Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ekim '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1722
 

Domuz gribi aşısı

Domuz gribi aşısı
 

Domuz gribi aşısı olsak mı, olmasak mı?


Bu eskiden beri bildiğimiz grip, ne zamandır hayvan isimleriyle anılır oldu sahi?

Yıllar önce kuş gribi ortalığı kasıp kavurmuştu, o zamanlarda da tuhaf bir spekülasyon vardı , o dönem düzenli olarak yumurta yedirdiğim oğluma panik halinde yumurta yedirmekten vazgeçmiştim.

Üzerinden yıllar geçti bizimki hâlâ yumurtayı ağzına sürmüyor.:))

Bu tür spekülasyonlara tepkisiz kalamayız, çünkü sonuçta sağlığımız söz konusu ve şimdi de domuzlardan bulaşan domuz gribi canımızı acıtacağa benziyor.

Hepimizin bildiği gibi domuz gribi ile geçtiğimiz yılın mart ayında tanışmıştık.

O dönemde Türkiye’de sadece bir yabancı turistte domuz gribi vakası gözlendiği yetkili ağızlardan doğrulanmıştı.

Şimdi ise büyük şehirlerde birkaç okulda domuz gribi virüsüne rastlandı hatta okullar tatil edildi ve şimdi benim gibi çocukları okula giden anneler de ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar.

Bu durumda iki seçenek söz konusu; domuz gribi aşısı olmak ya da aşıyı olmamak.

Türkiye’ye domuz gribi aşılarının gelmiş olduğu haberlerini birkaç gündür sıklıkla duyar olduk. Şimdi hepimiz tereddütteyiz acaba özellikle okul çağındaki çocuklarımıza domuz gribi aşısı yaptırsak mı ?

Elbette bu konudaki bilgim sadece ilgili ve araştırmacı bir anne kimliği ile sınırlı.

Birkaç yetkili ağızdan ve özellikle oğlumu bebekliğinden beri takip eden, fikirlerine çok değer verdiğim çocuk doktorumuzun önerilerine göre oğluma domuz gribi aşısı yaptırmamaya karar verdim.

Bu kararımın nedenleri kısaca şöyle :

- Bu hastalık 191 ülkede şu ana kadar sadece 4.525 kişinin ölümüne neden olmuş.

- Şimdiye kadar ki tüm grip aşıları özellikle bağışıklık sistemi güçsüz olan ve 65 yaşın üzerinde risk taşıyan hastalara önerilmiş, kaldı ki domuz gribinin şimdilik öldürücü etkisi olmadığı diğer gripler gibi seyrettiği söylenmekte.

- Domuz Gribi aşısının yan etkilerini bilmiyoruz, içinde ne var ne yok bilmiyoruz bu da ayrı bir tereddüt doğuruyor.

İçinde ne oluğunu bilmediğim bir aşıyı olmayı ve oğluma yaptırmayı şu aşamada düşünmüyorum.

Domuz gribi virüsünün neden sadece okullara musallat olduğunu anlamaya çalışıyorum, anlayamıyorum.

Yapmam gerekenin dikkatli ve hijyen hareket etmek ve grip vakası ile karşılaştığımda geç kalmadan önlem almak olduğunu düşünüyorum.

Özellikle aşı konusunda tereddüt yaşayan herkesle paylaşmak istedim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

biz ne yapacağız? Velilerimiz genelde yaptırmam aşı diyorlar. Tam bir kargaşa, anlamadık gitti. Riskin ise tam orta yerindeyiz meslek icabı. Selamlar..

Yalnıztürk 
 07.11.2009 1:22
Cevap :
Çok haklısınız, hepimiz risk altındayız ben olmadım aşı sağlığıma özen gösterme gayretim daha da arttı sadece Fahrettin Bey. Bakalım gelecek günler neler gösterecek? Saygı ve selamlarımla...  07.11.2009 13:28
 

Ben olmam olana da karışmam dedim. Ben sağlık olarak neredeyse domuz gibiyimdir (Maaşallah) ama 5 yıl kadar önce şirkette sade grip aşısı yapılıyordu, uydum kalabalığa oldum ve hiç grip olmayan ben bütün kışı hastalıklı geçirdim. Ne desem inandırıcı olmayacak onun için ben sadece fikir beyan edeyim dedim arkadaşım, sevgilerimi yolluyorum

kevser şekercioğlu akın 
 05.11.2009 21:34
Cevap :
Kevser'ciğim, hiç güvenmiyorum grip aşısına ben, aynı şeyler benim de başıma geldi. Aşı olunca daha çok hastalanıyor insan. Yediğine, içtiğine dikkat edince insan bence korunur da gripten. Zaten hastayı öldüren grip değil ,gripten sonra oluşan hastalıklar. BU nedenle katılıyorum ben de sana. Sevgilerimle canım...  06.11.2009 8:51
 

bugün aşı hakkında yazılmış 3. yorumum bu; diğer ikisine yazdığımı burayada yazacağım, asla kimse çocuğuma ve bana bu aşıyı yapamaz. Birde biliyoruz ki milletcek her felakete şerbetliyiz, Alışkanlık ve vurdum duymazlık aşısı yapmışlar bize güzel arkadaşım, herşeye alışkınız... En kısa zamanda hepimize sağlıklı günler dilerim.

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 04.11.2009 17:37
Cevap :
Çok haklısın canım, baksana başbakan bile aşı olmayacakmış:)))) Vay benim güzel ülkeme vay:)) Sevgilerimle...  04.11.2009 18:58
 

Kendime değil ama özellikle çocuklara aşı konusunda teredütlerim devam ediyor ve ölen vaka sayısı 2 oldu. Sevgiler Adanadan.

Olgun Ekinci 
 28.10.2009 21:52
Cevap :
Ben de çocuk için endişeleniyorum, bir yandan domuz gribi virüsünün eğer labaratuvar koşullarında mutasyona uğratılmazsa diğer grip vakları ile eş değer seviyede seyrettiğini duyuyor ya da okuyorum. Sağlık açısından güven duymamak ne kötü değil mi? Selamlar, sevgiler...  29.10.2009 9:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 157
Toplam yorum
: 1552
Toplam mesaj
: 264
Ort. okunma sayısı
: 1652
Kayıt tarihi
: 12.10.06
 
 

İstanbul doğumluyum ama 20 yıldır Antalya'da yaşıyorum. 3 yaşında bir oğlum var ve eğitimciyim. Kend..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster