Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Eylül '06

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
3524
 

Daha çok daha çokkk kazanma hırsı!!!

Daha çok daha çokkk kazanma hırsı!!!
 

Günaydın herkese!!

Sabah oldu yine koşturmaca başladı. İşlerimizin başına geçtik. Toplantılar yapıldı. Değerlendirmeler yapıldı. Şirketimiz ne yapmış, ne kazanmış, daha çok nasıl kazanabiliriz, kazandığımızla daha nasıl büyüyebiliriz şeklinde buna benzer tablolar yaşanır.. Daha çok kazanmalıyız daha çokk... Sonu yok ama kazanmanın..

Nedir bu hırs?. Daha daha daha.....

Tamam hayatımızı idame ettirmek için, daha ferah düzeyde yaşamak için etrafımıza ülkemize faydalı olmak için elimizden geldiği kadar çalışmak zorundayız ve bunun bilincindeyiz. Tabi ki yatırımlar yapılacak tabi ki insan kendi statüsünde ilermeye çalışacak.... Daha daha dahası için onca strese, onca koşturmaya, mücadeleye değer mi.. Tabi bu göreceli bir kavramdır.. Herkes aynı düşüncede olmayabilir..

Bu düşüncemle ilgili bir hikaye okumuştum onu aktarayım. En özetle anlatıyor durumu..

'' Bir sahil kasabasında balıkçı bir adam yaşıyormuş.Hergün düzenli olarak sahile gidip günlük balık ihtiyacını tutup geri dönermiş.Öğleden sonra evinin bahçesindeki ağaçlara yaptıgı hamakta torunlarıyla birlikte siesta yaparmış.

Birgün birinin dikkatini çekmiş.Sormuş ; Neden demiş daha fazla tutabilecekken sadece ihtiyacın kadarını tutup geliyorsun ? ..Adam; yeterli bu benim için demiş.

Diğeri devam etmiş.Daha fazla balık tutabilirsin ..Tuttuklarını satabilirsinş...Sonra buraya küçük bir balıkçı dükkanı açabilirsin ....kazandıklarınla küçük bir kayık alabilirsin ..daha fazla balık tutmaya başlarsın demiş.

ee demiş adam.....

Daha büyük bir gemi alırsın,şirket kurarsın,daha fazla tutarsın filolar kurabilirsin ve başka ülkelere ihracat yapmaya başlarsın.Büyük metropollerde yaşarsın ...Ve böylece çok zengin biri olursun demiş..

eee sonra...

Sonra emekli olursun küçük bir sahil kasabasından ev alırsın,sabah akşam dinlenir küçük oltayla balık tutarsın öğleden sonra da siesta yaparsın torunlarınla birlikte demiş...

Balıkçı adam diğerinin yüzüne bakarak...

''eee ben zaten böyle yaşıyorum o kadar uğraşmama ne gerek var demiş..''

sevgilerimle.........

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

faazla hırs iyi değildir.

ece vardar 
 10.11.2006 15:17
 

Önce para kazanmak için sağlığımızı yitirene kadar çalışırız. Sonra da kazandığımız para ile sağlığımızı geri getirmeye çalışırız. İnsan oğlu hep çalışıyor. Ancak şunu unutuyoruz. Dünyaya çalışmaya değil, yaşamaya geldik! Ömrümüz el verdiği kadar! Selamlar,

A y s a n c a 
 02.10.2006 22:45
Cevap :
çalışmadan da yaşayamıyoruz...tşk.  03.10.2006 10:29
 

mrh güzel bir örnekleme, insanın hırslarıyla ilgili buda bize hayatta çok fazla hırs.kazanma azmi, en sonunda kendine ve çevresine zarar verir,bunu hatırlattığınız için ....... slm

Mehmet EREN 
 29.09.2006 12:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 529
Toplam yorum
: 2369
Toplam mesaj
: 481
Ort. okunma sayısı
: 3735
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

İstanbul'da doğmuşum... Dünyalar tatlısı bir kızım var... Herkesi kolay kolay sevemem... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster