Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Nisan '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1025
 

Çocuk cinayetleri ve idam cezası

Çocuk cinayetleri ve idam cezası
 

Şiddet, saldırganlık ve kargaşa eylemleri toplumun bütün kesimlerini derinden etkileyen, toplumda ruhsal çöküntü yaratan olaylardır.  

Uzun zamandan beri kadına yönelik şiddet olaylarında her geçen artış gözlenirken, son zamanlarda kadına uygulanan şiddetin evden cadde ve sokaklara taşınarak infazlarla sonuçlandığı görülmektedir.  

Sokak ortasında sıklıkla gerçekleşen kadın infazlarına son günlerde çocuklara yönelik tüyler ürperten cinayetler eklenince şiddet tekrar ülke gündemine yerleşmiş oldu.  

Kadın ve çocuklara yönelik şiddet ve cinayetleri önlemek amacıyla toplumun farklı kesimlerinde değişik çözüm önerileri sunulmaktadır. Çözüm önerileri arasında ölüm cezası yani idamın tekrar getirilmesi ve toplumsal tepki düzeyine bağlı olarak uygulanması önerisi üzerinde en fazla tartışılan konu oldu.  

İdamı savunanların büyük çoğunluğu defalarca suç işlemiş insanların ıslah edilerek topluma kazandırılamayacağını ve bunları ortadan kaldırmanın en etkili ceza yöntemi olduğunu ileri sürmektedirler. İdamın uygulandığı ülkelerde cezanın suç oluşumu üzerinde caydırıcı etkisinin olmadığı ve suçların aynı düzeyde devam ettiğini ileri süren bir başka kesim ise cezaların ağırlaştırılabileceği ancak, idam cezasının çözüm olmayacağını savunmaktadırlar. Yaşam hakkının kutsal olduğunu ileri sürenler, ceza uygulayıcılarının da suçluyla aynı suçu işlemiş olacağını ifade etmektedirler. Ölüm cezasının suçluyu ortadan kaldırarak cezanın çekilebilme sürecini ortadan kaldırabileceği konuyla ilgili ortaya atılan bir diğer görüş. Ölüm cezası ile ilgili hukuki yönden ortaya atılan birçok görüşü burada sıralamak mümkün.  

Suçluya uygulanacak cezanın uygulanma şekli ve yöntemi hakkında çok farklı görüşler dile getirtebilir ve tartışılabilir. Ancak, dünya örnekleri idam cezasının bile cinayet, tecavüz vb gibi ağır suçların meydana gelmesini engelleyemediğini göstermekte bu da çözüm olarak idam cezası dışındaki olası seçeneklerin tartışılmasını zorunlu hale getirmektedir. Ayrıca, teknolojik araçların hayatın her alanında kullanılabildiği halde insanın yanılma ihtimali halen geçerliliğini koruması ise idam cezası uygulamasına karşı duyulan endişeleri artırmaktadır.  

Şiddet davranışlarının uygun koşullar bulduğunda kuşaktan kuşağa geçiş gösteren bir olgu olduğu göz önüne alındığında ceza uygulama biçimi yerine suç oluşumlarının nedenlerinin tartışılarak çözüm üretilmesi daha yararlı olacaktır.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 87
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2668
Kayıt tarihi
: 02.07.09
 
 

Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi’nden 1997’de mezun oldum. Aynı Üniversitede yüksek lisans ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster