Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mayıs '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
547
 

Eşcinsel Sorunları ve Anayasa'nın 3.Maddesi

Eşcinsel Sorunları ve Anayasa'nın 3.Maddesi
 

 • Bu ülkede Kürt sorunu, azınlık sorunu, kadın sorunu, engelli sorunu çok defalar tartışıldı. Her birisi de önemli sorunlar. Bunların içerisinde önemli gördüğüm sorunlardan birisinin de eşcinsellerin sorunları olduğunu düşünüyorum. Gerçekten de önemli bir sorundur eşcinsellerin sorunları… Hele ki travestilerin sorunları... Kürtlerin tabii ki yadsınamaz sorunları var. Tabii ki kadınların sorunları var… Azınlıklar ha keza… Eşcinsel sorunlarını da göz ardı etmek olası değil. Ama eşcinseller içerisinde travestilerin durumu en vahim olanı… Potansiyel suçlu muamelesi gören tek kesim de diyebiliriz travestiler için. Bu insanlara seks işçiliği dışında toplumda var olabilecekleri başka alan bırakılmamış durumda. Hakaretin en galizinin muhatabı, şiddetin en kallavisinin muhatabı oluyor travestiler.
 •  
 • Anayasa uzlaşma komisyonunun BDP’li ve CHP’li vekilleri, Anayasa yazım çalışmasında, 3.maddeye eşcinsellerin uğradığı ayrımcılıklara atıfta bulunarak madde ekleme önerisi getirdi. MHP çekimser bir tavır sergilemiş uzlaşma komisyonunda. AKP’li komisyon üyeleri ise “Ben bilmem kocam bilir” misali, “Başbakan bilir” demişler ve Anayasa yazımının 3.maddesinde Başbakan’ın görüşünü alacaklar.
 •  
 • Bu konuda toplum ne düşünür doğrusu merak ediyorum. Zira toplumun eşcinsellere bakış açısı ortada. Ama bir var ki Anayasa’da toplumun bütün kesimlerini kapsayacak bir sözleşme içeriği taşıması gerekiyor.
 •  
 • Ben toplumun bu konuda iyimser olacağı görüşündeyim. Şayet Başbakan işin içerisine nifak tohumu ekmezse…
 •  
 • Her zaman diyoruz ya… Bu toplum hem muhafazakârdır, hem de garip bir şekilde kimsenin kabul etmeyeceği şeyleri rahatlıkla içselleştirebilmektedir. İşte Bülent Ersoy, işte Cemil İpekçi… Bu denli muhafazakâr bir toplumda alenen kabul görmüş isimler. Daha ötesine gidelim. Bir zamanlar Savaş Ay’ın bir televizyon programında Cihangir’deki travestilerin durumuna tanık olmuştuk. Bir tarafta travestilere olmadık hakaretleri yağdıran bir toplum, travestilerin ikâmet ettiği bir sokakta fuhuş pazarlığına soyunmuş… Yüzlerce arabanın sokakta turladığını düşünürsek nasıl bir toplum olduğumuzun da yanıtını bulmuş oluruz.
 •  
 • Aynı şeyi Antalya caddelerinde de görmek olası. Antalya’nın kimi bölgelerinde travestiler caddelerin kaldırımlarını mesken tutmuşlar… Talep yoğun… Travestilerin tabii ki başka yapabilecekleri bir şeyleri yok. Tek geçim kaynakları bedenlerini satmak. Ama ilginçtir, inanılmaz düzeyde bir talebinde varlığına tanık oluyoruz. Tabi bu noktada eşcinselliğin de boyutunu tartışmak gerekiyor. Hele ki, aktif-pasif eşcinsellik durumunu… Travestiler tamam da, ya talep edenler! Onlar eşcinsel değil mi? Dikkat ederseniz yoğun bir eşcinselliğin de var olduğu ortaya çıkmış oluyor bu durumda.
 •  
 • Toplumun eşcinsellik panoraması bir yana… En nihayetinde adam gibi bir anayasamız olacaksa, bu anayasa eşcinsel haklarını da kabul etmeli ve lafı eğip bükmeden uluslar arası sözleşmeler ne diyor, ona bakılmak suretiyle, bu işin adını koymalıdır.
 •  
 •  
 •   
 •  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok Önemli bir yazı ve konu, toplumda elini gözünü bağlayıp, bütün kapıları kapatırsak her insan akılalmaz şeyler yapabilir. Çözüm aş,iş,eğitim gibi temel haklar her bir insana eşit verilmeli...özel günlerden birinde komşuları arasında ayrım yapmadan ikramını dağıttığı için, sen ... ikram ettin diye dışlanan insanlarda, başka şehirde yaşamak zorunda bırakılan evladını reddeden ama hunharca katledildikten sonra parasının peşine düşende bizim insanımız. "NE EZEN NE EZİLEN, HAKÇA VE ADİL BİR DÜZEN" Merhum BÜlent Ecevit'e saygıyla, selamlar

Cemile Torun 
 26.05.2012 21:07
Cevap :
Sarp Bey'in konu hakkındaki yorumunda insan haklarına dikkat çekmesi önemlidir Cemile Hanım. Benzer bir noktadan sizde konuyu ele almışsınız. Katkını için teşekkür ederim. Selamlar Saygılar  28.05.2012 7:29
 

Sarp Dikkaya Bey'in yorumuna yürekten katılıyorum.Hepimizin insan haklarından hakkımız olanı almamız gerekiyor.Öğrenciyken hak verilmez alınır derdik.Artık bu da zor.Sizinde dediğiniz gibi arz -talep var 3. kimlik olarak yaşıyorlar.Kimbilir saklı daha neler var.Sayıca çoğalmamaları dileğim haklarını almalarından yanayım.

Tülay EKER 
 26.05.2012 17:46
Cevap :
"Sayıca çoğalmamak" sözünüzden bir şey anlamamış olsam da, insan hakları noktasında aynı şeyleri düşünüyoruz.   28.05.2012 7:28
 

Saygıdeğer Hocam; şu hakkı, bu hakkı, kadın hakkı, erkek hakkı, kürt hakkı, türk hakkı, rum hakkı,ermeni hakkı, laz hakkı,azınlık hakkı, içme hakkı, inanma hakkı, bedenini satma hakkı, alçak tonda nara atma hakkı... Neymiş bu bizim Hakkı! Binlerce sayabiliriz. Ne dersiniz bilmem, ama ben 80'lerin bozuk plakları gibi bu konuda yıllardır takılıp kaldım, ilerleten bir düşünceyi de henüz bulamadım: ben diyorum ki; şu-bu hakkı diye birşey olamaz, insan hakkı vardır sadece, mihenk taşı budur; yoksa cinsiyete dayalı hak, soya-sopa dayalı hak, fizyolojiye bağlı hak, bunun sonu gelir mi? Koca kadını dövmüş; kadın hakkı.. Olmaz ihlal edilen insan hakkıdır, dayak yiyenin cinsiyeti mi olur. Zorla travesti mağdur edilmiş, insan hakkıdır zarar gören. Komutan eri dövmüş-sövmüş; asker hakkı değil, insan hakkıdır zedelenen. Anayasaya çocuk- büyük, erkek-dişi, kürt-arap, laz-türk, işçi-patron v.b. demeksizin TEMEL İNSAN HAKLARI kazınarak yazılmalı ve ihlali çok ağır suç sayılmalıdır. Saygıyla okuyorum.

Ünal Şeref 
 26.05.2012 13:30
Cevap :
Son derece doğru söylüyorsunuz Sarp Bey. Katılıyorum. Eşcinsellerin durumuna dikkat çekmek adına yazılmış bir yazıydı. Malumunuz muhafazakâr ve tutucu bir toplumda insan hakkı desenizde, cinsiyet mevzuu bu hakkın dışında tutulur. Yorumunuz ve katkınız için ayrıca teşekkür ederim.  26.05.2012 15:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1512
Toplam yorum
: 3024
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 1116
Kayıt tarihi
: 07.08.07
 
 

Yazarım... Okurum... Öğrencilik yıllarımda çok yazdım... Kompozisyon derslerinde yazdım... Duvar ..

 
 
Yazarı paylaş
 • Tümünü göster