Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mayıs '16

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
37
 

Coşkuyla ve gösterilerle kutlardık biz bayramı Ünye'de

Coşkuyla ve gösterilerle kutlardık biz bayramı Ünye'de
 

Ünye'de Bayram


Ondokuz Mayıstan en az bir ay önce bizi bir heyecan sarardı. Acaba nasıl bir gösteri hazırlayacaktık bu sene, ne giyecektik? Spor ve beden eğitimi öğretmenlerimizi sıkıştırırdık her derste sorardık. Bir ay öncesinden öğretmenlerimizin yaptığı koreografiye çalışmaya başlardık. Önce kostümsüz ve müziksiz hareketleri öğrenirdik. Daha sonra müzik eşliğinde yapardık provalarımızı en son da bayrama özel dikilen kıyafetlerimizle.

19 Mayıs 1985

19 Mayıs Atatürk'ü Anma,  Gençlik ve Spor Bayramı'na hazırlanmak bir ritüeldi Ünye'de. Ünye Ortaokulu ve Ünye Lisesi öğrenciliğimde her yıl stadyumda gösteriye katıldım arkadaşlarımla. Kızlı erkekli hem yorucu hem de çok eğlenceli günler yaşardık hazırlık esnasında. Bazen okulumuzun bahçesinde prova yapardık her fırsatta öğretmenimizle, bazen de Ünye Stadyumuna giderdik.
 
Yoğun çalışma günlerinde hava genelde sıcak ve güneşli olurdu. Yüzümüz, kollarımız yanardı güneşten. Ama biz mutlu ve gururluyduk tüm öğrenciler hep birlikte bayrama hazırlanmaktan ayrı bir gurur duyardık. Her yıl farklı kıyafetler ve gösterilerle Ünyelilerin karşısına çıkmak ve Bayramı bayram gibi kutlamak tüm yorgunluğa değerdi.

19 Mayıs 1982

Lisede Sevgi Hocaydı öğretmenimiz, çok severdik onu. Gözümüz ve kulağımız onda verdiği komutlarla şaşırmadan yapmaya çalışırdık hareketlerimizi. Atatürk'ün bize armağan ettiği bayramın hakkını vermek isterdik.

Bayram sabahı ise erkenden kalkar özel hazırlanmış kıyafetlerimizle ve elimizde aksesuarlarımızla (bazen şemsiye, bazen uzun bir kurdela, bazen de bir pano) okula koşardık. Okulda toplanıp birlikte stadyuma yürürdük önde bando takımı arkada öbek öbek biz öğrenciler rengarenk. Öğretmenlerimiz de çok özenli ve en güzel kıyafetleri içerisinde olurlardı. Dükkanlarına bayrak asmış olan esnafın, evlerinin camlarından alkış tutan annelerin, ellerinde bayrakları ile çocukların önünden geçerdik.

19 Mayıs 1984

Stadyuma gittiğimizde her okul kendine ayrılan yerde belli bir düzende dururdu.  Bayram İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlar, protokol konuşmaları ile devam eder sonrasında gösterilere, şiirlere, danslara geçilirdi. heyecanla beklerdik sıramızı. bizim gösterinin müziği başladığında bir aydır çalıştığımız gösterimizi en mükemmel şekilde yapmak için uğraşırdık. Ailelerimiz de bizi izlediği için hata yapmamaya çalışırdık. Bilirsiniz o kalabalıkta her aile kendi çocuğunu arar bulur ve izler.
 
Kendi gösterimiz bittiğinde çimlerde otururduk oradaki sohbet ve eğlence de bir başkaydı. Fotoğraf çekilirdik, gösterinin kritiğini yapardık, en çok da gülerdik her şeye. Bayramın coşkusunu taa içimizde yaşar bu ülkeyi bize armağan eden Atamızı anardık saygıyla.

Tabi Atamızın bize bu bayramı nasıl ve ne şekilde hediye ettiğini hatırlayarak. Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919'da Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkmıştır ve bugün İtilaf Devletleri'nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşının başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir. 

Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Böyle güzel bir yazıyı bana okuttuğunuz için teşekkürler.SEVGİLERİMLE.

Şennur Köseli 
 23.05.2016 13:22
Cevap :
ben teşekkür ediyorum beğenmenize çok sevindim  23.05.2016 14:27
 

Çok anlamlı nostaljik bir blog yazısı okudum 19 mayısa dair, ilginize, dimağınıza sağlık, selam ve saygı ile

Nizamettin BİBER 
 20.05.2016 9:06
Cevap :
çok teşekkür ediyorum yorumunuz benim için çok değerli  20.05.2016 10:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 289
Toplam yorum
: 171
Toplam mesaj
: 37
Ort. okunma sayısı
: 897
Kayıt tarihi
: 29.01.08
 
 

Çevre Mühendisiyim. Kitap okumayı, film izlemeyi, yazı yazmayı seviyorum. 2 erkek çocuk annesiyim..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster