Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 

01 Mart '17

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1388
 

DEAŞ'ın işi bitti..!

DEAŞ'ın işi bitti..!
 

superhaber.tv


DEAŞ’lılar çok büyük hedeflerle Suriye’yi abluka etmeyi, ondan sonra belki Türkiye’ye saldırmayı ve belki de intihar bombacılarıyla Avrupa’yı yıldırmayı düşünüyorlardı. Onun için durmadan Suriye’nin ve Irak’ın iç bölgelerindeki yerlerini, siperlerini durmadan genişletmeye çalıştılar.
 
Ama ne zaman ki işin içine Türk silahlı kuvvetleri girdi, DEAŞ’lılar işin o kadar da kolay olmadığını anladılar. Esad’ın ilk hedefi DEAŞ’lılar değildi.. Onunla hesaplaşmayı sona sakladılar. Bu arada karşılarına kim gelirse; özellikle Muhalif Suriye güçleriyle veryansın kavgaya tutuştular. Onları bile sindirmişlerdi ama Türkiye hesapları bozdu.
 
Türk silahlı kuvvetleri El Bab’a kadar köyleri, kasabaları birer birer gayet kolaylıkla aldı. Fakat DEAŞ’lılar asıl savunma hattını EL-Bab’a kurmuşlardı. Burada aylarca direnmeyi çok iyi becerdiler. Türk ordusunun burada duraklamasının en büyük nedeni “siviller”i koruma güdüsü idi. DEAŞ’lılar hem sivillere işkence ettiler, hem de onları geniş ölçüde kullandılar.
 
Türk siyasetinin öncelikli hedefi El Bab’a kadardı. Niye? Çünkü asıl yapılmak istenen Kürt’ler tarafından (PYD, PKK..) Türk sınırı boyunca oluşturulmak istenen ihanet koridoru, her an Türkiye’yi vuracak  bir üs olacaktı. Türkiye buna hiçbir zaman razı olamazdı. Aslında bu durum Türkiye’nin Suriye içlerine girmesinin asıl nedeni oldu.
 
Sonunda, Kürtlerin arzu ettikleri koridor ortadan kalktı. El Bab alındı ve DEAŞ’ın kaderi terse döndü. Her ne kadar Musul’da, ve daha iç kentlerde direnmeye çalıştılarsa da, Türk ordusunu tutmak için El Bab’da çok büyük güç harcadılar ve bu durum onları çok yıprattı. Aslında belki de Musul’da geri çekilmelerinin nedeni de bu olabilir. Çok yakında Musul’da Irak güçlerinin eline geçecektir. DEAŞ’ın Reisi, Başkanı El Bağdadi’nin “kentlerde yenildik, artık dağlara çekilmek zamanıdır.” Sözü bu yenilginin acıklı bir ifadesidir. 
 
DEAŞ bir süre daha köylerde, dağlarda direnebilir ama bundan sonra artık büyük bir güç olarak değil fakat giderek ortadan kaybolan bir birlik olarak sesini bir süre daha duyurabilecektir.
 
Fakat bu arada Türk ordusuna yeni hedefler gösterilmektedir… Yeni hedefimiz Menbiç’tir.. Sonra  belki “Mare” belki “Rakka”… Ama buralara gitmek için yollar hep buralara hakim olan Kürt birliklerinin içinden geçiyor. Türk ordusu onları tanımıyor; tanımak istemiyor ama Amerikan ordusu da onlara güveniyor, onlarla işbirliği içinde Suriye savaşını sürdürmek istiyor… Ne aymazlık!
 
Bu arada bu gün verilen yeni bir haber doğrusu oldukça şaşırtıcıydı. : Haber şu :
 
“Rusya, Suriye'nin Lazkiye kenti yakınındaki Kürt Dağı bölgesini bombaladı…” (rudaw.net) 
 
Ruslar da, Amerikalılar da Kürtlerle hep iyi geçinmek istediler… Onlara istedikleri silahları verdiler… Kürtler de , bulundukları kamplara artık Amerikan bayrakları asmaya başlamışlardı.
 
Kürtler herkesi kandırmaya yönelik politikalarını Ruslar’a karşı da oynadılar… Ama demek ki oyun bir yerde bitiyor. 
 
İşin kötü tarafı işler öylesine karışık ki, kimin dost kimin düşman olduğu açıkça belli değil. Belli ki bir kör dövüşü sürüp gidiyor,
 
Bakıyorsun, dün düşman olan bugün dostunuz. Bugün dostunuz olan, yarın düşmanımız…
 
Orta Doğu’daki savaş böyle pis bir savaş. İnsan dostunu , düşmanını bilemiyor… ABD bizim dostumuz mu düşmanımız mı…? Karşımızda olan Savaşçı Kürtlere en son silahları, kariyerleri filan rahatça verdiğine göre bizim neyimiz… Ya Ruslar , onlarla da ara fena değil ama… Hiç belli mi olur…
 
Anladığım kadarıyla Trump’ın kafası da karışık. Başında bir sürü bürokrat ve ordu mensubu var.. Bürokratlar başka, ordu mensupları farklı şeyler söylüyorlar. İki günlük başkanın nasıl kafası karışmaz. Adam adeta Suriye karşısında tutulmuş vaziyette ve generallerin sesi ondan daha çok çıkıyor.
 
Hadi gidelim … “Bağdat gibi diyar olmaz…” diyerek atlarımızı Bağdat’ın kapılarına bağlayalım. Şakası bu ya..!  Adama izin mi verirler. Asıl büyük devletlerin kendileri ne yapacaklarını bilmiyorlar… Durmadan birbirlerinden çekiniyorlar. Bir de durmadan sana, gizli gizli “Dur bakalım, nereye…!” diyorlar.
 
Akıl almaya çalıştığımız adamlara bakın.!
 
Bana kalırsa dikkatimizi fazla dışarıya kaydırıyoruz. O arada evdeki peynirden olma olasılığı var. 
 
Eğitimimizi düzeltmemiz lazım.
 
Büyük kentlere çeki düzen vermemiz gerekir.
 
Kent hastaneleri bizi bekliyor.
 
Büyük  deprem ,  geldi gelecek, kapıda bekliyor…
 
Yapacak o kadar çok işimiz var ki… Aman Allah…
 
Allah hepimize yardım etsin! 
 
(1.3.2017)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Erdal Ceyhan; Evet öyle diyorlar bitti gözüyle bakıyorlar.Bakalım DEAŞ bitince Şeytanlar nerelerde bataklıklar Peyda edecekler.Dileğimiz Deaş bitsin de sınırlarımız güvenli hale gelsin.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 12.03.2017 20:47
Cevap :
Sayın Burakgazi, belki DEAŞ'ın işi biter de, bizim derdimiz bitmez. Çünkü sağımız, solumuz gariban dolu.. Onların da yüzü hep Türkiye'ye dönük. Allah yardım etsin. Bilmem nasıl olur?? Saygılar, selamlar.  13.03.2017 18:05
 

Kardeşim,çevremizdeki her ülkenin ve ABD'nin bu bölgede amaçları var.Amaçlarını gerçekleştirmek için çalışıyorlar.Bunun için de terör örgütlerini kullanıyorlar.Köroğlu şöyle diyordu:"Delikli demir icat oldu,mertlik bozuldu."Ayrıntılı bir yorumlama.Sağ ol.Selam ve sevgilerimle.

Hüseyin Başdoğan 
 04.03.2017 17:02
Cevap :
Hüseyin hoşgeldin. Sevindim. Ben de her vatandaş gibi çevreme bakıyorum ve anlamaya çalışıyorum. Sonra izlenimlerimi yazıyorum. İşte o kadar. Saygılar, selamlar.  04.03.2017 23:36
 

Merhaba, Bu savaş bize birçok insan ve para kaybettirdi, daha da kaybettirecek gibi görünüyor. Sonuçta ne kazanacağız? Büyükler işin bitti hadi sınırlarına çekil diyecekler, çekileceğiz gibime geliyor. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 02.03.2017 11:37
Cevap :
Savaşlar sonunda insana ve topluma ne kazandırır..? Toprak mı, para mı..? Bu devirde bunların hiç biri olmaz. Savaş büyük emek demektir. Bunun da ne olduğunu savaşı yapan toplumun gariban bireyleri bilir. Saygılar, Selamlar İzmirli.  02.03.2017 13:51
 

Sevgili Dai'm; başlığınız dikkatimi çekti. Geldim v okudum. Düşüncelerinize katılıyor, katılmıyorum..Su çok bulanık...v de kanlı. "Silahlı Müslüman'dan korkmam, çünkü o silahı biz üretiyoruz. Korkunç olan kalem tutan Müslüman olabilir, neyse ki onları kendileri öldürüyor” “Petrol o kadar büyük bir zenginlik kaynağı ki, İslam ülkeleri bu kaynağı kullanarak dünyanın en gelişmiş ülkeleri olabilir ve dünyanın ekseni değişebilir. Bu nedenle petrol bitene kadar Müslümanları birbirleriyle savaştırmalı ve hep cahil ve yoksul kalmalarını sağlamalıyız. Kibirli ve bize türlü çıkarlarla sımsıkı bağlı diktatörlere ihtiyacımız var. Bırakalım yüz yılı bizden silah alıp, birbirlerini kesmekle geçirsinler ve mağara devrinde yaşayan kara cahil nesiller yetiştirsinler. Kimse maymunu uyandırmak istemez" — Alıntılar Irak Savaşı'nda geçen öykülerden oluşan Fire and Forget isimli kitaptaki kurgu karakterlerin sözlerinden (kısaltarak) yazıldı. "

Nil ALAZ 
 02.03.2017 11:06
Cevap :
Bunlar hep doğru sözler. Emperyalistler ne yapıp yapıp bu devletleri olduğu yerlerde muhafaza etmek istiyorlar. Sömürüye devam... Petrol ve silah ticareti öncü motivasyonlar. Ve bir sürü kandırmaca oyunlar. Bizler de bu oyunlara alet oluyoruz. Çok haklısın. Gözümüzü açmak lazım ama... İşte aması var. Saygılar Sayın Alaz.  02.03.2017 11:33
 
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 661
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster