Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mayıs '07

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
254
 

Erken seçim tartışmaları

Türkiye yaklaşık bir haftadır çok gerildi. 11. Cumhurbaşkanı'nı seçme sürecinde, ülkeyi yöneten iktidar ve muhalefet partileri arasında birtakım tartışmalar ve gerilimler meydana geldi. Bu tartışmalara Genelkurmay'ın internet sitesinde yapılan açıklama da dahil olunca gerginlik daha da artmıştı.

Kimi kesimler Genelkurmay açıklamasının ortamı gerdiğini söyledi, kimi kesimler de AKP Hükümeti'nin uzlaşmaya yanaşmayan tavrının bu gerginliğe neden olduğunu belirtti, geriye kalan diğer kesim ise, bu gerginliğe anamuhalefet partisi CHP'nin neden olduğunu dile getirdi. Hatta halkın ve medyanın büyük bir kısmında "darbe" kelimesi telafuz edildi.

Pazar günü milyonlar meydanlarda "Ne darbe, ne şeriat", "Hükümet istifa", "Türkiye laiktir, laik kalacak" vs. pekçok slogan attı. Peki ülkeyi yöneten hükümet ne yaptı? İnsanların sesine kulak verdi mi?

Bana göre bu tartışmaların, gerginliklerin ve krizin sebebi hükümet. İktidara geldikler günden bu yana birçok başarılara imza attılar. Ekonominin iyileşmesi, Türkiye'nin Dünya'nın pek çok alanında söz sahibi olması vs. gibi. Ama uzlaşmacı bir tavır sergilemiş olsaydı bu yaptıkları ileride belki de daha yararlı işler yapılması için bir zemin teşkil edecekti. Hatta AKP'nin yönetimindeki üç kişiden bir değil de, bu üç kişinin dışında herhangi bir partili olsaydı belki de bu kriz yaşanmazdı.

Neyse ki kriz yarı yarıya atlatılmış durumda. Umarım bu kriz en az zararla atlatılır ve Türkiye rahatlar. Erken seçim en etkili yöntemdir bana göre. Tüm liderlerden, Türkiye'nin daha rahat günlere kavuşması için ellerinden gelen iyiliği yapmalarını rica ediyor, herkese saygılarımı sunuyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Saygıdeğer Genç Osman, Yazdıklarınız, her şey normal seyrinde seyretse, güzel bir yazı. Lütfen aşağıdaki senaryoyu bir an düşünelim; Siz parti kurdunuz, başarılı şekilde halkı ikna ettiniz ve mevcut yasalar gereği çoğunlukla meclise geldiniz. Başbakansınız. Zamanı geldi, meclisteki çoğunluğunuzun sonucu cumhurbaşkanı adayını belirlediniz ve seçeceksiniz, önceden birkaç cumhurbaşkanı bu usulle seçilmesine rağmen sizi seçtirmediler, şimdi siz yeni bir seçimde oy istemek için tekrar halkın karşısına gittiğinizde ilk soru şu olacaktır; “sana çoğunluğu verdiğim halde neden iktidar olamadın?” Cumhuriyetten maksat Demokrasi olmalıdır. Siz bunu nasıl yorumlarsınız? buyurunuz, söz sizin;....... Elinize sağlık, Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 03.05.2007 12:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 302
Toplam yorum
: 208
Toplam mesaj
: 64
Ort. okunma sayısı
: 1061
Kayıt tarihi
: 02.05.07
 
 

"1988 Adana doğumluyum. Oldukça başarılı bir öğrencilik serüvenimin ardından eğitimimi noktaladım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster