Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mayıs '14

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
1406
 

Dünya'da ilk kez Beykoz'da yapıldı

Dünya'da ilk kez Beykoz'da yapıldı
 

96 yaşında koltuk altından kalp ameliyatı oldu


Yapmış olduğu ameliyatlarla tıp dünyasında son günlerin en çok tartışılan isimleri arasında yer alan Ünlü Kalp Cerrahı Mahmut Akyıldız, bir ilki daha başararak tıp dünyasına yeni bir kolaylık getirdi.

Koltuk altından yapmış olduğu kalp ameliyatlarıyla tıp dünyasının konuşulan isimleri arasında yer alan Dr. Akyıldız 96 yaşındaki hastasını koltuk altından ameliyat ederek dünya da bir ilki daha gerçekleştirdi.

Dört profesörün riskli görerek ameliyat etmekten kaçındıkları 96 yaşındaki Şevki Aytaç’ı koltuk altından ameliyat eden Akyıldız, Şevki Aytaç’ın kalbindeki 5 cm’lik tümörü alarak hastasının yaşama dair umutlarını arttırdı.

Kavacık Medistate Hastanesi’nde yapılan iki saatlik bir operasyonla kalbinin sol tarafındaki 5 cm’lik iyi huylu tümör alınan Şevki Aytaş, yaşlı olması ve buna bağlı olarak kemiklerinin zayıf olması nedeniyle koltuk altından ameliyat edildi.

Yaşı itibariyle, koltuk altından ameliyat edilen dünya da ilk hasta olan Şevki Aytaç, ameliyat olmadan önce, beyninde uyuşmalar olduğunu ve iki adım yürüdükten sonra dermanının kesilerek düştüğünü söyledi. Çok doktorlara gittiğini fakat hiçbir çare bulmadığını fakat ameliyat sonrası ise rahatladığını, söyleyen Aytaç, Dr. Mahmut Akyıldız’dan “Allah razı olsun” dedi.

Ameliyat sonrası 96 yaşındaki babası Şevki Aytaç’a refakat eden oğlu ise babasının raporlarını dört farklı doktora gösterdiklerini fakat hiçbir doktorun bu ameliyatı yapabileceğini söyleyemediğini ifade etti.

Oğul Aytaç, Dr. Mahmut Akyıldız’a son derece güven duymaları nedeniyle son kararı ona bıraktıklarını dile getirerek, “önce Allah’ın izni sonra da Mahmut Hoca’nın başarılı operasyonuyla babamız tekrar hayata tutundu” şeklinde konuştu.

Dr. Mahmut Akyıldız ise, klasik kalp ameliyatlarının iman tahtası kemiğinin ikiye ayrılmasıyla yapıldığını, ameliyat sonrası ise bunların tekrar kapatıldığını ve bu yöntemin hastaların uzun süre sağlığına kavuşmalarına engel teşkil ettiğini ve buna bağlı olarak hastanın en az bir ay sırt üstü yatması gerektiğini söyledi.

Göğüs yarılarak yapılan kalp ameliyatı tarihe karışıyor

Koltuk altından 6 santimlik bir kesiyle yapmış oldukları ameliyatla klasik kalp ameliyatlarının taşıdığı tüm riskleri ortadan kaldırdıklarını söyleyen Mahmut Akyıldız, “bu yöntemde kesinlikte kas ve kemik kesilmiyor. Kaburgaların arasından girerek, hastanın kalp kapaklarını değiştiriyoruz. Yine kalp içindeki delikleri kapatıyoruz. Tümörleri çıkartıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu yöntemin avantajlarını; 15-20 gün sonra yaranın kaybolması, hastanın ayna kullanmadan yarayı görememesi, istediği gibi yatabilmesi, rahatlıkla aksırıp öksürebilmesi olarak sıralayan Dr. Mahmut Akyıldız, “koltuk altı kalp ameliyatları özellikle yaşlı hastalarda, sırt üstü yatamayan ve kemik erimesi olan insanlarda beklenin üstünde bir rahatlamaya neden oluyor” dedi.

Yöntemin yeni olduğunu ve yurt dışında duyulmasıyla insanların ülkemize geldiğini söyleyen Akyıldız, “yöntem; hem kozmetik olması, hem de hasta için ciddi bir konfor sağlaması açısından önemli bir teknik. İnşallah her geçen gün tekniği geliştiriyoruz. Bundan sonraki dönemde inşallah bu iman tahtası devrini bitireceğiz” şeklinde konuştu.

www.dostbeykoz.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 141
Toplam yorum
: 16
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 497
Kayıt tarihi
: 04.09.12
 
 

1972 yılında Rize Güneysu'da doğdu. Eğtim hayatını orada tamamladı. Zaman içinde Avrupa'nın bir ç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster