Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Kasım '09

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
531
 

Dizi ve hayat arasında...

Dizi ve hayat arasında...
 

Sabah, her zamanki gibi erkenden uyandığında, sol göz kapağını güçlükle açabildi Mine. ' Uykumda da mı ağladım acaba? ' diye düşündü bir an. Sonra da gülümsedi bu saçma düşüncesine.

Akşam seyrettiği diziye takılıp kalmıştı aklı. Ali, nasıl da sevgiyle sarıp sarmalıyordu Seyhan'ı. Ya Feride? Belki de ilk kez bir erkeğin kendisi için kavga edişine şahit oluyor ve bu yüzden Halim'e doğru akmaya başlıyordu Kenan'ın yaraladığı yüreği. Hem Feride, hem de Halim yıllar süren sevdalarında hüsrana uğrayan taraf oldukları için birbirlerini çok iyi anlıyorlar, bu yüzden de sıkı ve vazgeçilmez bir dostluk tablosu sergiliyorlardı ya?

Mine ayağına terliklerini geçirip banyoya gitti. Hava soğumuştu birkaç gündür. Yüzüne sıcak su çarptı soğuk su yerine. Elinde havlu yüzünü kurularken aynaya düşen görüntüsüne baktı ister istemez. Sıcak su yanaklarını pembeleştirmişti. Yalancıktan gülümsedi kendisine, banyodan çıktı.

Mutfağa gidip balkon kapısını açtı, gökyüzüne kaldırdı başını, derin bir nefes aldı gözlerini kapayarak. Hava teremizdi. İçeri girdi, çaydanlığı ocağa koydu. Aklına çocukluk günleri geldi. Kurşun renkli gökyüzünün altında yaşanmış o eski kış sabahları...Ördek sobanın üstünde kaynayan çaydanlığın çıkardığı ses... Sobanın üzerinde kızartılan ekmeğin kokusu...Rengi yeşile çalan sızma zeytinyağına banılan lokmalar...Taze ekmek olmasına rağmen ekmek kızarttı üstü delikli ekmek kızartma tenekesinde. Üstüne bal sürdü, iki parça Erzincan tulumu koydu yanına. Oracıkta, ayakta yedi ekmek dilimlerini, soğutmadan. İnatla ekmek kızartma makinası almıyordu. Bu tenekede çocukluğunun kokusunu duyabiliyordu çünkü. Makinalar anılarını öldürüyordu sanki.

Meliha ne güzel sofralar hazırlıyordu. Kızkardeşlerinin işe gittiği günlerde ağızlarına kendi elleriyle lokmalarr tıkıştırıyordu. Yalnız kaldığında da Koca yanak'ı çağırıp mis kokulu kurabiyeler yediriyordu. Dün akşam hem Meliha, hem de Koca yanak çok hüzünlüydü. İkisi de hayatlarındaki en değerli insanı, Samim'i kaybettiklerini sanıyorlardı çünkü. Oysa Samim'in hayatındaki en değerli iki insan kendileriydi. Hem biliyor, hem de aksi olursa diye korkuyorlardı. Şehnaz ile Dilâra ikisinin yerini almış mıydı yoksa?

Çabucak evi topladı Mine. Bugününü dolu dolu geçirmek istiyordu. Belki bir şeyler okumak, film seyretmek, dostları arayıp sormak, dolapları yerleştirmek gibi. Aklına çantalarında ve çekmecelerde sakladığı ödenmiş faturalar geldi. Önce onlardan başlamak istedi işe. Mutfaktaki mermerin üstüne koydu bütün faturaları, teker teker yırttı adresi görünmesin diye. İçi rahatlamıştı. Ne zamandır yapmak istediği bir şeydi bu; evrakları ayıklamak, gereksizleri atmak. Peki ya hüznünü, hüznünü de atabilir miydi, onca istemesine rağmen?

Ali, sarı bir vosvosun ön koltuğunda boynuna sarılmıştı Seyhan'ın. Seyhan da başını omzuna dayamıştı Ali'nin. Mutlulardı; camının önünde kırmızı kuşlar bulunan vosvosun içinde, ellerinde şarap kadehleri, evli olduklarını kimselere açıklayamamanın huzursuzluğuna rağmen gülüyorlardı. O tamirci dükkânı bir anda evleri oluvermişti sanki. Ama biliyorlardı ki bütün mutluluklar anlıktır. Biliyorlar mıydı sahi?

Bu sabah mutluydu Mine. Dün gece çok değer verdiği birine ' avcunu aç, sıcacık ve hüzünlü gözyaşlarımı koyacağım avcunun içine ' demişti. Uykuya dalmadan bunu düşündü. Gerçekten avuçları ıslanmış mıydı gözyaşlarından? Rüyasında yemyeşil bir orman gördü. Her zaman gülümseyen eski bir dostuyla dolaşıyordu ormanda, Nuran'la. Ormanın derinliklerine yürüyünce Nuran yoruldu, bir eğrelti öbeğinin sardığı, ulu bir ağacın altına oturdu. Mine de ilişiverdi yanına. Toprak nemliydi. Birden ağacın dibinde beyaz sümbüller gördü. Sevinçle Nuran'a gösterdi. İki elini toprağa dayayıp yere eğildi, sümbülü kokladı. Avuçları iyice nemlendi topraktan. Sahi, gerçekten avuçları ıslanmış mıydı gözyaşlarından? Bugün arayıp sormalıydı mutlaka.

Dün akşam neredeyse herkes ağlamıştı; Meliha, Koca yanak, Feride, Halim, Sevil, Cabbar ağa...Cabbar ağa gözyaşlarını içine akıtmıştı ama. Bir ara sol kolunu tutuvermişti. O anda anlamıştı Mine, kötü bir şeyler olacağını. Oldu da. Gözyaşları ne zaman içe akmaya başlarsa kötü bir şeyler olurdu.

Birden silkindi Mine. Düşle gerçek, diziyle hayatı birbirine karışmıştı sanki. O yüzden değil miydi dün geceki ağlamaları? Bir de avuç istedi, gözyaşlarını içine doldurmak için. Kendisinden utandı. Varsın Seyhan'ın dayandığı gibi bir omuz bulamasındı. Ya da Feride'nin hem yaşamak, hem de koşar adımlarla kaçmak istediği farkına bile varmadan yüreciğinde yeşerttiği bir aşk olmasındı. Gözyaşlarını avcuna seve seve almaya hazır, o gözyaşlarının neden aktığını bilen biri vardı hayatında.

Yerinden kalktı, gidip aynaya baktı. Rengarenk bir anka kuşu gülümsüyordu aynanın içinden. ' Pes etme, sıkıca tutun hayata! ' dedi Mine'ye, fısıltıyla...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

evet güzel olmuşta!her diziden alıntı hayatlar değil ama!bu güzel olmuş sadece biliyorsunuz değilmi*artık insanlar hayatlarını dizilere gmre yaşıyor bazende burda olduğu gibi insan kendi hayatını görme fırsatı bulabiliyor...bu mesajlarla ama bizim insanımız iyisinide alıyor kötüsünüde olmayacak durumlara bile olabiliyor gözüyle bakılıyor!rezilliğide normal karşılamaya başlıyor artık insanlar ben buna kızıyorum ama...herşeye rağmen bu güzel olmuş:::)

suzan yasar 
 04.03.2010 23:41
Cevap :
Kendi yaşayamadıklarını dizilerde görüp imrenenler var, biliyorum. Yaşamın kendisi zaten dizi gibi değil mi?:) Sevgilerimle...  06.03.2010 9:07
 

Çok güzel olmuş elinize sağlık, yazınızı okudum. Nabide Kılınç. Yerkesik.

Nabide Kılınç 
 02.12.2009 9:44
Cevap :
Teşekkür ederim sevgili Nabide. Buna benzer bir yazı daha düşünüyorum. Sevgiler...  03.12.2009 15:48
 

heyecanla ve dört gözle bekliyorum:)) En içten sevgilerimle...

fatma iyibilgin 
 08.11.2009 0:12
Cevap :
Yazacağım ama, seninkiler kadar güzel olmazsa kırılmak yok:) Sevgiler...  08.11.2009 12:47
 

'' Ben de varım, buradayım, eğer istersen gözyaşlarını avucuma doldurabilirsin'' diyebilmek isterdim...Ellerine, gönlüne sağlık...Harika bir kurgu! Ben sana ''yaz Tülin!'' demiyor muyum? İşte bu...:))Sevgilerimle...

fatma iyibilgin 
 06.11.2009 0:31
Cevap :
Gözyaşlarını avcuna dolduracak birinin dışında, saçlarını da üşütmeyecek biri mi gerekli acaba Mine'ye? Hani dizide de öyle ya? Feride ne demişti Halim sarı saçlı halini beğenmediğinde? Eski saçımın daha güzel olduğunu söyledi biri...demişti:) Sonuçta Mine'nin istediği biraz ilgi Fatmacığım:) Tıpkı bizlerin istediği gibi:) Birgün de sana ithaf edilmiş bir yazı yazacağım, söz:) Sevgiler benden, güzel yüreğine...  06.11.2009 8:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 261
Toplam yorum
: 2348
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2073
Kayıt tarihi
: 23.07.07
 
 

1954 Antalya doğumlu ve Antalyalı'yım. Ülkemin ve özellikle bu şehrin sevdalısıyım. Sanatın pek çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster