Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Eylül '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
130939
 

Ek yerleştirmelerde kimler tercih yapabilir?

Ek yerleştirmelerde kimler tercih yapabilir?
 

Adaylarımızdan gelen sorular neticesinde yaptığımız gözlemler adaylarımızın anlamlı bir bölümünün ek yerleştirmeler konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığını göstermektedir. Özellikle ek yerleştirmelerde tercih yapabilme konusunda önemli yanlışlar ve çelişkilerle karşılaşılmaktadır. Bu durum, “Ek Yerleştirmelere Kimler Müracaat Edebilir?” başlıklı yazımızı kaleme alarak sadece bu konuya yoğunlaşan ve netlik kazandıran bir çalışma oluşturmayı ihtiyaç haline getirmiştir. (Üniversite ve bölümlere göre boş kalan lisans -4 yıllık programlar- kontenjanlarının tam listesine ulaşmak için buraya tıklayınız.)

Öncelikle adayın ek yerleştirmelere müracaat edebilmesi için, sınava girmeyip sadece sınavsız geçiş için başvurmuş adaylar da dahil olmak üzere YGS”ye yani 2014-ÖSYS'ye aşvuru yapılmış olunması gerekir.

Bununla birlikte ek yerleştirmelere müracaat edebilmek için merkezi yerleştirmelerde (birinci yerleştirmeler) tercih bildirmiş olma koşulu aranmıyor. Yani merkezi yerleştirmelerde (birinci yerleştirme) herhangi bir tercihte bulunmamış adaylar da ek yerleştirmeden yararlanabilirler.

Sınavsız geçiş dahil olmak üzere merkezi yerleştirmede (birinci yerleştirme) herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş aday, kayıt yaptırmamış dahi olsa ek yerleştirmelere müracaat edemez. Fakat açıköğretimin kontenjan sınırlaması olmayan programları bu kuralın dışındadır. Yani birinci yerleştirmede açıköğretimin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş adaylar ek yerleştirilmelere müracaat edebilir.

Bazı adaylarımızın aklına “Peki o halde birinci yerleştirmede yerleşen aday, ek yerleştirmede sadece açıköğretimin kontenjansız programlarını tercih edebilir mi?” sorusu gelebilir. Merkezî Yerleştirmede (ilk yerleştirme) bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylar ile kontenjan sınırlaması olan açık öğretim programlarına yerleştirilmiş olan adaylar; ek yerleştirmede, kontenjan sınırlaması olmayan açık öğretim önlisans programları için başvuru yapabilirler. Özetle yerleşmiş aday ek yerleştirmede açıköğretimin kontenjansız önlisans programları için tercihte bulunabilir.

Ek yerleştirmedeki istisnalardan biri de özel yetenek sınavı ile yerleşmiş adayların ek yerleştirmelere müracaat haklarının bulunmasıdır. Bu adaylar ek yerleştirmelerde de bir örgün yükseköğretim kurumuna yerleştirilmeleri halinde iki programı da okuyabilirler.

Belirttiğimiz konular çerçevesinde koşulları uygun olan bütün adaylar ek yerleştirmelere müracaat edebilirler. Adaylarımıza ek yerleştirmelerden en etkili şekilde faydalanmaları dileği ile başarılar dilerim.

Son Güncelleme: 25.08.2014 

Sinan ÇAĞIRAN
Psikolojik Danışman / Rehberlik Uzmanı
twitter.com/scagiran - facebook.com/scagiran

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

merkezi yerleştirmede kontenjanlı lisans bölümüne yerleştim fakat kayıt yaptırmadım.Ben ek yerleştirmede yeni açılan ve merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan bölümlere tercih yapabilirmiyim?(Yerleşenler müracat yapamaz demişsiniz ama ösymnin klavuzunda sayfa 3 de 'a) Yeni açılan yükseköğretim programları ile merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan yüksekö?retim programlarını, ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebilecektir.' yazısı var)Sorumu cevaplarsanız çok sevinicem şimdiden teşekkürler.

selçuk inan 
 27.09.2012 1:53
Cevap :
İlk yerleştirmede kontenjanlı programa yerleşen adaylar ek yerleştirmelere müracaat edemezler. Senin söylediğin açıklama ilk yerleştirmede yerleşmeyen adaylar için yapılmış bir açıklamadır.  28.09.2012 14:11
 

merhaba ben meslek lisesi mezunuyum geciş hakkımı kullandım bu sene alanya cıktı kayıt yaptırmadım henüz baska bi okula gecme gibi bir ımkanım varmı acaba ?

fatma furuncu 
 15.09.2012 8:44
Cevap :
Sınavsız geçiş dahil olmak üzere merkezi yerleştirmede (birinci yerleştirme) herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş aday, kayıt yaptırmamış dahi olsa ek yerleştirmelere müracaat edemez. Fakat açıköğretimin kontenjan sınırlaması olmayan programları bu kuralın dışındadır.  20.09.2012 22:57
 

benim sorum su 4 yıllık bir unıversıteyı kazandım ama kayıt yaptırmayı dusunmuyorum bu sartlarda acıkogretıme basvuru yapma hakkım varmı yanı 4 yıllık kazandıgım unıversıteye kayıt yaptırmadan (yanı ıllakı 4 yıllık unıversıteye kayıt yaptırmam sartmı) acıkogretımı tercıh edebılırmıyım bu cok onemlı benım ıcın ve hıc bırsekılde cevap alamadım lutfen cok rıca edıyorum cevablarsanız cok mutlu olurum saygılarımla sımdıden tesekurler

umut bulut 
 03.09.2009 23:48
Cevap :
Merhaba, www.OSSservisi.com sitesinde yeterince bilgi ve destek alabileceğiniz sayfa ve birimler bulunmaktadır. Başarılar...  30.09.2009 13:52
 

ek yerleştirmede acıkögretime basvurcam fakat başvurular 8 ekimde başlıyormus. acıkögretim kayıtları ne zaman bitiyor ve nasıl yapcam? yardımcı olursanız sevinirim...

fatma dagdeviren 
 14.09.2008 0:36
Cevap :
Aöf kasyıtları ek yerleştirme sonrasında da devam ediyor.  10.10.2008 2:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 152
Toplam yorum
: 487
Toplam mesaj
: 39
Ort. okunma sayısı
: 10652
Kayıt tarihi
: 22.08.06
 
 

1996-2000 Ondokuz Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü, EgitimHaberim...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster