Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Haziran '12

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
3600
 

Deniz misin, liman mı?

Deniz misin, liman mı?
 

Kadıköy’ün dar ama bir o kadar sevimli ve cana yakın sokaklarında yürürken bir sokak çalgıcısının sesi kulaklarımda yankılanıyordu. Müziğin ritmine kapılmış gölgeli ara sokaklardaki masaların arasında kendime yol bulmaya çalışırken bir yandan da sanki ilk defa buradan geçiyormuşçasına etrafıma merakla bakınıyordum.

Yol boyunca duvarlarda renklerin dans ettiği figürlerin ve birbirinden ilginç duvar yazılarının arasında gördüm birden bu soruyu. Bir slogan gibiydi. Vurucu kesin bir tavrı vardı. Afişlerin arasında kaybolmamış, öne çıkmaya da çalışmadan kendi halinde öylesine duran renksiz ama karakteriyle göze çarpan kişilik gibiydi. Diğerlerini okuyup geçmiştim ama bu soruya dönüp bir daha baktım. Dikkatimi çekmişti ve beni alıp sardı birdenbire. Sonra yol boyunca düşündüm. İç sesim cevaplar verdi.

İlgilendim sonra neyin nesi diye. Engin Altan Düzyatan ve Berrak Tüzünataç‘ın başrollerini paylaştığı Bir Avuç Deniz adlı filmin en vurucu sorusu imiş. Bilmiyordum bu filmi, merak da ettim aslında.

Bir anda duyduğunuz bir melodi ya da okuduğunuz bir cümle nasıl bir şekilde beyninize giriyor ve çıkmıyorsa bu da öyle oldu. Sarıp sarmaladı beni. Deniz misin liman mı? İkisinden de örnekler aradım yaşamımda ve insanlarımda.

Kendimi düşündüm bir de. Bazen dalgalı deniz gibi olduğum anları, bazen limanın koruyuculuğu ve sakinliği içindeki ruhumu. Dalgalı deniz gibi ele avuca sığmayan, birden parlayan, bazen kıpır kıpır neşeli çocuklar gibi oynak, bazen fırtınalar içinde nereye vuracağını bilmeyen dalgalarıyla deniz olurum ben. Yani uzaktan bakınca dinlendiren içinde kendini yoran ben. Özgür ama bazen hırçın bazen ay ışığında yıkanmış yakamozlarıyla durgun. Bazen bir limanın korunaklığını taşırım. Sarar sarmalarım sevdiklerimi, uyumlu, sakin kişiliğim ön plana çıkar o zaman benim.

Etrafıma bakıyorum da bazıları diyorum hakikaten deniz gibi ne yapacağı belli değil, acımasız, güvensiz ama yine de etkileyici, güzel, dayanılmaz. Çıkaramıyorsunuz yaşamınızdan. Hayatınızın renklerinden biri işte. Deniz gibi olanları ayırıyorum bir kenara. Bazısı hangi kıyıya vuracağını bilmez, kararsız, bazıları kabarmış dalgalar gibi esen yağan türden ama doğrucu, bazıları var ki engin bir güzellikte, etkileyici ama ulaşılması zor. Bazen her yeni güne farklı başlayan fırtınalı ruhlar. Deniz gibi.

Liman gibi olanlara bakıyorum. Bazıları anaç herkesi çocuğu gibi görüyor, koruyor, kolluyor, yardımına severek koşuyor. Bazıları var ki sevecen ve insan biriktiriyor ve insanın hayatında büyük rolü var. Hele bazılarına bütün sırlarını veriyorsun orada kalıyorlar ve hiç dışarı sızmıyorlar. Ağlamak istediğin zaman omuzlarına yaslanacağın dostların var mı hakikaten en büyük zenginlik o. Bazen durağan, denizin çalkantılarından uzak, sakin, planlı ama sağlam dostlar. Liman gibi.

Hepimiz nefes alırız ama herkesin ritmi farklıdır. Herkesin farklı bir nefes alma şekli var.

Deniz ve liman.

Biri hırçın dengesiz, biri güvenli sakin.

Biri kucağında engin mavilikleri taşıyan küçük beyaz köpükleriyle neşe dolu kıpırtılı, biri kollarıyla saran sıcak dost kucağı. 

Biri hadi gidelim diye tepinir, biri otur sakinleş der.

Biri güzel biri, emin.

Biri durmadan üreten çabalayan, biri durağan.

Biri özgürlük, biri mutluluk.

Biri ayrılıp giden, biri hep bekleyen…

Deniz misiniz yoksa liman mı?

 

Şükran Demirtaş

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne güzel bir yazıymış, yeni tesadüf ettim, okudum, iyi ki rastlamışım çok sevdim. Bir Avuç Deniz'i de seyretmiştim. Bana göre ise aslında her insan ve hep-her zaman, her ikisidir de bence. Sadece, insanların bize "yaklaşım şekline göre" bu değişir, o kadar. Ben de işte "hem" uçsuz bucaksız-derin-yoğun bir "okyanus", ve tabii böyle olunca ister istemez denizden de belki biraz daha ürkünç ve çekince yaratan (maalesef), ama hem de aynı zamanda "okyanus boyunca da" insanların, üstelik "her istediklerinde" zaten kesinlikle dinlenip, soluklana-da-bilecekleri, sığınacakları, korunaklı, güvenli bir "ada" desem, yani o da yine limandan da öte mesela, sizin indinizdeki Filiz'le uyuşur mu acaba? Siz de bu soruma en içten ve yalın, gerçek cevabınızı da verin ama olur mu, lütfen. Yazılarınızı zaten hep beğenmişimdir, nasıl olduysa bunu kaçırmışım işte meğer, zaten bu yorumum da biraz o yüzden, bu güzel yazıyı nasıl kaçırmışım diye kendime kızıp sizden de özür mahiyetinde... yürekten sevgilerimle..

Filiz Alev 
 24.02.2014 19:00
Cevap :
Sevgili Filiz Hanım, eski bir yazıma tesadüf edip üstelik beğenip beğeninizi de dile getirip böyle güzel bir yorum yapmanız beni ziyadesiyle mutlu etti. Ben de kendimi, belirttiğim üzere çokça, bazen hırçın bazen küçük uslu dalgalarıyla ve hareketli yapısıyla denize benzettiğim olur. Ancak sevdiklerime liman olmak gibi bir yapım da mevcut. İnsan duruma göre değişiyor. Benim indimdeki Filiz Alev'de dediğiniz üzre çokça, yoğun, hareketli, dalgalı, uçsuz bucaksız bir okyanus. Ancak tabii yaklaşıma göre değişir. Bu cevabım da gerçekten içimden geldiği gibi oldu. Teşekkürler eder, sevgilerimi gönderirim.  25.02.2014 13:14
 

Okunası liman gibi :) sevgi ve selamlaırmla..

Tülay EKER 
 21.06.2012 17:05
Cevap :
Hoşgeldiniz sayfama, beğendiğinize sevindim. Teşekkürler, selamlar...  21.06.2012 21:45
 

İnsanlık figürleri,tatlı hoş içsel pastoral manzaralar ama en çok da seller gibi,okyanus gibi çağıl çağıl insan sevgisi...Kendinden de bir parça sorgulama.Yine hoş yine harika bir yazı.

Kerim Korkut 
 21.06.2012 12:25
Cevap :
Beğendiğinize sevindim. O zaman söyleyin bakalım. Deniz misiniz yoksa liman mı?  21.06.2012 14:06
 

VAPURLARIN UĞRAK YERİ, O KOCAMAN LİMANLAR, balıkçı teknelerinin uğrak yeri, o küçük koylardaki, küçük limanlar... YA yatların süslediği kuytu limanlar? Her bir limanda demirleyen şu deniz taşıtlarının çeşitliliği gibi , çeşit, çeşit insanlar... Elinize yüreğinize sağlık sevgili arkadaşım...

Göksel47 
 12.06.2012 14:06
Cevap :
Aynen dediğiniz gibi çeşit çeşit insanlar ve nihayetinde sığındıkları limanlar var. Her biri değişik huylarda ve karakterde. Çok teşekkür ederim sevgili Göksel hanımcım. Çokça selamlar İstanbul'dan size...  12.06.2012 17:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 249
Toplam yorum
: 1563
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 2928
Kayıt tarihi
: 19.03.11
 
 

Doğup büyüdüğüm şehirde, İstanbul'da yaşıyorum. Emekliyim. Gezmeyi, görmeyi, keşfetmeyi sevdiğim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster