Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Eylül '16

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
91
 

Dünyayı mı düzeltsek insanlar düzelir, insanları mı düzeltsek dünya düzelir?

Dünyayı mı düzeltsek insanlar düzelir, insanları mı düzeltsek dünya düzelir?
 

Mevcut sistemde insanlar eğitiliyor onlar da aldıkları bu bilgilerle dünyayı düzeltiyorlar (Ya da bu eğitimli insanları kullanarak dünyayı düzeltiyoruz)

İnsanları düzeltsek dünya düzelir anlayışı var…

Ama sanki öyle değil…

Bir kere insanları düzeltmek dünyayı düzeltmekten zor. Dünya dediğin taş toprak; yani istediğin gibi şekil verebilirsin.

Ama tabi tartışılması gereken şeyler de var. Her şeyden önce “Dünyayı düzeltmek” nesnel olarak yani yolu bel düzeltmek şeklinde algılanmaz, kanunlarını, yaşam şeklini vs düzeltmek anlamında. Ayrıca nesnel olarak dünyayı düzelttiğin(nesnel olarak yaşam engellerini kaldırdığın) zaman dünyayı düzeltmiş mi olursun?

Bana yine de tersinden başlarsak daha iyi olur gibi geliyor.

Güzel binaları yaptık. O binalara yerleştireceğimiz kimseler bilgisiz olsalar bile davranışlarına çeki düzen verirler diye düşünüyorum. Bunun tersi entelektüel biri ahırda rahat davranır; çünkü orası ahır. Yaşanılan yerler kişinin davranışında belirleyici olabilir.

Madem öyle, dünyayı güzel yapalım ki insanlar da kendilerini güzel davranmak zorunda hissetsinler. Ortam değişikse kendimize çeki düzen veriyoruz değil mi? Ayılar dağda yaşıyor, neden? Dağlar ayılara uygun olduğu için.

Dünya kötü olduğu için belki insanlar kötü… Suç işlenen yerlere bakın, genelde kötü yerler…

İnsanda güzel duygular uyandıran, hep iyiliği ve güzelliği çağrıştıran güzel ortamlar meydana getirerek insanları insan gibi yaşamaya mecbur edebiliriz. Kütüphanede hani sessiz olun deniliyor ya, en terbiyesiz kimse bile bu kurala uyar diye düşünüyorum. İnsanları eğitmek için harcayacağımız parayı onların yaşadıkları yerleri güzelleştirmeye harcayalım. Güzel yerlerde kötü insanlar olmaz. Gül bahçesinde adam öldürüldüğünü duymadım.

İnsanları doğru yola getirme konusunda belki de bu yol daha fazla işe yarar. İyiliğin, güzelliğin kıskacı!

Birgül YILMAZ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O güzel insanlar, o güzel atlara binip gittiler dedirten bir metin. Kaleminize, yüreğinize sağlık hocam..:)

Minel Alya Bayrak 
 15.09.2016 12:31
Cevap :
Böyle bir söylem vardı, hatırladım. Yorumunuza teşekkür ederim.  18.09.2016 21:10
 

Artık çok geç, o güzel arabalarda, o güzel yerlerde yaşayanlar kabul etmez. Hep bana DÜNYASI oldu.Ne insanları, ne de çevreyi düzeltemeyiz. Adadan selamlar

Göksel47 
 06.09.2016 11:19
Cevap :
Öyle bir yorum yapmışsınız ki her şeyi anlatmış Göksel hanım...Saygılar efendim.  07.09.2016 21:08
 

Dünya dediğimiz mekan üzerinde yaşadığımız bir gezegendir. İnsan ise ne idiğü belirsiz bir canlıdır ve yapılan bütün haksızlıklar, hukuksuzluklar, yolsuzluklar, hırsızlıklar, ahlaksızlıklar insanın cehaletinden çıkar. Senin içinde fesatlık, kötülük varsa Ağrı dağı ne yapsın? Ağrı dağını değiştirebilecek misin? Senin değiştirebileceğin tek şey KENDİN dir. Kendini değiştir, sorunlar hallolur. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 06.09.2016 8:20
Cevap :
İnsanlar Ağrı dağında mı yaşıyorlar, yaşadıkları yeri kastettim ve fikrime olabilir diyenler çıktı. Ayak ayakkabıya olmak için kendine biraz çeki düzen verir.Saygılar selamlar.  07.09.2016 21:02
 

Keşke dediğiniz gibi olsa, değil ne yazık ki; apartmanlarda yaşama kılavuzu dağıtılsa mesela, en güzelinden en akıllısından telefonu elinde insanlar güzel davranışlar sergileyebilseler toplu taşımalarda, sinema, tiyatrolarda, yani önce insan diyorum ben de, selamlar

Cemile Torun 
 05.09.2016 23:11
Cevap :
İnsanı da düzeltemiyoruz işte...Selamlar.  07.09.2016 21:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4913
Toplam yorum
: 13027
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 670
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster