Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Şubat '08

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
366
 

Eleştirmenin adabı

Eleştirmenin adabı
 

Size güzel bir güne vesile olması için bir demet çiçek gönderiyorum.


Sabah iş yerine doğru gidiyorduk. Arkadaşımın paçaları çamura bulanmıştı. Kendisini ikaz etmek istedim. Silse daha güzel görünecekti. Sonra şunu düşündüm, ben de onunla aynı yolda yürüdüğüme göre benim de paçalarım muhtemelen çamura bulanmıştı. Ve zaten onunla aynı yolda yürümeseydim bunu fark edemezdim.

Bir insan eleştirdiği ya da ikaz ettiği bir insanla aynı yolda yürümüyor olsa onu eleştiremezdi. Dolayısıyla başkalarında gördüğümüz kusurların bizde de olup olmadığını incelemekte fayda var. Hatta bazen onları uyarmadan önce kendimize bakıp, kendimizi düzelttikten sonra sadece onun iyilği için bu kusuru güzel bir dille dile getirmek sanırım en güzeli. "Benim güzel arkadaşım, senin gibi iyi bir insan bir de sağlığına dikkat edip daha hafif yemekleri seçse, dört dörtlük bir insan olur herhalde."

Bazen bu tip cümleler kurmak nefse ağır gelebiliyor ama nefis duvarını ilk anda zor olsa da bir kez kırdıktan sonra ordaki ferahlığı hisetmek bambaşka bir şey. Yolda ancak böyle seviye atlanıyor.

Bu yazıyı okuyan tüm değerli okuyucuların çok iyi insanlar olduğuna eminim. Yaşama amacının farkına varan insan, hayatının anlamını bulmuş olur. Sırtını sağlam kazığa dayamış olur.

Gerçek özgürlük, dünyayla olan bağını kontrol altına almaktır. İdare edilmesi gereken bir iş arkadaşı gibi olmalı dünyayla bağımız, ona karşı güleryüzlü olacağız ama mesafemizi de koruyacağız.

Dünyadan özgürlüğün vesile olduğu nice latif günler dileğiyle.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yazınızı birkaç kez dikkatle okudum ama yeminle anlamadım,çok özür diliyorum,neden mi bilmiyorum,arkadaşınıza kızdınızmı,arkadaşınızı baz alıp dünyaya veya insanlığa mı kızdınız,yada hoşgörümü kon,valla anlayamadım bendem suçluyum ama sizinle bu anlamamazlığımı paylaşmak istedim,özürlerimle,,,sevgiler,,,,

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 23.02.2008 22:53
Cevap :
Kimseye kızmadım. Kızmak, bir kademe arkaya geçerseniz Hak Tealaya karşı isyandır ve af dilemeyi gerektirir. Dünya üzerinde zulmedenlere ise Allah rızası için buğz edilir.  25.02.2008 9:10
 

hıhhhh bu kadar olur.. tüm gün bu konuyla ilgili kafa patlat.. tam arın ,, pat yine çıksın karşına... bugün kü sonuç şuydu sevgili yazarım: üslubuma dikkat ederek, eleştirirdim, yorumlar yapar, yönlendirmeye çalışırdım dün akşam saatlerine kadar... ama bir gerçekle yüzleştim ki sormayın, en yakının dahil, en canın dahil bunu istemiyor, istemiyor işte... istememeleri de doğal.. sokma akılla akıl olmaz (mışşş)zaten... kimse hoşlanmıyor gerçeklerle yüzleşmekten (bunu yazan kişi de dahil) onun için boşverin, çamura giren de e,artık hesaplasın ,ıslanıp kirleneceğini.. yönlendiriyor, üzülüyor, yardım savaşları veriyorsun karşı tarafa, sonrasında kişi kendini çokkkk borçlu hissediyor, gariptir yavaş yavaş uzaklaşıyor senden, neden? kim ALACAKLISINI HAYATINA BU KADAR SOKMAK İSTER, KİM ALACAKLISINI SEVER Kİ,, imza: Ahmet Altan....durum bu.. amaaaa ısrarla yardım talep eder, o zaman elden gelen de yapılmalı.. altı çizilen bencillik, duyarsızlık da değil zaten , iyi haftasonları... :)

Kundelas- Sevdakılıçaslan 
 23.02.2008 22:06
Cevap :
Yasin suresinin 11. ayeti belki sorularınıza cevap olabilir. Biz ancak, Allah katında hata yapmaktan korkan kişileri uyarabiliriz. Ve ilk görevimiz kendimizi düzeltmek. İnsan-ı Kamil yolculuğunda tasavvuf öğrencisinin yapması gereken 3 şey; az yemek, az konuşmak, az uyumakmış. Belki de buradan başlayıp önce kendimize çekidüzen vermemiz gerekiyor. Yani sizi tanımadığım için, en azından kendi adıma böyle diyebilirim.  25.02.2008 9:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 412
Kayıt tarihi
: 15.09.07
 
 

8 yıldır insanın da içinde bulunmuş olduğu sistem hakkında kitaplar okuyor ve konu üzerinde düşünüyo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster