Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ağustos '13

 
Kategori
Gelenekler
Okunma Sayısı
346
 

Dağyeni Köyünde Ramazan Bayramı kutlamaları

Dağyeni Köyünde Ramazan Bayramı kutlamaları
 

Aydın, Germencik, Dağyeni Köyünde Ramazan Bayramı kutlamaları yılların getirdiği bir gelenek ve göreneklerimizdendir. Her ne kadar, çocukluğumdaki o eski bayramlar olmasa da, bayram bayramdır. Şimdiki çocuklar belki de yıllar önceki bizim algılamalarımızla aynı zevki tadıyorlar da biz bilmiyoruz.

Kısaca eski ve bu günkü bayramlardan bahsetmek istiyorum. Yıllardır süregelen bayram hazırları özde pek değişmemiştir köyümüzde. Bayramdan bir hafta önce evlerde bayram temizlikleri başlar. Evlerde badana yapılır. Her taraf silinir, süpürülür. Arife günü yufkalar açılır. Bazıları bir tepsi baklava yapar, kimileri hazır aldıkları tel kadayıfları fırında kızartıp, şurubunu döker, kadayıf hazırlar bayram tatlısı olarak. Bayramda ikram etmek için, sütlü tatlılar (sütlaç) yapmak da adettendir. Açılan yufkalardan bir kısmı, içerisine pirinç pilavı koyulur, bohçalanır ikindi sonrası ev ev dağıtılır.

Bayram sabahı köy camii tıklım tıklım dolar. Beş yaşından 90 yaşa kadar köyün erkekleri Bayram namazı kılmak için toplanır. Bayram namazları, Cuma namazlarından sonra en çok cemaatin toplandığı anlardır. Namaz çıkışı köy meydanında bütün köylü birbirleriyle bayramlaşırlar. Daha sonra önce aile içi büyüklerden başlayarak, yakın akrabalar ve komşularla bayramlaşmalar 3 gün boyunca sürer.

Çocuklar için ayrı bir anlamı vardır bayramların. İkişer, üçer kişilik gruplar oluşturan çocuklar, ev ev dolaşıp el öperler. Amaç daha çok bayram parası kim toplayacaktır. Verilen para en az bir liradır. Sonrada koşarlar, bakkala ve dondurmacıya. Benim çocukluğumda genellikle şeker toplardık. Ancak zengin evleri para dağıtılırdı. Para dağıtılan evler dolup dolup taşardı. Bir başka coşku yaşardık o zaman.

Köyün yaşlı kişileri evlerinden pek ayrılmazlar. Onların evlerine gidilir, el öpülür, hayır duaları alınır. Eli öpülen kişi, “El öpenlerin çok olsun, çok yaşa, çok bayramlar gör” demesi adettendir.

Köyün genç kızları geniş sokaklarda, yakar top, çelik çomak gibi değişik oyunlar oynarlar çığlık çığlığa. Köyün gençleri sokak başlarında toplanır, kızların oyununu seyreder, kendilerine kız beğenirler. Bu gelenek çok eskidir. Şimdilerde de bu hala devam ettirilmektedir.

Bir başkaydı eski bayramlar desek de, Köyümüzde şimdilerde ki de aynı bayramlar. Değişen nesiller, bayramlar hep aynı. Aile büyüklerinin, yaşlıların hatırlandığı ziyaretin vesilesidir bayramlar.

Bayramınızı kutlar, sağlıklı nice bayramlar geçirmenizi dilerim.

 

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

Blok: milliyet.com.tr/cansever

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba A.Rahmam Bey, size iyi bayramlar diliyorum. Köyde ki bayramları yazınızdan okuyunca bana da eski bayramları anısattınız. Evet 40 yıl önceki bayramlar nedenli güzelve bir başka idi. Şimdi aynı apartmada oturanlar birbirlerinin bayramlarına gitmiyorlar her nedense...Çağdaşlık bu mu ? İşte ben buna yanıyorum. Ne hallere geldik Yahu!....Çocuklara da inanın hasret kaldık...Bayramlarda konuk, komşuyu gezmek ve bizden büyüklerin ellerinden öpmek bizlere ayrı bir neşe veriyordu...Bayramınızı bir daha kutlar selam ve sevgiler gönderiyorum....

Abdülkadir Güler 
 09.08.2013 16:23
Cevap :
Abdülkadir Bey, Dilek ve yorumunuz için teşekkürler. Ben de size merhaba diyorum. Sizi tanıdığıma memnun oldum. Sayfanızı okudum. Söke 'de görev yapmışsınız. Hemşeriyiz. Şimdilerde de belirtmemişsiniz ama Aydın'da oturduğunuzu tahmin ediyorum. Evet, bizim bayramlar 40-50 yıl öncesinde kaldı. Bende 43 yıl İzmir'de oturdum. Bayram gezmelerimiz 3 aileyi geçmezdi. Şimdi 3 yıldır köyümdeyim. Tüm köy birbiriyle zaten akraba, dolaş dolaş bitmiyor. İşte böyle dostum. Bizim çocukluğumuzdaki bayramalar tatlı birer anı olarak kaldı. Saygılar, selamlar. Abdurrahman Balcılar  10.08.2013 7:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2021
Toplam yorum
: 404
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 2949
Kayıt tarihi
: 18.06.12
 
 

Emekliyim. Doğayı, Sabahın erken saatlerinde doğada yürümeyi, Hayvanları, bilhassa köpekleri çok se..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster