Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Aralık '06

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
764
 

Eurovision'a Türkçe şarkıyla katılalım...

Eurovision'a Türkçe şarkıyla katılalım...
 

Hani Eurovision'a kimin katılacağı belli olduktan sonra Kenan Doğulu'nun başlattığı gereksiz bir polemik yaşanıyor ya şuan.. "Eurovisiona Türkçe şarkıyla katılmak geri kafalılık" demişti.. Kenan Doğulu seçimi de ne kadar doğru onu da tartışmak gerek. Sanırım tarzının, tavırlarının dünya popuna benzemeye çalışmasından dolayıdır..

Bugünlerde de geri adım atarak "ben onu demek istememiştim" diye açıklama yapmış. Bu kadar tepki aldıktan sonra ve Türkiye için önemli olan bir dünya yarışmasına böyle bir tatsızlıkla gitmek istemedi sanırım.

Eurovisiona, eski senelerde katılan ülkelerin kendi dili olma zorunluluğu vardı. Son senelerde bu kalktı. İsteyen istediği dilde şarkıyla katılabiliyor genellikle de dünya dili olduğu için ingilizce tercih ediliyor. Sizce doğru mu?.. Bana göre hayır doğru değil...

Eurovision bir dünya yarışması ve oraya katılan her ülke kendi ülkesini kendi milletini temsilen bulunuyor. Tüm dünyaya tanıtım açısından en güzel temsil edilecek bir organizasyon... Neden o zaman kendi dilimizde, kendi özgün çizgimizle, kendi ezgilerimizle modernize edilerek o noktada durmayalım.. Özünü bilmeyen, benliğine sahip çıkmayan bir millet her zaman kaybetmeye mahkumdur.

Tabi ki herkesin "Türkçe şarkıyla katılalım" diye tepkilerinde ki amaç, eskiye takılı kalmak değildir. Günümüz normlarında bir çizgide eser yaratıp bununla ülkemizi ana dilimiz Türkçe ile temsil etmektir. Günümüzde bas bas bağırılıyor Türkçe'miz elden gidiyor, ana dilimize sahip çıkalım, gençler bozuk Türkçe ile internet ortamlarında, cep mesajlarında ana dilimizi bozuyorlar diye yetkiler tepkilerini dile getirirken, bu yanlışlıkları düzeltelim derken, bizim Eurovision'da İngilizce şarkıyla katılmamız yakışık almaz... Türkçemi'ze sahip çıktığımızı göstermek için işte bize en büyük fırsat bu...

Can Dündar yine bugün yazısında bu konudan bahsedip, hoşuma giden bir bölümünü sizlere aktarayım...

"Ben Doğulu'nun Eurovision'da İngilizce bir şarkıyla, kendi halkının anlamadığı dilden kazanacağı bir birincilik yerine, Anadolu'da yaşamış veya yaşayan bütün dillere, ezgilere gönderme yapan bir aşk şarkısıyla gerekirse gerilere düşmesini tercih ederim.
Çünkü bu, 3 bin 500 farklı dille konuşan insanlık ailesine tektipleşmenin kaybettirdiklerini anımsatan ve o rengarenk bahçeye Anadolu'dan toprak taşıyan bir çaba olur -ki hiçbir birincilikle kıyaslanmaz"...

Bu düşünceye katılan olur, katılmayan olur. Herkesin kendi düşüncesi fakat bizde buradan Türkçe şarkıyla katılması için destek verelim diyorum.. Kenan Doğulu'ya Eurovision yolunda başarılar dleyelim hep birlikte..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bende aynı dileklerde bulunuyorum türkçe bir şarkı ile ve kendi izlerimiz ile ..ancak birde evrensel olmuş bir ingilizce'yi düşünürseniz (her ne kadar kabul etmesekte) sanırım kulağa hoş gelen bir müzik ile türkçe veya ingilizce ile gidilebilir.

erol aslan 
 19.03.2007 0:54
 

:) can dündar usta bir kalem, eleştirmek haddime değil ama düşünce ve fikir aşamasında bazen tereddütler yaşatıyorbana. ben buğulu sesi ile proğramlarının akışında iken bazen ticari ve sansasyonel konulara geçiyor. önce karar vermek lazım; tanıtım mı birincilik mi? peki birinci olarak mı daha çok ses getiriliyor yoksa orta veya son sıralarda bulunmakla mı. kısacası ülkenin tanıtımı da başarıdan ve izleyenlerin beğenizsini almaktan geçer. idkkatini çekmekten. bu da böyle bir yarışmada sadece başarılı bir derece ile olur düşüncesindeyim:))

erol aslan 
 18.03.2007 23:25
Cevap :
O başarıyı Türkçe bir şarkıyla yakalamamız gerek...Tşk.ler  19.03.2007 0:21
 

Yazınız çok güzel. Amacımız daha çok oy almak ve üst sıralarda yer almaksa, ingilizce şarkı (tabi ki tek kriter değil ama önemli bir avantaj) mantıklı görünebilir. Ancak Eurovision değişik kültürlerin bir resmi geçidiyse bizim motiflerimiz ve dilimiz kullanılarak Avrupalıların anlayabileceği bir formatta sunulmalı. Müzikalite, kostüm, sunum çok önemli.

Yüzücü 
 08.02.2007 13:06
Cevap :
Teşekkürler....  08.02.2007 21:34
 

kesinlikle Türkçe olmalı eurovision şarkımız.

ece vardar 
 27.12.2006 10:32
Cevap :
Aynen....  27.12.2006 10:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 529
Toplam yorum
: 2369
Toplam mesaj
: 481
Ort. okunma sayısı
: 3685
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

İstanbul'da doğmuşum... Dünyalar tatlısı bir kızım var... Herkesi kolay kolay sevemem... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster