Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ağustos '11

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
810
 

Danimarka’nın Kolding Hapishanesi’nde 'Ayak Bağı'

Danimarka’nın Kolding Hapishanesi’nde 'Ayak Bağı'
 

Ekrem Şahin. 23 yaşında. Tutuklu bulunduğu Danimarka’nın Kolding Hapishanesi’nde gardiyanların uyguladığı ’Ayak bağı’ sonucu hayatını kaybetmiş.

Olayın güncel kalması bakımından haberin tamamını aktarmakta yarar olduğunu düşündüm.

’Ayak bağı öldürmüş’

’Danimarka’nın Kolding Hapishanesi’nde kalbi duran ve kaldırıldığı hastanede ölen 23 yaşındaki Ekrem Şahin’in otopsi raporundan ‘ayak bağı’ uygulandığı ve bunun ölümüne neden olduğu ortaya çıktı

Şahin’in ailesi ve avukatı gardiyanların cezalandırılmasını istedi.DANİMARKA’nın Kolding Hapishanesi’nde tutuklu bulunduğu sırada gardiyanlarla girdiği tartışma sırasında kalbi durduğu iddiasıyla hastaneye kaldırılan ve burada hayatını kaybeden 23 yaşındaki Ekrem Şahin’in otopsi raporu açıklandı. Raporda Ekrem Şahin’in TARP (Total Appendage Restraint Position) adı verilen ayak bağı sistemi sonucunda yaşamını yitirdiği ortaya çıktı.

Kalbi durmuş

Şahin Ailesi’nin savunma avukatı Björn Elmquist, TV2 kanalında, otopsi ile ilgili polis raporunu okudu. Polisin hazırladığı raporda, “Elleri arkadan kelepçelenen Ekrem Şahin, karnının üzerine yere yatırıldıktan sonra ayakları çapraz şekilde bağlandı. Bu durumda sakinleşen ve sesi gittikçe kısılan Ekrem Şahin uzun süre öyle kaldıktan sonra kan dolaşımı engelendiği için kalbi durdu” denildi. Hvidovre Hastanesi Başhekimi Hanns Reich, gözaltındaki veya tutuklu bulunan kişilerin bu yöntemle sakinleştirilmeye çalışılmasının yasaklanması gerektiğini söyledi. Hanns Reich, 2002’de Jens Arne Örskov adındaki Danimarkalı’nın bir park yerinde, polis tarafından aynı yöntemin uygulanması sonucunda öldüğünü söyledi. Gardiyanların mutlaka cezalandırılmaları gerektiğini açıklayan avukat Björn Elmquist, şimdi ellerinde gardiyanlar hakkında dava açmak için yeterli delil bulunduğunu belirterek, olayda suçu bulunan 7 gardiyanın gerekli cezaya çarptırılmaları için gayret göstereceğini kaydetti.

1994’te yasaklandı
Gardiyan eğitim merkezinden Jörgen Balter, TARP ayak sistemi yönteminin sağlık genel müdürlüğü tarafından onaylandığını belirterek, “Bizim gardiyanlarımıza öğrettiğimiz tüm sistemler yasaldır” dedi. Ancak 1994’te zamanın Adalet Bakanı Erling Olsen’in TARP sistemini yasakladığı belirtildi. 14 Haziran 2004’te de ombudsmanın cezaevlerine birer talimat göndererek TARP sisteminin kullanılmamasını istediği belgelendi.

Hesabını verecekler

Ekrem Şahin’in annesi Nermin Kalkan, oğlunun ölümüne neden olan gardiyanların cezalandırılmaları gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: “Oğlum devletin himayesinde yaşamını yitirdi. Hapishane yönetimi çelişkili konuşuyor. Önce gardiyanların 10 kişi oldukları söylendi, daha sonra 7 dendi. Polis dosyayı, Türkiye’deki otopsi raporunu bile beklemeden kapattı. Danimarka’da netice alamazsak, İnsan Hakları Mahkemesi’nde alacağımıza eminim. Oğlumun hesabını verecekler. (Kaynak: Milliyet)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aslında okuyorum sizi ve hep aklımdasınız

Şennur Köseli 
 06.08.2011 21:20
Cevap :
:) Kocaman sevgilerimle.  07.01.2012 12:40
 

insan hakları ve demokrasi dersi verirlerken, vicdan dışı hareketleri kanun yoluyla yapılmasının bir örneğini Danimarka gerçekleştirdi.. Bu konuyu 17.01.2001 günü blog yazımda paylaşmıştım ... blog.milliyet.com.tr/Vicdan_Hassasiyeti_Olmali___/Blog/?BlogNo=237195 Konuyu gündemde tutmanıza teşekkür eder,sağlıklı günler dilerim.. Saygılarımla....

Siel Vertu 
 04.08.2011 23:54
Cevap :
Sevgiler Sayın Yazarım.  07.01.2012 12:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1930
Toplam yorum
: 7351
Toplam mesaj
: 429
Ort. okunma sayısı
: 642
Kayıt tarihi
: 11.11.06
 
 

  Hayatı ciddiye almam, emeği çok ciddiye alırım. Dünyanın en vazgeçilmez üçlüsü; çocuklar, çiçek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster