Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Eylül '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
230975
 

Ek yerleştirmelerde kimler tercih yapabilir?

Ek yerleştirmelerde kimler tercih yapabilir?
 

Adaylarımızdan gelen sorular neticesinde yaptığımız gözlemler adaylarımızın anlamlı bir bölümünün ek yerleştirmeler konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığını göstermektedir. Özellikle ek yerleştirmelerde tercih yapabilme konusunda önemli yanlışlar ve çelişkilerle karşılaşılmaktadır. Bu durum, “Ek Yerleştirmelere Kimler Müracaat Edebilir?” başlıklı yazımızı kaleme alarak sadece bu konuya yoğunlaşan ve netlik kazandıran bir çalışma oluşturmayı ihtiyaç haline getirmiştir. (Üniversite ve bölümlere göre boş kalan lisans -4 yıllık programlar- kontenjanlarının tam listesine ulaşmak için buraya tıklayınız.)

Öncelikle adayın ek yerleştirmelere müracaat edebilmesi için, sınava girmeyip sadece sınavsız geçiş için başvurmuş adaylar da dahil olmak üzere YGS”ye yani 2016-ÖSYS'ye aşvuru yapılmış olunması gerekir.

Bununla birlikte ek yerleştirmelere müracaat edebilmek için merkezi yerleştirmelerde (birinci yerleştirmeler) tercih bildirmiş olma koşulu aranmıyor. Yani merkezi yerleştirmelerde (birinci yerleştirme) herhangi bir tercihte bulunmamış adaylar da ek yerleştirmeden yararlanabilirler.

Sınavsız geçiş ve açıköğretim programları da dahil olmak üzere merkezi yerleştirmede (birinci yerleştirme) herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş aday, kayıt yaptırmamış dahi olsa ek yerleştirmelere müracaat edemez. Önceki yıllarda açıköğretimin kontenjan sınırlaması bulunmayan bölümleri olduğundan bu bölümlere yerleşen adaylar ek yerleştirmelerde de tercih hakkına sahipti. Fakat artık açıköğretimin kontenjan sınırlaması olmayan programları bulunmadığı için yani artık her açıköğretim programının sınırlı kontenjanı bulunduğu için birinci yerleştirmede açıköğretim programlarına yerleşen adaylar da ek yerleştirilmelere müracaat edemeyecektir.

Ek yerleştirmedeki istisnalardan biri de özel yetenek sınavı ile yerleşmiş adayların ek yerleştirmelere müracaat haklarının bulunmasıdır. Bu adaylar ek yerleştirmelerde de bir örgün yükseköğretim kurumuna yerleştirilmeleri halinde iki programı da okuyabilirler.

Belirttiğimiz konular çerçevesinde koşulları uygun olan bütün adaylar ek yerleştirmelere müracaat edebilirler. Adaylarımıza ek yerleştirmelerden en etkili şekilde faydalanmaları dileği ile başarılar dilerim.

Son Güncelleme: 21.08.2016 

Sinan ÇAĞIRAN
Psikolojik Danışman / Rehberlik Uzmanı
twitter.com/scagiran - facebook.com/scagiran

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba. Ben bu sene sınava girdim ve geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen tercihlerde açık öğretim kontenjansız bölümlerinden tercih yaptım. Eğer yerleşirsem ve okul kaydımı yaparsam, ek yerleştirmelerde 2 yıllık ( ön lisans) tercihi yapabilme gibi bir imkanım var mı? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Ulaş Kaçmaz 
 05.08.2016 9:25
Cevap :
Merhaba, Artık açıköğretimin bütün programları kontenjanlıdır. Bu nedenle ilk yerleştirmede açıköğretim de olsa yerleştiğiniz takdirde ek yerleştirmelere müracaat edemezsiniz.  27.08.2016 10:49
 

merkezi yerleştirmede kontenjanlı lisans bölümüne yerleştim fakat kayıt yaptırmadım.Ben ek yerleştirmede yeni açılan ve merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan bölümlere tercih yapabilirmiyim?(Yerleşenler müracat yapamaz demişsiniz ama ösymnin klavuzunda sayfa 3 de 'a) Yeni açılan yükseköğretim programları ile merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan yüksekö?retim programlarını, ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebilecektir.' yazısı var)Sorumu cevaplarsanız çok sevinicem şimdiden teşekkürler.

selçuk inan 
 27.09.2012 1:53
Cevap :
İlk yerleştirmede kontenjanlı programa yerleşen adaylar ek yerleştirmelere müracaat edemezler. Senin söylediğin açıklama ilk yerleştirmede yerleşmeyen adaylar için yapılmış bir açıklamadır.  28.09.2012 14:11
 

merhaba ben meslek lisesi mezunuyum geciş hakkımı kullandım bu sene alanya cıktı kayıt yaptırmadım henüz baska bi okula gecme gibi bir ımkanım varmı acaba ?

fatma furuncu 
 15.09.2012 8:44
Cevap :
Sınavsız geçiş dahil olmak üzere merkezi yerleştirmede (birinci yerleştirme) herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş aday, kayıt yaptırmamış dahi olsa ek yerleştirmelere müracaat edemez. Fakat açıköğretimin kontenjan sınırlaması olmayan programları bu kuralın dışındadır.  20.09.2012 22:57
 

benim sorum su 4 yıllık bir unıversıteyı kazandım ama kayıt yaptırmayı dusunmuyorum bu sartlarda acıkogretıme basvuru yapma hakkım varmı yanı 4 yıllık kazandıgım unıversıteye kayıt yaptırmadan (yanı ıllakı 4 yıllık unıversıteye kayıt yaptırmam sartmı) acıkogretımı tercıh edebılırmıyım bu cok onemlı benım ıcın ve hıc bırsekılde cevap alamadım lutfen cok rıca edıyorum cevablarsanız cok mutlu olurum saygılarımla sımdıden tesekurler

umut bulut 
 03.09.2009 23:48
Cevap :
Merhaba, www.OSSservisi.com sitesinde yeterince bilgi ve destek alabileceğiniz sayfa ve birimler bulunmaktadır. Başarılar...  30.09.2009 13:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 157
Toplam yorum
: 488
Toplam mesaj
: 39
Ort. okunma sayısı
: 12133
Kayıt tarihi
: 22.08.06
 
 

1996-2000 Ondokuz Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü, Psikolojik Danış..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster