Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Eylül '17

 
Kategori
Yurtiçi Tatil
Okunma Sayısı
338
 

Dupnisa Mağarası

Dupnisa Mağarası
 

Geçen yıl 15 Temmuz nedeniyle yarım bıraktığım yurt dışı gezi notlarıma bir türlü devam edemedim. Güncel olaylar ve ülkemizde yaşananların hepimizi etkilemesi yüzünden yazılarımız daha çok güncel olaylara yönelmişti. 

Yurtdışında en son Yunanistan gezisi sırasında Thassos adasına gittiğimizde, kendi kendime neden bugüne kadar ülkemiz sınırları içerisindeki Gökçeada’ya gitmedik diye düşünmeden edemedim. Ve o andan itibaren yurt dışı yerine yurt içi gezilerini ilk plana çıkarmaya karar verdik.  Gerçekten ülkemizde görülecek o kadar güzel yerler varken, neden önceliğimiz yurt dışı gezileri oluyordu?

Geçen yıl Ağustos ayından itibaren de Trakya bölgesinden başlayarak, yurt içinde görmediğimiz yerlere gitmeye karar verdik. Geçen yıl Çanakkale iline bağlı Gökçeada, Tekirdağ’a bağlı Erikli’ye bu yıl da Kırklareli’ne bağlı İğneada ve Edirne gezilerini gerçekleştirdik. Bugüne kadar neden buralara gitmediğimize pişman olduğumuzu da itiraf edeyim. Üstelik buralara gitmek için ne pasaporta ne de vizeye ihtiyacımız vardı. Bundan sonraki durağımız ise Eskişehir olacak.

İğneada dönüşünde Kırklareli’nin Demirci ilçesine 29 kilometre mesafadeki Dupsina mağarasını gezmek fırsatı bulduk.

 

 

 

2003 yılında turizme açılan sulak alan niteliğindeki Dupsina mağarası Kırklareli’nde yer alan önemli mağara eko sistemlerinden.  Trakya’nın turizme açılan tek mağarası. Mağaradan çıkan kaynak Türk-Bulgar sınırı olan Rezve (Mutlu) deresini oluşturmaktadır. Dupnisa mağarası 3-4 milyon yıl önce oluştuğu tahmin edilen bir yer altı mağarasıdır. Sulu, Kuru ve Kız mağaralarının bileşiminden oluşan mağara 12 ay boyunca turizme açıktır. Sulu mağara ise, 15 Mayıs-15 Kasım arasında yarasaların yoğunluğu nedeniyle turizme kapanmaktadır. Dupnisa mağarasında 11 türden yaklaşık 60 bin yarasa ile, 184 mağara omurgasızının yaşaması önemli bir yer altı habitatı olduğunu göstermektedir.

 

 

 

Toplam uzunluğu 2720 metre olan sistemin üst katında Kuru ve Kız mağarası, 50-60 metre aşağıda Sulu mağara yer alır. Kuru mağara sarkık, dikit, sütün, damla taş yönüyle Sulu mağaraya göre daha zengindir. Sulu mağaranın girişinde karstik olarak oluşmuş bir kemer yer almaktadır. Ortalama sıcaklık Kuru mağarada 17 derece, Sulu mağarada ise 10 derecedir. Dışarıda 33 derece sıcaklıktan bu mağaraya girdiğimizde, ceketlerimizi giymek zorunda kaldık. 

 

 

Mağarayla ilgili olarak buradaki birkaç fotoğraf dışında “Dupnisa mağarası” başlıklı yandaki galerimde birçok fotoğraf görebilirsiniz.

Ayrıca mağara gezileri ilginizi çekiyorsa 2005 ve 2009 da birbirinin devamı olan aşağıda linkini verdiğim filmleri internetten yarısına kadar, korku filmlerini seviyorsanız sonuna kadar izleyebilirsiniz.

http://www.ilkfullfilmizle.com/cehenneme-bir-adim-tek-part-720p-turkce-hd-izle.html 

https://www.izlesene.com/video/cehenneme-bir-adim-2/9266335 

 

Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kesinlikle herkesin gidip görmesi gerektiğini düşünüyorum, fotoğraflar harika.

mehmet cuma bozoglan 
 05.06.2018 3:38
Cevap :
İlginize teşekkürler.  06.06.2018 13:54
 

Kıymetli Erol Özışık; Siz zaman, zaman gerek ülkemizde ve gerekse ülke dışındaki ülkeleri ziyaret ediyorsunuz. Buralarda gördüklerinizi bizlerle paylaşıyorsunuz.Özellikle Dupnisa mağarasına ait resimler güzelin ötesinde.Geçmişte de dış ülkelerdeki resimler yine güzeldi.Aslında çok iyi ediyorsunuz gezip görmek lazım.Saygılarımı sunuyorum.Hep sağlıkla, daima mutlulukla yaşamanızı diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 28.09.2017 19:19
Cevap :
Yahya Kemal'in bir sözü vardı sayın Burakgazi. "Siyasette doğrular her zaman geç söylenir." diye. Ben o sözü kapak yaparak, bir yazı yazmıştım da, bir yıl sonra yayından kaldırılmıştı. İşte artık siyaset ve güncel olaylar yerine gezi notlarını paylaşmaktan başka bir şey yapamıyoruz. Saygılar, selamlar...  29.09.2017 9:51
 

Biz yıllardır Ciğerci Niyazi Usta’da yiyoruz dostum. Ünlülerin resimleri de duvarda asılı. Bakırköy’de Ebuzziya Cd’den sahile inerken sağda Ermeni kilisesinin arka sokağında “Ciğerci Ricco” var. İsmi biraz faul; ama Edirne Tava Ciğeri yapıyor, fena da değil. Selamlar.

Ata Kemal Şahin 
 22.09.2017 9:09
Cevap :
Bakırköy'de söz ettiğiniz ciğerciye çok gitmişliğimiz var dostum. Küçük bir yer olmasına rağmen, oradaki ambians ve dekorlar da çok güzel. Orada ciğerin yanında gelen kırmızı biber bir taneyken, Edirne'de ciğerin yanında ikram olarak içinde en az 8-10 biber olan 5 çeşit meze de getiriyorlar. Bir de bol kepçe. İki saat yol gitmek istemediğimiz zamanlarda orası her zaman tercih edilebilir. Teşekkürler. Sevgiler, selamlar...  22.09.2017 9:50
 

İlginç,mucizevi oluşumlar gerçekten.Gezmek,görmek gerek.Gerçi ülkemizde daha neler var da tanıtanı yok.Örneğin benim de şehrimin ilçesi Tuzluca'da Aras nehrinin altından tâ Ermenistana uzanan tuzla mağaraları var.Kaya tuzu çıkarılır.Göletlere dal bırakırdık yaprakları üstünde.Birkaç gün sonra gider alırdık.Kiristal tuz tutardı dalın her yeri.Çocukluğumuzun en güzel süsüydü.Satardık da...Paylaşımınız için sağolun Erol bey.Selamlar,saygılar.

Abbas Oğuz 
 21.09.2017 23:30
Cevap :
Milyonlarca yıl önce oluştuğu söylenen bir yeri görmek çok ilginç Abbas bey. Ülkemizde gerçekten çok görülmesi gereken yerler var. Sadece bir kere Karadeniz gezisi yapmıştık. Şimdi yaylaların birbirine bağlantısı bitince o yöreye bir kere daha gitmek istiyoruz. Görülmesi gereken yerler arasında bugüne kadar gidemediğimiz Nemrut dağı, ile terör yüzünden gitmekte tereddüt ettiğimiz Van'daki Urartu medeniyetinin kalıntılarını da görmek istiyoruz. Sizin anlattıklarınız da çok ilginçmiş. Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  22.09.2017 9:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3256
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster