Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mart '19

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
52
 

Elon Musk

Kitap: Elon Musk: Tesla, Space X ve muhteşem geleceğin peşinde

Tür: Biyografi

Puan: 10 üzerinden 10+

Dünyanın geleceğine ilişkin merakı olan, ömrü bunları görmeye vefa etmeyeceği için ölmeden önce bu sorulara yanıt aramayı seven herkesin büyükkeyifle okuyacağı muhteşem bir çalışma olmuş.

Elon Musk, piyasada bulabileceğiniz en deli adam olduğundan, gelecekte akıl sır almayacak bir iş yapılacaksa bu işi yapacak kişi olduğundan hayatını okumanız gereken kişidir.

Yalnız burada küresel Elon Musk hayranlığı ve deliliğe olan ilgimizin kitabı harika yapmaya yetmeyeceğini belirtmem gerekir.

Kitabı bu kadar okunur kılan, okurken büyük keyif almanızı sağlayan şey şüphesiz Ashlee Vance'in akıcı ve eğlenceli üslubu ile gözlemlerini detaylı ve farklı kaynaklardan yararlanarak aktarması...

Bu üsluba ek olarak, çevirmenin bu akıcılığı olduğu gibi Türk diline aktarmadaki ustalığının da kitaba büyük katkısı olduğunu eklemem gerekir.

Kitapla ilgili dikkat çekici ve sizi kitaba bağlayan bir diğer faktör, eserin Elon Musk ile birlikte geçirilen uzunca bir zamanın ardından, röportajlar yapılarak yazılmasına rağmen Elon Musk'ın birçok kötü yönünü ve kirli çamaşırını da ortaya dökmekten geri kalmaması.

Bu eserin Elon Musk'ın ön incelemesinden ve onayından sonra piyasaya çıktığını göz önünde bulundurursanız çok az kişinin kendisi hakkında basılan bir eserde kendisinden bu kadar kötü bahsedilmesine müsamaha göstereceğini de görebilirsiniz.

Dolayısıyla sırf bu açıdan baktığınızda bile Elon Musk'a kişiliği konusunda bir kez daha saygı duyabilirsiniz. Bununla birlikte yazarın cesur ve keskin ifadelerle Elon Musk'ı eleştirmesi, zengin ve kendisine ikbal imkanları sunabilecek birisine yaranmak için yaltaklanan bir dile tamah etmemesi kitabı benzer biyografilerden ayırıyor. 

Kabul edelim ki bizim ülkemizde birisi Türkiye'nin önemli zenginlerinden birisinin biyografisini yazmak için kendisiyle bir süre geçirse ve bunu kitaplaştırmak istese böyle bir üsluba cesaret edemezdi. Velev ki etti, bu sefer de bizim zenginimiz müthiş bir egoyla "sen beni elaleme rezil mi edeceksin. Sen benim kim olduğumu biliyor musun?" diyerek böyle bir eserin ortaya çıkmasına başından engel olur.

Özetle gerek dili, gerek içeriği, gerekse ustalığı ile sizi kendisine hayran bırakacak bir biyografi okumak istiyorsanız; ömrünüzün vefa etmeyeceği gelecekte neler olup biteceğine ilişkin bilgi sahibi olma arzunuzu doyurmak istiyorsanız bu kitabı mutlaka okumanızı öneriyorum. Şimdiden iyi okumalar...

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 423
Toplam yorum
: 207
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 2154
Kayıt tarihi
: 05.06.10
 
 

Jack Amca, düşünsel dünyasındaki gelişmeleri dışa vurmak niyetiyle başladığı yazı yazma sevdasına..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster