laiklik din ve vicdan özgürlüğü demektir. Laiklik herkesin istediği gibi inanması ve ibadet etmesi demektir. Laiklik, inanca saygı demektir ve insana saygı demektir. O nedenle bütün siyasi partilerin bu konuda daha dikkatli olması gerektiği, kula kulluk yapmak değil, kula kulluk yapanların nasıl bir anlayışta olduklarını hep beraber gördüklerini söylemiştir.

Demokrasinin güçlenmesine sadece bugün için değil, gelecekte de katkı vermek zorunda olduklarını ve demokrasinin güçlenmesi için mutlaka ama mutlaka sorgulayan bir eğitim sistemini hayata geçirmemiz gerektiğini, çocuklarımız irfanı hür yetişmeli, vicdanı hür yetişmeli, fikri hür yetişmeli. Çocuklarımız birilerinden talimat alıp onun gereğini yapmamalı. Alınan talimatı, en azından kendi aklında bunu ölçmeli ve tartmalı. Ne diyor yüce yaradan? “Aklınızı kullanmıyor musunuz?” Aklımızı kullanmanın yolu eğitim sistemini de bu şekle getirmektir. Çocuklarımız akıllarını kullanmalılar, dünyaları sorgulamalılar, demektedir.

Hepimizin bu toprakların çocukları olduğumuzu, bu toprakların çiçekleriyle, türküleriyle, annelerimizin duaları ve ninnileriyle büyüdüklerini, birlikte kardeşçe yaşadıklarını, birlikte kardeşçe yaşayacaklarını, birlikte kardeşçe mücadele edeceklerini bildirmektedir. Bu toprakların  bereketli topraklar olduğunu söyler. Bu topraklarda Yunuslar var, Mevlanalar var, Hacı Bektaş-ı Veliler var, Neşet Ertaşlar var, Erzurumlu Emrahlar var, Ferhatlar var, Şirinler var, demektedir. Bu topraklarda huzur içinde, barış içinde demokrasimizi güçlendirerek farklılıklarımıza saygı göstererek birlikte mücadele etmemiz gerektiğini söylemiştir.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kısaca mesajlarını şöyle sıralayabiliriz:

1-- Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir.

2- Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir.

3- İlk iş camide siyaset olmayacak, kışlada siyaset olmayacak, adliyede siyaset olmayacak.

4- TBMM, Gazi Meclistir.

515 Temmuz bir uzlaşma kapısı aralamıştır.

6- Bir musibet bin nasihatten evladır.

7- Liyakat sistemi önemlidir. Devletin inşasında liyakat sistemi esas alınmalıdır.

8- Ne darbe ne dikta, yaşasın tam demokrasi.

9Parlamenter sistemimizi güçlendirmek zorundayız.

10- Yargı bağımsızlığı çok önemlidir. Herkes bunun üzerinde durmalıdır.

11- Laikliğin ne kadar önemli olduğunu 15 Temmuz gösterdi. Dini kullanarak, inancımızı kullanarak her türlü yasa dışı işin içinde olanlar, milleti nasıl kandırıldıkları görülmüştür.

12- Çocuklarımız irfanı hür yetişmeli, vicdanı hür yetişmeli, fikri hür yetişmeli.

14- Hiç kimse unutmasın bir ülkede kadının yüzü gülüyorsa bilin ki o ülke mutlu bir ülkedir.

15- Hep beraber, hep birlikte yürek yüreğe, omuz omuza, kol kola demokrasimize saygılı olalım ve demokrasimize sahip çıkalım.

Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 37
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 176
Kayıt tarihi
: 21.09.15
 
 

Üniversite mezunu olup,öğretmenlik yapmaktayım. Kitap okumayı ve yazı yazmayı seviyorum. Vatanımı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster