Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Şubat '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
10651
 

CHP kimin olacak; Alevilerin mi Sünnilerin mi?

CHP kimin olacak; Alevilerin mi Sünnilerin mi?
 

Deniz Baykal, CHP'ye genel başkan olduğunda parti içerisine yerleşmiş Alevileri temizlemekle başlamıştı işe...Bunu yaparken, Sünni Müslümanlığın terminolojini de kullanarak CHP'nin Sünniler nezdindeki itibarını kurtarmak istemişti.

CHP'nin Sünniliğiden ne anlamalıyız, bu ayrı bir tartışma konusu olmakla beraber, şu günlerde başlayan Kurultay süreci, CHP içindeki Alevi-Sünni çekişmesini su yüzüne çıkaracak gibi gözüküyor. Böyle söylüyorum çünkü bu çekişme "Anıtkabir kardeşliği" çerçevesinde su altında tutulmaya çalışılıyorsa da özgül ağırlığı sudan hafif olan her cisim gibi su yüzüne çıkması kaçınılmaz gözüküyor.

Muhalif kanat denilen Sünniler (Daha doğrusu Alevi olmayanlar) CHP'nin yeni düzeninin ABD tarafından kurgulandığını iddia ediyorlar. Bu da, Ergenekon davaları sürecinde ABD'nin ulusalcı iddiaların aksine Ergenekoncular yanında yer aldığını gösteriyor; çünkü yeni lider Kemal Kılıçdaroğlu'nun iktidar olursa ilk işinin Ergenekoncuları kurtarmak olduğunu defalarca ağzından duyduk.

Hadi Amerika'yı bir yana bırakalım, CHP içindeki Sünniler (bunlara statükocular da deniyor) bugün yapılan kurultayın hukuk dışı olduğunu iddia ediyorlar ve yarınki kurultayda hesaplaşmayı planlıyorlar. Esasen, CHP içindeki bu kutuplaşmanın kaç kurultayla bir sonuca ereceğini bilen yok.

CHP'nin Tek Parti döneminde dayak zoruyla kurulan ittifak artık bozulacağa berziyor. Her ne kadar Alevi lider Kemal Kılıçdaroğlu pek o tellerden vurmuyorsa da işin aslı değişmiyor. CHP bugün Alevilerin yönetiminde bulunuyor ve CHP'nin "Soylu Sünni"leri partilerini kaptırmak istemiyorlar.

Bunların başında da, Hacca gitmek isteyen yaşlı bir CHP'li ye, "Oraya gidersen Muhammed seni bırakmaz, ne işin var..." diyen Önder Sav bulunuyor. Yani, Alevilere karşı mücadele eden "Sünni" aslında oldukça "Sun'i bir Sünni"...Ama farketmez, mücadele mücadeledir ve bu tür mücadelelerde her yol mübahtır.

Birileri diyecek ki, ortada Sünnilikten bahseden mi var ki bunları uyduruyorsun?...Doğrudur, şimdilik Sünnilik dillendirilmiyor...Her iki tarafta, Anıtkabire gidip oradan işaret almak istiyor. Eğer, işaret Kemal Kılıçdaroğluna gelirse, işte o zaman Sünnilik dillendirilecek...Şimdilik gereği yok, diye düşünülüyor olmalı...

Esasen CHP, bu bölünmeyi yaşayacak...Bugün değilse yarın; hatta yarından da yakın!...Aleviler Dersim'de aldıkları dersten sonra sığındıkları CHP'ye sahip olabilirlerse rejimin gücüne de ortak olmuş olacaklar...Değilse, daha önceki başarısız denemelerinden birini yapıp bir Alevi partisi kuracaklar...

Her ne hal olursa olsun, CHP içinde bu iki eğilim bir arada yürüyemeyecek...Eğer, Alevi olmayanlar biraz Sünni olsalardı çoktan bu kavganın adı, açıktan açığa Alevilik-Sünnilik olurdu..Ama, dediğim gibi CHP'nin Sünnilerinin Sünniliği de oldukça tartışmalıdır. Onlar da bunu bildikleri için, Bu Atatürk'ün partisidir ve biz daha fazla Atatürkçüyüz, öyleyse parti bizim hakkımızdır, iddiasında bulunuyorlar.

Öyle ama Aleviler de sizden aşağı Atatürkçü mü ki...Türkiyedeki siyasal Aleviler, Hz.Ali'den başlayan, Hacı Bektaş Veli ile süren, Pir Sultan Abdal'dan sonra Atatürk'le evrimini tamamlayan bir yolun yolcularıdır. Yani, onlar da soylu Atatürkçüler kadar Atatürkçüdürler...

Ortada ne sosyal var ne demokrasi var; kavga bu minval üzere giden bir "post kavgası"dır.

Posta oturan CHP'nin dedesi olacaktır, vesselam!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir partinin adı bir inanç ile anılıyorsa bu demokrasi adına yanlıştır. Yazınız bu konuyu çok iyi analiz etmiş.Elinize sağlık.

Kerim Korkut 
 15.09.2015 19:23
Cevap :
Eyvallah...Teşekkür ederim Kerim bey...  16.09.2015 11:12
 

sayin ali acik göz.burada yazdiginiz yorumlar aleviler hakinda bana cok sacma geliyor. nedeninine gelince.erdoganin agziyla yaziyorsunuz sanki.kilicdar oglu alevidir oy vermeyin anliyorum yazinizdan dolayi .ama sunuda unutmayain.biz simdiye kadar chp ye oy verince bastaki sünnidir alevidir diye vermedik galiba oyumuzu biz chp nin demokrat.1 parti oldugundan dolayi verdik ve veriyoruz simdi ben burda alevi vatandaslara seslensen sakin oyunuzu sünnilere vermeyin bakin sivas ve maras ve corumu yine yasarsiniz acaba dogrumu yapmis olurum?bizleri türkten saymiyorsunuz ama biz türkiyenin diregiyiz unutmayin yikmak istiyenler cok.her seye dogru taraftan bakmak gerek hem allahtan konusacaksiniz hem dogru yazmiyacaksiniz erdogan allahla yatiyor allahla kalkiyor ama her konustugunda yalan fiskiriyor ikide bir dersim olayini hatirlatiyor önce sivasi cöz marasi corumu cöz bizde iannalim demi.sonra dersimi konusalim allaha inanmak dogruluktan gecer yalandan degil.sizi allaha teslim ettim...

yakup koc 
 29.02.2012 4:43
Cevap :
Sadece şu kadarını söyleyim sana; Dersimi çözmeden ne Sivası ne Maraşı çözebilirsin...CHP dönemlerinde Aleviliğin adı anılmazdı ama AKP döneminde Alevi sorunları tartışılıyor, çözümleniyor...Rejim bir kısım Alevileri asimile etmişti bu kadar da olmasın yani...Ayrıca Allahla yatıp Allahla kalkmak kötü bir şey değil, keşke sen de Aliyle yatım Aliyle kalkabilseydin...Siz CHPlisiniz Alevi değil...  06.03.2012 0:46
 

Sn.Açıkgöz yazınızı okudum, bazı bölümlerini beğenmekle birlikte eleştırilecek yönleri daha fazla olduğunu düşünüyorum, İnsanlar yaratılışta rengini, irkını,inancını seçme olanağı olmadığı herkesce bilinmektedir. ayrıca CHP din partisi olmadığı gibi dini inançlarıda sömürme aracı olarak kullanmamıştır. bu partide şimdiye kadar Genel Başkanın dini inanç ve geleneğine göre yorum yapılmamışken yıpratma, küçültme veya ayrışma gibi algılanacak yorumları da yerinde görmüyorum, CHP'nin misyon ve vizyonu bellidir, bazı dönemler oy kaybı, halk desteği azalmış olasada tamamen yönetim zaafından ve kısır çekişmelerdendir. CHP ilkelerinden birşey kaybetmeden yoluna devam etmektedir.

SENTÜRK YÜCE 
 28.02.2012 11:59
Cevap :
Sayın Yüce, CHP de bir misyon sorunu var öncelikle...Çağa uygun ve halka dönük bir misyonu yok. Kemal Kılıçdaroğlu yeni bir soluk mu dedik ama o da işe darbecileri arkalamakla başladı...Böyle Yeni CHP olur mu...Ben işin iç yüzünü yansıtmaya çalıştım...Selamlar  28.02.2012 16:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1645
Toplam yorum
: 4269
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 797
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster