Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mayıs '10

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
5741
 

Dua ile bela istemek

Dua ile bela istemek
 

Alıntı


Geçen yaz tatilinden sonra yazmak bir hayli zor gelmeye başlamıştı..Duygularımı ve düşüncelerimi tam olarak anlaşılır bir yazıya dökemeyeceğimi anladığımda yazmayı da bırakmıştım.. Öyle böyle derken bir de baktım ki aradan tam 6 ay geçmiş ve ben hiç blog yazmamışım.. Blog yazmamış olmam yazıyı tamamen hayatımdan çıkardığım anlamına gelmiyor tabi ki sadece paylaşmadan kendim için yazdığım dönemlerdi bunlar.

Bu geçen zaman zarfında hayatı, insanları, kendi duygu ve düşüncelerimi, olayları ve arkasında yatan olası sebepleri incelemeye devam ettim..

Özellikle son günlerde dikkatimi çeken en önemli şey; insanların nasıl dua ettikleri ve ettikleri dua karşısında yaşamış oldukları durumlardı..

Küçüklüğümüzden beri bizlere dua etmemiz öğretilir, annemizden, babamızdan, akrabalarımızdan, hocalardan dua örnekleri duyar ve hiç düşünmeden onları kopyalarız. İnsanların en çok kullandıkları ve artık otomatik hale gelmiş dualar vardır.. Hemen herkesin çoğunlukla kullandığı dualardan ilk aklıma gelenler;

Allahım dert verip derman aratma, kazasız belasız gidip gelmeyi nasip eyle, Allah kem gözlerden saklasın, hastane köşelerinde süründürmesin, ele güne muhtaç duruma düşmeden, elden ayaktan kesilmeden emanetimizi alsın, içkisi kumarı olmasın vs..

İlk anda aklıma gelenler bunlar, eminim çok daha fazlası vardır..Bütün bunlarda ne var diyebilirsiniz? Bunların hepsine baktığımızda tek ortak noktalarının negatif olduğunu görürüz..Olmasını istediğimiz bir şeyi, olmamasını istediğimiz durum üzerinden anlatmayı otomatik olarak öğrenmişiz. Oysa bütün bu sözleri olanca iyiniyetimizle söylediğimizi düşünürken beynimize sürekli o negatif olan resmi getiriyoruz.. Kazasız belasız gitmeyi istediğimizi söylerken aklımıza kaza fikrini ve kaza görüntülerini getiriyoruz. Aslında kaza yapmak istiyoruz anlamına geliyor bu söylediğimiz. Dua ile bela istemek bu olsa gerek..

Bu konuyu kafama taktığımdan beri, kendimde ve çevremdeki kişilerde en sık ettikleri dualar ve yaşantıları arasında bir bağ var mı diye araştırdım..

Bir arkadaşım kooperatiften ev alırken, sürekli üst kat çıkmasın diye dua ettiğini söyledi ama ona üst kat çıktı..

Annem, ameliyatım zor olmasın hastane köşelerinde sürünmeyeyim diye dua etti sürekli ama ameliyatı çok zor oldu ve resmen süründük..

Bir arkadaşım evlenmeden önce, babam gibi tembel birisi olmasın diye dua etmiş ama eşinin babası gibi tembel olduğunu söylüyor.

Buna benzer onlarca örnek verilebilir..Bütün kalbimizle dua ederken acaba gerçekten neyi istediğimizin farkına varıyor muyuz?

Siz de en çok kullandığını cümle kalıpları ile yaşantınız arasında bir bağlantı kurmaya çalışırsanız eminim bir çok şeyi farkedebilirsiniz.

Allah her duamızı kabul eder "benim dualarım kabul olmuyor" diyenlerdenseniz; bir de ettiğiniz duaları bu gözle bir değerlendirmeyi deneyin.. Ben denedim ve çok şaşırdım, gerçekten de ettiğim her dua kabul olmuş...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar, Bloglarınızın bir kısmına bugün bakabildim. Meramınızı çok güzel yazıya dökmüşsünüz, bu yolun yarısı eder, diğer yarısı da okuyup elde ettiğiniz birikimleriniz. Kişisel gelişim benim ilgilendiğim konu. Fırsat bulursak telefonda sizinle sohbet etmek isterim. KG ilgili...Bu blığunuzla ilgili şu örneği verebilirim. Kızımın hastalığının başında ANKARA' da ilk yattığımız hastane İBNİ SİNA göğüstü. Kızım oraya yatışımızın daha 1. saatinde şunu söyledi:''Ben burda asla yatmam, yatarsamda 1 günden fazla olamaz ''dedi ve tam hastanelerde orda 10 gün, diğer serviste 1 ay ve hala 2 yıl olacak gidip geliyoruz. Kötü niyetle söylemedi ama ağızdan çıkan sözler kendi kendine yer buluyor... Selam ve sevgiyle kalın...

sündüs 
 29.07.2010 8:30
Cevap :
Teşekkür ederim. Kurduğumuz cümleler ile hayatımızdaki olayları eşleştirdiğimiz zaman çok ilginç sonuçlar çıkıyor. Farkında olmadan kullandığımız kelimelerle bilinçaltımızı programlıyoruz. Hastanede çalıştığım için hastalarla ve hasta yakınları ile konuşma fırsatını çok buluyorum. Gözlemlerim, çoğunun farkında olmadan hastalığı çağırmış olmaları yönünde. Sevgilerimle..  29.07.2010 21:58
 

"ne"istediğimizi biliyoruz, ama sanırım "nasıl" istediğimize dikkat etmiyoruz. Çekim yasası gereği negatif cümleler kurarak istersek, isteğimizin negatif hali realize olacak.. Bu yüzden dua ederken veya bir şeyi isterken her zaman "olumlu" haliyle düşünüp, "olumlu" kelimelerle dile getirmek, bizi olumsuzdan uzaklaştıracaktır.. Güzel bir konuya vurgu yapmışsın, teşekkürler.

A.Nilgün Aktaş 
 03.05.2010 13:59
Cevap :
Olumsuz niyetin ve duanın bariz sonuçlarını o kadar net görüyorum ki.. Ağzımızdan çıkan her kelimeye aklımızdan geçen her düşünceye çok dikkat etmemiz gerekiyor..İnsan bazı şeyleri öğrenince aklından geçen her düşüncenin sorumluluğunu hissediyor..Sevgilerimle..  03.05.2010 18:29
 

evet bunu bende farkettim, basima gelen bir olayi anlatayim. Bir gun oglum okuldayken surekli yasin suresini okudum ki cok fazla dua eden biride degilim, her duamda o kadar icten kazadan beladan , kotuluklerden koru dedim ki birkac saat sonra oglumun okulda kolunun kirildigi ve hastane yollarinda oldugunu ogrendim, resmen negatif dusunceleri cekmistim, simdi ise dualarimda oglumu saglikli, neseli, basarili ve gulen yuzuyle hayal ederek dua ediyorum. sevgiyle

RÜYA Meleği 
 02.05.2010 16:45
Cevap :
Yorumunuz ve katkınız için çok teşekkür ederim..Sevgilerimle..  02.05.2010 20:53
 

Dua isteklerimizin olması için bir araçtır. Aslında önemli olan düşüncelerimizdir. Benim MB girerken yazdığım ilk blog bu konu üzerineydi. Eğer bir şeyin olmasını içten istiyorsak bu olumlu bir gelişmedir, en sonunda o isteklerimiz olabilir. Ancak bize negatif ederji veren korkularımızdır. Maalesef korktuğumuz şey başımıza gelir. "Korktuğum başıma geldi."cümlesini siz de bir çok kişiden duymuşsunuzdur. Herşeyden evvel korkularımızdan arınmamız gerekir. Duayı da bu korkulardan arınmak için ederseniz bunun olumlu yanlarını görebilirsiniz. Saygı ve selamlarımla.

Erol Özışık 
 01.05.2010 14:59
Cevap :
Merhaba, dua isteklerimiz için bir araç olmakla beraber nasıl dua ettiğimiz de çok önemlidir.. Benim negatif dua diye isimlendirdiğim şey tam olarak korkularımızı dile getirmektir..Kazasız belasız yolculuk istemek bizim kazadan ve beladan korktuğumuzu göstermez mi? Bu durumda bunu dile getirerek biz korkularımızı istemiş oluyoruz bir anlamda..Onun yerine asıl dileğimiz olan sağlıklı bir şekilde istediğimiz yere ulaşma isteğini dile getirsek çok daha yararlı olur diye düşünüyorum..Saygılarımla..  01.05.2010 16:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 117
Toplam yorum
: 155
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 2351
Kayıt tarihi
: 07.02.09
 
 

1970 Tokat doğumluyum. İstanbul Tıp Fakültesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Tıbbi Laboratuvar bölümü mez..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster