Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Nisan '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
469
 

En demokratik yöntem: Genel başkan genel seçimlerde seçilsin

En demokratik yöntem: Genel başkan genel seçimlerde seçilsin
 

Fotoğraf: Aydın Tiryaki (17-7-2007, İnebolu)


Partilerde genel başkan seçimi için en demokratik yöntemi öneriyorum. Milletvekili genel seçimi yapılırken her partinin genel başkanı da seçilsin.

Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasasında, genel seçimlerde partilerin genel başkanlarının da seçilmesi konusunda gerekli değişiklikler yapılsın ve her siyasi partinin genel başkanı aynı yöntemle seçilsin.

Önerdiğim genel başkan seçimi oldukça kolay formüle edilen ve kolay uygulanabilecek bir yöntem:

Seçim takvimi ile birlikte siyasi partiler genel başkan adaylarını belirlenmek için şimdi genel başkan seçimi yaptıkları gibi kurultaylarını/ kongrelerini toplarlar ve yasada belirtilen sayıda adayı belirlerler. Bu sayı 3, 5, 10 gibi olabilir. Kurultaylarda/ kongrelerde 1. sırayı alan genel başkan adayı genel seçim sonuçlanana kadar partinin genel başkanı olur. Seçimlerde onun genel başkanlığında girilir ama seçim sonrasında bu görevi sürdürmesi kararını kendi partisine oy veren seçmenler verir.

Genel başkan aday sayısı siyasi partiler yasasında 5 olarak belirlenmiş olsun. Genel seçimler yapılırken bir partiye EVET mührünü basarken aynı kolonda yeralan oy verdiğimiz partinin 5 genel başkan adayından birine de EVET mührünü basarız. Böylece o partinin genel başkanını o partiye oy vermiş olanlar doğrudan seçmiş olur. Bundan daha demokratik bir genel başka seçimi olamaz.

Partiye oy vermiş olan seçmenler genel başkanlarını da belirlemiş olacakları için genel seçimler aynı zamanda başbakanın da halk oyuyla seçilmesi sonucunu sağlayacaktır.

Bu yöntemle genel başka seçilirse, partilerde genel başkanlar sırtlarını delegelere dayayıp parti içi demokrasiyi gözardı edemeyeceklerdir.

Ankara, 26 Nisan 2008

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

adaylarda ön şeçimlerle parti üyelerince şeçilirse katılımcı olur çok iyi bir öneri bu. yani delegelik sistemi çözülür. ilçeler ve illerde ön seçimlerle üyelerce oluşturulursa siyasal katılım gelişir. birde geri çağırma mekanizmasının olması gerekir mutlaka asil vekili "sözleşmeyi " yerine getirmezse geri çağırabilmeli. yani vekillerle birde sözleşmemiz olmalı; yapacakları yasalara, alacakları kararlara ilişkin asil bizi vekil onlar :)).. saygılarımla..

Salih ERDAGI 
 29.04.2008 15:01
 

Bu uygulama tarihte varmıydı ve günümüzde diğer ülkelerde varmı acaba, yoksa siz ilk olarak mı öneriyorsunuz. Ufak bir zorluk ortaya çıkabilir. Şöyle ki, parti plan ve projeleri bellidir. Adaylar vaatlerinde farklı olamayacakları için kişisel yetenekleri ve dünya görüşleri ile kazanmaya çalışacaklardır. Yine de ilginç bir öneri. Saygılar

Özkan Salman 
 26.04.2008 23:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2326
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster