Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ekim '18

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
261
 

Çukur - Beni Siz Delirttiniz

Çukur - Beni Siz Delirttiniz
 

Bölümün çoğunluğu boyunca Cem Karaca’dan “ Beni Siz Delirttiniz ” eşlik etti Yamaç’a… Etmesin mi? Delirttiler Yamaç’ımı… El birliği ile, Çukur’u, babalık misyonu, babasının oğlu, ana-baba bir abileri, trip kraliçesi Sena’sı – ki kendisi bu aralar pek minnoş, Beyefendimiss’den BSO’ya, Karakuzular’dan Afganlara düşmanları… Hepsi üstüne üstüne gelmedi mi?

Hangi Yamaç’ı daha çok seviyorum acaba? Rakınrolcu olanı mı? Ruh eşini bulanı mı? Çukur Evimiz Yamaç Babamız’ı mı? Bu liste uzar gider… Ama bu bölüm bir kez daha gösterdi ki ben en çok deli olanı seviyorum.

Beni siz delirttiniz
Evet, evet siz delirttiniz beni
Hiç kuşkum yok bundan eminim
Darılmaca yok ben bir deliyim ama beni siz delirttiniz
Gelin siz de katılın siz de bize, bizde herkese yer var
Dostlarım hep Napolyon hepsi Sezar
Bol miktarda Hitler de çıkar

Plan basit; Çeto’yu ver çocuğu al, çocuğu ver Salih’i al. Plan kağıt üzerinde basit. Ama Yamaç’ın seyir keyfi veren planı ile tereyağından kıl çekercesine uygulaması da basit oldu doğrusu. Afgan Reşit’le koyun koyuna uyumaları da bonusu.

Gerçi en son eğlenerek düşman avına çıktığında Beyefendi’yi elinden kaçırmıştı. Süpürge ile adam döverken tarih tekerrür edecek diye korkmadım değil. Yanlış okumadınız; Süpürge! Keleş’e karşı Süpürge!

Marvelk karakterleri halt etmiş yanında. Kendisini bir sonraki  X-Men serisinde görmek istiyoruz.

Bölüme Yamaç’ın taklitleri damga vurgu. Taklit etmediği kaldı mı? Güzel de yapıyor.

Afgan’ların hikayeye kattıklarına bir bakalım; Her şey Reşit’in parasının eline ulaşmayıp, yeğeninin ölmesi ile başladı. Para ciddi ciddi çöpe de gitti de, Aliço bir anda milyoner oluverdi. (O para en dara düştükleri anda bir anda ortaya çıkar, demişti dersiniz) tti, yeğeni öldü. Bütün bunlar Cumali’nin o tetiği sıkması ile ilintili. Reşit’in düşmanı Afgan kesinleştirmese de bir düşmanı olduğunu kanıtladı. Karakuzular hem üretimi yapmak için zamandan kaybettiler (gerçi kimyagerleri de yok ama) hem de Afgan bir düşman kazandılar. Üstüne teslimatta gecikmeyle Bulgar’lar da eklenirse keyfe bak… ‘Düşmanımın düşmanı dostumdur’ mantığı ile Yamaç ve ekibi Afgan’larla ortak hareket eder mi dersiniz? Aynı yatağa bile girdiler, kader yazılarını ortak yazmış olamaz mı?

BIKMADIN MI SALİH OLMAKTAN?

“Canını yakanlardan, canını okuyanlardan, canını çıkaranlardan intikamını al. Salih öldü, Salih’in intikamı al!” ile ortaya çıkmıştı Saadettin. Vartolu Saadettin. Ortaya çıkmasını takiben de canını yakan, canını acıtan, canına okuyan kim varsa intikamı aldığına şahit olduk.

Sadiş’in Salih’in içindeki Saadettin’i derinlere gömmesi ile Salih’in canını acıtmalarına rağmen Saadettin ortaya çıkmadı ve Karakuzular otlakta mutlu mesut otlamaya devam ettiler. Bu bölümde sonunda göründü Saadettin… Biraz da sitemkar. Haklı mı? Evet!

Medet’in dilinden; “Gerizekalı Salih, karına sahip çıkamadın, çocuğuna sahip çıkamadın”

Haklı mı? Haklı!  Düşünsenize Mahsun izleyicinin içinden geçenleri söyledi:

“Yahu senin herif de nasıl fos çıktı be… Vallahi, düşünüyorum düşünüyorum… Diyorum ki insan karnı burnunda kadınını bırakıp kaçar mı be? Yuh ulan…”

Artık Vartolu yüzünü da gösterdiğine göre Salih’cim canını yakanlardan intikamını almaya başlar mı dersiniz?

Bu sahne üzerine çok şey söylemeye gerek yok, videosu yeter…  Aralarında ‘acı’ bir perde bile olsa, aynı amaç uğruna… Kardeş!

Selim’in yaşam koçu Meliha imiş… Huzurevinde ud melodisi terapisi ile Meliha geçmişi değerlendirmiş, Nazım’ın olarak bilinse de Yalçın Ergir’in dizelerini hayat mottosu edinmiş:

… Basit yaşayacaksın, basit.
Sanki yaşamın bir gün sona erecekmiş gibi basit…

Hikayede önemli karakterlerden biriydi Meliha. Cumali kadar olmasa da blogdaki ‘Gönlümdeki Meliha” anketi de bir yaz boyunca ilgi gördü.  Yapımın ankette bir kişinin bile aklına gelmeyen ismi seçmiş olması… (1)

Ve varsın Meliha yüzünü göstermesin, Şenay Gürler Çukur’a hoş geldin…

Meliha’nın öğretisi ile bir kez daha sormaya cesaret etti Selim: “Beni neden istemedin Baba?”

Yanıt yine yarım kaldı…

(Unutmadan, Sultan Selim’i hiç affetmeyecekmiş, peki onu kim affetsin?)

Bölümün en şanslısı Celasun olmalı… Cumali Abi’si sayesinde çetesini kurtardığı gibi araba sorununu da çözdü üstüne para da bonusu…  Karaca’nın katliam öncesi dediklerinin yuttuğunu düşünmesem de sanırım Karaca – Celasun – Akşın üçgenine hazır değilim.

Ah minnoş Akşın, vallahi acemi şansı mı desek ne desek… Onlarca korumalı eve sızıverdi. Şimdi çık evden çıkabilirsen… Artık Celasun’un da bir nedeni oldu, ne dersiniz?

Cumali – Çeto… Testere esintili askı bir yana, atışmaları ne güzeldi değil mi? Bu arada Çeto’nun hakkını yemeyelim, aklı zehir gibi. Nasıl çözdü Yamaç ve Cumali’nin yanında birinin daha olduğunu. Yamaç’ın değer verdiği biri. Şimdilik bu kişinin Salih olduğunu bilmese de bu bağı da çözmesi yakın olabilir.

Aklı güzel, deliliği ise Yamaç’ın ki gibi değil, korkutucu. Rehine odasında kalan karakuzunun dediği kadar var. Baksanıza hemşirelik vasfı nedeniyle bile çağırıyor olsa bile Mahsun ile Ersoy’un olduğu kadar ekran karşısındaki izleyicinin de aklına neler neler geçti. Minnacık bebeğe kıyan adam 9 aylık (sahi ne zaman doğuracak Sadiş) hamileye mi kıyamayacak? Game of Thrones alemindeki WhiteWalkers gibi bebeğe el koyar mı bu Karakuzular?

Hala Karakuzular’ın geçmişinin hikayesini merak ediyorum. ‘Neden Çukur?’ sorunun cevabını öğrenmek istiyorum. Hala Meliha’nın hikayesini merak ediyorum. Sultan’ın bu ilişkiye ne kadar müdahale ettiğini öğrenmek istiyorum. Hala Çukur’un kaybedilme döneminde olanları merak ediyorum… Meke – Celasun düşmanlık sebebi ortaya çıkmadan konu kapandı sanırım, ona hiç değinmiyorum. Peki Çiyan konusunu da bir netleştirsek mi acaba?

Ve en çok da ailenin neden dağıldığını merak ediyorum: Çünkü ‘ Aile Her şeydir ‘

İnsan sevdiği bölümü ne kadar keyifle kaleme alıyormuş…

Bölüm keyifli idi, doğru. Ama bize biraz da hikaye ile gel sevgili Gökhan Bey… Yoksa bu iş bir sezon daha “Aldım verdim, ben seni yendim” / “alamazsın veremezsin sen beni yenemezsin ” ile devam edecek mi?

Yorumlarda buluşmak üzere…

http://aslininsureti.com/izledim/cukur-beni-siz-delirttiniz/

Aslı’nın Sureti

www.aslininsureti.com

*.*.*.*.*

(1)- http://aslininsureti.com/izledim/cukur/cukur-gonlumdeki-meliha-sancaktar/

   

Aslı’nın Suretini sosyal medya hesaplarından takip etmek ister misiniz?

Facebook:https://www.facebook.com/Aslının-Sureti-1065930830209554

Twitter:https://twitter.com/aslininsureti

Instagram: https://www.instagram.com/aslininsureticom/

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 183
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1197
Kayıt tarihi
: 27.09.17
 
 

Ben Aslı…  'Takvim Yılı – Doğum Yılı hesabının sonucu giderek yükselmesine, aynaya baktığında kaz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster