Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mart '10

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
1657
 

Dersimiz Atatürk

Dersimiz Atatürk
 

Bu yılın ikinci Atatürk filmi olan “Dersimiz Atatürk” vizyona girdi. Senaryosunu “Şu Çılgın Türkler”in yazarı Turgut Özakman’ın yazdığı filmin yapımcılığını Birol Güven ve Serkan Balbal’ın üstlenmiş. Hamdi Alkan’ın yönettiği ikinci film olan “Dersimiz Atatürk” ün başrollerini, Halit Ergenç, Çetin Tekindor ve Batuhan Karacakaya paylaşıyor.

“Dersimiz Atatürk” yarı belgesel yarı drama tarzında çekilmiş. Hedef kitlesi çocuklar ve gençler.

Film, ilköğretim beşinci sınıfta okuyan bir grup çocuğun, Atatürk’ü daha iyi anlamalarını sağlamak için verilen ödevle başlıyor. Bu ödevi yapmalarında tarih konusunda ödüllü ve bilgili olan Tarihçi Dede yardım ediyor.

Tarihçi Dede ile çocuklar tarihi bir yolculuğa çıkıyorlar. Dede projeksiyondan tarihi görüntüler eşliğinde, hareketli haritalar kullanarak, canlandırmalarla, Atatürk’ü ve Kurtuluş Savaşı’nda benzersiz bir direniş gösteren Türk halkını ve kahramanlarını anlatıyor. Anlatım esnasında yeri geldiğinde Müjdat Gezen’, Turgut Özakman’, Yıldız Kenter’ çocuklara yönelik mesajlarını iletiyorlar.

Tarihsel belgeler ve kanıtlar kullanılıyor ama sıkıcı bir anlatım yok. Uzun süredir çocuk programları çeken Hamdi Alkan çocuklara anlatım konusundaki tecrübesini bu filme çok güzel aktarmış. Çocukların ilgi ve dikkatini çekecek şekilde masalsı bir anlatım metodu kullanmış.

Halit Ergenç’e yapılan makyaj güzel değildi. Atatürk’e benzetmek adına çok zorlama vardı bu konuda, her sahnede makyaj bağırıyordu ‘ben buradayım’ diye.

Dersimiz Atatürk’ün vizyona giriş tarihi Çanakkale Şehitlerini Anma Günü olarak çok önceden belirlenmişti. Veda filminin biraz aceleye getirilerek Dersimiz Atatürk’ten önce vizyona girmesi, filmin gişesini etkiler mi bilinmez...

Atatürk’ü ve Kurtuluş Savaşımızı anlatan çok film çekilmeli elbette. Özellikle çocuklara emanet edilen bu vatanın nasıl kazanıldığının, yeni nesile çok iyi anlatılması gerekir. Dersimiz Atatürk’te bu görevi üstleniyor. Atatürk’ü daha iyi tanımak ve anlamak çocukların özellikle izlemesi gereken bir film.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Filmi hafta sonu izledim. Sizin yorumunuzu okumadan önce büyük beklentiler içerisinde idim. Atatürk gibi bir insanın, 90 dakikalık bir filme sığdırılması elbette ki mümkün değil. Belgesel tadında bir film olmuş ama. Evet çocuklara ve gençlere yönelik bir anlatımı olsa da, ülkemizde yaşayıpta hala Atatürk hakkında doğru bilgilere sahip olmayan insanların da var olduğu dikkate alındığında, yaşlı genç demeden izlenmesi gereken bir film bence.

Ayşe GÜRLER 
 31.03.2010 10:43
Cevap :
Adı üzerinde ders niteliğinde bir film, özellikle çocuklara izletilmeli. Yorumunuz için teşekkürler, selamlar, sevgiler.  31.03.2010 14:03
 

Bir filmi seyretmeden onun hakkında ne yazılır bilmiyorum.Ama zaten siz epey bilgi vermişsiniz.Genel düşüncem Atatürk gibi önemli konuların filmini yaparken Titanik filmi yapar gibi çok büyük hazırlıkla gerektiğinde büyük masraflar yaparak ciddi bir prodüksüyon gerçeleştrilmeli.Tabiki bunda da konu Atatürk bile olsa gişe endişesi olur.Bir de ben bu tür konuların objektif işlenmesinden yanayım.Atatürk de bir insandır ve gerektiğinde varsa olumsuzlukları da işlenmelidir.Haşa Tanrı gibi kusursuz gösterdiğinizde inandırıcılığı olmuyor.

Kerim Korkut 
 28.03.2010 10:20
Cevap :
Görüşünüze katılıyorum. Ben Atatürk'ünde Dünya çapında bir prodüksiyonu hakettiğini düşünüyorum. Gandi'nin öyküsünün anlatıldığı film çok güzeldi. Sinema kalitesi ve öykü dili çok önemli. Atatürk'te bir insandı. Hatalarının olmasından doğal ne olabilir. Beni kızdıran bu kadar olağanüstü işler yapmış bir liderin, bu yönünü yansıtacak bir yapım olmaması. İçindeki coşkuyu bizim hissedebileceğimiz bir yapımın olmaması. Bu yüzden Atatürk Filmleri ya tarih dersi düzeyinde kalacak, ya da ilgi çekebilmek adına zaaflarını ortaya koymaya çalışan, bunu filmcilik sana kişilerin elinde harcanacak. Sevgiler, selamlar.  28.03.2010 12:53
 

Sevgili Hülyalya, Filmi çok güzel değerlendirmiş ve yorumlamışsın. Bana söyleyecek söz bırakmamışsın. Yazının altına imzamı koyuyorum. Saygılarımla

Nihat Öner 
 26.03.2010 13:31
Cevap :
Beğenmenize çok sevindim. Sevgiler, selamlar.  26.03.2010 16:12
 

ben tesekkuır ederim

eradl 
 21.03.2010 15:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 166
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3842
Kayıt tarihi
: 20.09.09
 
 

Evli bir çocuk annesiyim. Eğitim alanında çalışıyorum. Felsefe, sosyoloji, edebiyat alannda atöly..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster