Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mart '14

 
Kategori
Dil Eğitimi
Okunma Sayısı
200
 

Dil Bilinci

Dil Bilinci
 

Türkçeyi Savunmak Görevi başlıklı yazım, Türk Dili, Ekim 1981


Türkçe'nin metin, bölümce, tümce, belirtme öbeği, sözcük boyutunda matematiksel bir işleyişle dilde yaratıcılık özelliğine ulaşması yazın, sanat, bilim, dilbilim adamlarımızın Türkçe bilincini edinmeleriyle gerçekleşecektir.

Türkçe bilinci, toplumbilim, ruhbilim, dilbilim, tarih vb. alanların gerçeğini kavramayı, bu alanlardan yararlanmayı gerekli kılıyor. Dili bu alanlardan soyutlamak Türkçe bilincinin eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Dilin salt sözcüklerden oluşmadığını kavramak gerekiyor.Örneğin, “çay almak, banyo almak…vb.” anlatımlarda olduğu gibi yabancı sözcükler yerine Türkçelerini koyarak Türkçe  anlatımın sağlandığını  sanıyoruz.

Günümüze baktığımızda ulusal toplum olma sürecini tamamlayamadığımız için Türkçeleşmek alanında da sorunlarımız sürüyor.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dil,iletişim aracıdır.İletişimin insan ilişkilerindeki önemini,Yunus Emre şu dizelerde dile getirmiştir: Söz ola kese savaşı Söz ola kestire başı Söz ola ağulu aşı Balıla yağ ede bir söz İnsanlar vardır;konuşmaları ,ilgiyle izlenir.Ağızlarından bal akar.Bu insanların çevrelerinde toplananlar eksik olmaz;arkalarından giden çok olur.Tatlı dilleriyle toplumları arkalarından sürüklerler.Atalarımız,"Tatlı dil,yılanı deliğinden çıkarır."sözünü,boşa söylememişler.Tatlı dil,her orunu çözer,tatlıya bağlar.Oysa acı dil,kalp kırar; can yakar.Acı dilin açtığı yara kolay kolay iyileşmez.Çünkü,"Dil yarası,yaraların en derinidir"derler.Dilimizde,bu insanlar için söylenmiş özlü sözler vardır."Boş boğaz,dili uzun,diliyle belaya uğramak,dili zifir,dilini eşek arısı soksun..."Bunlar,ne konuştuklarını bilmezler;"pot kırar,çam devirirler".İnsanları arı gibi sokar,acıtırlar.Ne var ki gün olur,gereksiz ve ölçüsüz konuşmalarının cezasını çekerler. i il

Hüseyin Başdoğan 
 11.03.2014 13:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1020
Toplam yorum
: 308
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 687
Kayıt tarihi
: 24.03.12
 
 

Türkay KORKMAZ, umuda yolculuğu ertelemez. Mermeri delenin damlanın sürekliliği olduğunu bilir. Y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster