Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mayıs '15

 
Kategori
Anne-Babalar
 

ERKEN UYANMALAR NEDEN OLUR?

ERKEN UYANMALAR NEDEN OLUR?
 

Çalıştığım ailelerden aldığım cevaplar ve gelen e-maillerden anlıyorum ki uykuyla ilgili büyük yanlışlarımız var. Bebekler neden bu kadar erken uyanırlar? Bebeğimin uykusu var ama sabah 05.00 de uyanıyor bir daha uyumuyor? Bebeğimin uykusu var ama uyumamak için direniyor? (aslında beni uyutun diyordur). Peki hata biz ebeveynlerde olabilir mi?
En büyük yanlışlardan biri bebeğinin geç kalkmasını istiyorsan geç yatır mantığıdır. Bunu uygulayıp bebeğini saat 23.00 civarında yatıran aileler biliyorum ama sonuç değişmiyor zavallı çocuk gene 05.00 de uyanıyor. Bu o kadar büyük bir yanılgıdır ki. Özellikle 3 yaşından küçük çocuklarda geç yatırılmak aşırı uyarılmaya ve yorgunluğa sebep olur. Siz kendinizi düşünün aşırı yorgun olduğunuzda uykuya dalmanız güçleşir ve gece uyanmalar yaşarsınız. 

İşte bebeklerinde böyledir, çok uzun süre uyumayan ve aşırı yorulan bebekler gece daha sık uyanırlar ve uykularını alamadıkları için sabahın köründe günaydın derler ama bundan onlarda mutlu değillerdir.
Bebeğiniz erken uyanıyorsa bunun sebepleri vardır. Büyük olasılıkla akşam uyku aralığını kaçırıyor ve onu çok geç yatırıyorsunuzdur. Türkiye’ de maalesef çocuklar çok geç saatlerde yatırılıyor. Bu gibi durumlarda bebeğinizin uykusu kaçmıştır ve artık cin gibi gözlerle size bakıyordur. İşte bu noktada aileler “bebeğim uyumamak için direniyor” Sinem Hanım diyorlar. Aslında bebeğiniz “beni uyutun çok uykum var ne yapacağımı bilmiyorum” diyor. Bebeğinizi gözlemlemek ve uykusu geldiğinde uyku işaretlerini takip ederek onu yatırmak önemlidir. Bu işaretler her bebekte farklı olmakla beraber esnemek, gözlerini kaşımak, saçlarını çekmek, kulaklarını çekiştirmek, vb. olabilir.

Erken uyanma sebeplerinden biri de bebeğiniz yeterli gündüz uykusu alamıyordur. Her aya göre bebeğinizin uyuması gereken süre değişmektedir. Bebeğiniz büyüdükçe ayakta kalma süresi artmaktadır.

Bebeğinizin öğleden sonraki uykusuyla gece uykusu arasındaki aralık çok uzun olabilir. Buda bebeğinizin sabah erken uyanma sebeplerinden biri olabilir. Yada bebeğinizin gündüz uykusunu ihtiyacından daha fazla uyuyor olabilir. Buna “gece uykusundan gündüz uykusuna çalma” denir. Bu gibi durumlarda ailelere ihtiyacı olan uyku süresini tamamladıysa bebeklerini uyandırmalarını istiyorum ama bana uyuyan bebek uyandırır mı Sinem Hanım diyorlar. Evet uyandırılır bebeğinizin sabah 05.00 de uyanmasını istemiyor ve ona bir rutin hazırlamak istiyorsanız bunu yapmalısınız.

Bebeğinizin erken uyanma sebebi dış faktörlerde olabilir. Odası sabah güneşini alıyorsa, yada çok sesliyse, odası aşırı sıcak yada soğuksa hepsi olabilir. Özellikle hassas karakter yapısına sahip bebekler bu tip durumlardan etkilenirler. Bebeğinizi gözlemleyin ve sabah erken uyanmasına sebep olan bir durum var mı gözlemleyin, her detayı araştırın. Bebeğiniz bu yazılanlara uymuyorsa ve sabahları uyandığında mutlu ve aktifse üzgünüm bebeğiniz erkencidir. Uykusunu alan, mutlu bebekler çoğunlukla ağlayarak uyanmazlar. Eğer bebeğiniz ağlayarak uyanıyorsa yukarıda yazılanları tekrar gözden geçirin lütfen.   

Sevgilerle,

Sinem Gerger Akınal

0-5 Yaş Uyku Danışmanı

www.bebekveuyku.com

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 193
Kayıt tarihi
: 30.04.15
 
 

0-5 Yaş Uyku Danışmanı ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster