Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ağustos '08

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
8069
 

Empati (Empathy), Adam Fawer

Empati (Empathy), Adam Fawer
 

Hani öyle kitaplar okur, öyle filmler seyreder ya da öyle şiirler seversiniz ki sadece bir tek cümlesine takılır, gerisini çokça düşünmezsiniz. Benim vardır böyle örneklerim...


Mesela “<ı>Kadın Kokusu” filminde, “<ı>Por Uno Cabeza” eşliğindeki o muhteşem tango sahnesinden başka, neredeyse filmden aklımda kalmış tek bir karesi yok gibidir.

<ı>


Sezai Karakoç’un muhteşem şiiri “<ı>Mona Rosa”dan, “<ı>yağmurlardan sonra büyürmüş başak, meyveler sabırla olgunlaşırmış...” diye devam eden dizelerini, ehl-i tarik bir mü’minin, zikir esnasında binlerce kez söylediği “hu” gibi tekrar eder dururum.


Maeve Binchy’nin olağanüstü romanı “İtalyanca Aşk Başkadır”ındaki o son paragrafı defalarca okumama rağmen , doyamam, döner durur yeniden okurum. Ve kızarım arada bir kendi kendime...Neden ilk okuduğumda bu romanı, sonuna dek okumak için bunca zaman kaybetmişim de bu son paragrafı içime çekivermemişim bir an evvel diye.


İşte böyle art arda sıralayabileceğim daha onlarca örneğime bir yenisini daha ekledim geçtiğimiz günlerde. Mevzu bahis olan, bir kitaptı. Son haftalarda, çok okunanlar listelerinden bir türlü aşağılara inmeyen bir <ı>Adam Fawer eseri. Hani şu meşhur “<ı>Olasılıksız”ın yazarı Fawer.


“<ı>Olasılıksız”ı da okudum ama “<ı>Empati” beni pek bir fena çarptı. Ama öyle kitabın bütünüyle, konusuyla, kurgusuyla ya da diliyle falan değil. Kitap kapağının hemen devamına konmuş, numarasız sayfalardan birinde yazan ve “<ı>Maya Angelou”ya ait olan enfes bir ifade ile. Bakın Angelou ne demiş, bana hak verecek misiniz?


“<ı>İnsanlar, söylediklerinizi ya da yaptıklarınızı unuturlar; ama onlara neler hissettirdiklerinizi asla unutmazlar.”


Budur işte, değil mi dostlar? Vallahi Adam Fawer’a ayıp olacak belki ama bu sözü kitabın giriş sayfalarında kullandıktan sonra yazdığı 640 sayfa, bu 11 kelimelik cümlenin yaptığı etkiden fazla değil inanın ki.


Çevremizdeki insanlara söylediğimiz sözleri, yaptıklarımızı, verdiğimiz direktiflerimizi, mesajlarımızı, aldığımız geribildirimlerimizi falan bir düşünün. Bir de tek bir sözümüzle, lüzumsuz ve yersiz bir hareketimizle karşımızdakini düşürdüğümüz nahoş durumu, ya da bir tek gülümseyişimizle mutlu ettiğimiz bir insanı hayal edin, hatırlayın.


Çalıştırın duygusal zekalarınızı. Hissedin ve hissettirin. Yaşamı sadece kuru akılla, salt ve renksiz mantıkla değil, yüreklerinizle de anlamaya çalışın. Beş duyunuzu, altıncı hissinizi, gönül gözünüzü ve dahi tüm içten gelen ulaşım ve iletişim araçlarınızı açın hadi. Ve sonra dinleyin ardınızda bıraktığınız orkestranın harikulade, harmonik şaheserlerini.


Lütfen unutmayın! <ı>İnsanlar, söylediklerinizi ya da yaptıklarınızı unuturlar; ama onlara neler hissettirdiklerinizi asla unutmazlar*.*Empati, Adam Fawer, April Yayıncılık, 1.Baskı, Nisan 2008.@Geçen sene bugün "Otele Gidince Domuz Gibi Yeriz Abi!": http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=58670

@İki sene önce bugün "Hacettepe'de Kurtlarla Dans": http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=4700

@İki sene önce bugün "Özdere Tansaş, Tansaş Değil mi?": http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=4667

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Biraz geç görmüş oldum bu yazınızı; çünkü kitabı geç okudum. Önceden kitap fobim vardı, kitapların benim yaşamımı engelleyici olacağını düşünmüştüm. Empati'ye başlamaktan korkuyordum, çünkü 640 sayfa az değildi ve kitap doğal olarak kalın gözüküyordu bana. Kitapı açtıktan sonra ilk dikkat ettiğim şey sizin de bahsettiğiniz sözdü. İnsanın ne yaptığı değil ne hissettirdiği, başka bir insanda bıraktığı etki önemliydi. Kitabı okumaya devam ettim ve önümdeki 5 gün boyunca okudum. Bu kadar çabuk okuyacağımı tahmin edemiyordum, kitap iyi çarpmıştı beynime. Şu an bile aklımdadır kitaptaki olaylar. Adam Fawer'in gücü müdür bilinmez ama kitabın olay örgüsü-konusu benim duygusal zihnim ile birlikte bilinçaltımı etkiledi.Şu an anlıyorum ki o baştaki söz beni gerçekten etkiledi. Sağlıcakla kalın, mutlu günler dileğiyle...

Ali Riza SAY 
 24.01.2013 0:04
Cevap :
Çok teşekkür ederim Ali Rıza Bey. Eksik olayınız efendim.  05.02.2013 12:51
 

Sabah ansızın bu söz aklıma gelmişti ....uzuncaaaa üzerinde durdum...ve şimdi sizin yorumunuz...çokkk keyifle okudum...emeğinize sağlık...

Kundelas- Sevdakılıçaslan 
 02.09.2008 15:34
Cevap :
Çok teşekkür ederim Sevda Hanım Eksik olmayınız.  04.09.2008 0:36
 

Güzel bir paylaşım olmuş..

sezar pan 
 22.08.2008 19:42
Cevap :
Çok teşekkür ederim. Sevgi ve selamlarımla.  22.08.2008 22:18
 

Ben de aynı şeyleri çok sık yaşarım; bazen bir cümleye, bazen de bir paragrafa takılırım.Sanıyorum ki yaşamın süzgecinden sıyrılanlar akıp gidiyor, geriye kalanlarsa hislere kilit atan anlamlar olsa gerek.Esenlikler...

Neslihan 
 22.08.2008 13:53
Cevap :
Çok yerinde ve harikulade tespitleriniz için teşekkür ederim Neslihan Hanım. Hoşçakalınız.  22.08.2008 22:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 933
Toplam yorum
: 2451
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3299
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

İzmir'de yaşıyorum.    Çok uzun yıllar öncesinden başlayıp, hiç ara vermeden bugünlere kada..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster