Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Temmuz '07

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
1025
 

Depresyon gerçekleri

Depresyon gerçekleri
 

Beyin ön bölgesi, diğer beyin bölgeleriyle sürekli iletişim halinde bulunur. Duygu, düşünce ve davranışlarımıza bu sayede yön verir. Eğer çalışmasıyla ilgili bir sorun varsa depresyon gelişebilir. Üzüntü, sıkıntı, stres gibi nedenler depresyonu başlatabilir ya da her hangi bir nedene bağlı olmadan da depresyon gelişebilir. Depresyonun süresi ve şiddeti beyin ön bölge duyarlılığına bağlıdır.

Depresyon durumunda beyin hücreleri arasında iletişimi sağlayan bölgede kimi maddelerin azaldığı öngörülür. Bu maddelerin en önemlisi seratonin'dir.

Normal beyin çalışması şu biçimde gelişir; Beyin hücreleri kendi içinde iletimi, düşük elektrik akımıyla sağlar. Hücreler arası iletim şekilde görüldüğü gibi, iki hücrenin uç noktalarının temas ettiği bölümlerde sağlanır. İletiyi diğer hücreye verecek olan hücrenin ucundan seratonin salgılanır (1). Seratonin karşı hücrenin alıcılarına gider (2) ve orada elektrik akımını başlatarak iletimin devamlılığını sağlar (4). İşi biten seratonin geldiği hücre ucuna geri döner (3).

Depresyon teorisinde öngörüldüğü üzere seratonin miktarının azalması ile hücreler arası iletim gücü azalır.

Seratonin beyin hücrelerinde ve yardımcı beyin hücrelerinde yapılır. Besinlerde seratonin bulunmaz. Proteinli yiyecekler beyinde seratonine dönüştürülür.

Olayın nasıl geliştiğini bilmek, tedavisinde de bize yol gösterecektir. Açıklamalarda anlaşılacağı gibi depresyon tedavisinde bol proteinli gıdaların ve proteini seratonine dönüştürecek yardımcı maddelerin gıdalarla alınması gerekir. Ayrıca bu işlemi gerçekleştirecek beyin hücrelerinin iyi çalışması gerekir. Doğal ve normal olan budur.

Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar, şekildeki 3. olayı yani seratoninin geri dönmesini önleyerek bu bölgede daha fazla kalmasını ve dolayısıyla etkinliğini artırmayı amaçlarlar.

Depresyon çoğunlukla 6 ay içinde tedavisiz, kendi kendine düzelebilen bir süreçtir. Bu süre içinde beyin, gıdalardaki proteinleri kullanarak doğal yönden beynin daha iyi çalışması için seratonin yapımını arttırır.

Depresyon ilaçları, seratonin miktarını değil, az olan seratoninin daha etkili olmasını amaçlar. Bu durumda beyin normal ve doğal tedavi sürecini durdurur. Çünkü az miktarda olan seratonin ile işlerin yürüdüğünü fark eder ve seratonin yapımını arttırmaz.

Depresyon ilaçları beyni kandırır. Var olan sorunu maskeler.

Beyin ön bölge duyarlılığı depresyon gibi pek çok hastalıkların ana kaynağıdır. Aklımızın ve vücudumuzun yönetim merkezidir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgileri ve gelişen yeni tedavi yöntemlerini www.beyindoktoru.com adlı sitede bulabilirsiniz.

Dr Güçlü Ildız

Nöroloji Uzmanı

www.beyindoktoru.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben aynı durumdayken genelde hamur işi yemeklere saldırıyorum. Depresyon da olup olmadığımı bilemiyorum fakat. Sıkıntılı anlarınızda mantı, börek, pilav ve özellikle makarnayı tavsiye ederim. Siz ne dersiniz?Bu arada kilolu değilim belirteyim:)))

EVA 
 30.07.2007 11:59
Cevap :
Sayın Arda, saymış olduğunuz besinler basit karbonhidrat içerikli olup duyarlı olan beyni uyararak bahsedilen sıkıntyıların azalmasına bneden olabilirler ama doğal beşlenme dışı olduklarından ve beyni tembelleştirici özellikleri olduğundan dolayı ben tavsiye etmiyorum.  01.08.2007 10:16
 

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler,bana çok ilginç gelmiştir beyinde bir madde az yada fazla salgılanıyor ve bizim ruh halimiz,hayata bakışımız değişiyor.Gerçekten insan bedeni inanılmaz bir işleyişe sahip. Saygılarımla

Arzu KARADAĞ 
 06.07.2007 13:46
 

Yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum.. Kolay gesin..

Serdar Özdemir 
 06.07.2007 13:41
 

anlatımında ortalama okuyucuya uygun olması gerekiyor. ben anladım. teşekkürler. sayfanız bakacağım. saygılar. k.

Kerem Oğuz 
 06.07.2007 13:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 41
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1266
Kayıt tarihi
: 25.06.07
 
 

Nöroloji uzmanıyım. Tedavilerin hastalık belirtilerine göre değil kişiye özel olması gerektiğini ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster