Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mart '18

 
Kategori
İlişkiler
 

Evlilikte Altın Kurallar

Evlilikte Altın Kurallar
 

1 Geleneksel ve öğrenilmiş alışkanlıklardan uzak durun. Yani; kadın dediğin evde oturur kocasını bekler, erkek dediğin sert olur kadına sözünü geçirir gibi. Evlilikler kişilerin üzerine kurulmuş çok özel bir yapıdır o yüzden bireysel ihtiyaçların yanı sıra evliliğin gerektirdiği paylaşımları yapmalı yanlış olan gelenek göreneklerin yerine iki tarafı da mutlu edecek sorumluluklar kazanılmalıdır.
 
2 Rolleri paylaşın ve ayrıştırın. Evliliğin içinde kişiler sadece karı-koca olmuyorlar. Buna ek olarak anne-baba, çocuk, mesleki roller gibi birçok role bürünüyorlar. Bu rollerin ayrımını yapın. Eşinize karşı anne ya da baba rolüne girmeyin ya da mesleki rollerinizi ilişkinizin içine dahil etmeyin.
 
3 Temel duygulanım farklılıklarını kabul edin. Kadın kadındır, erkek erkektir. İkisinin de olaylara bakışı ve duygulanımı farklıdır. O yüzden iki tarafta birbirini erkek gibi düşünmeye ya da kadın gibi düşünmeye zorlamamalı.
 
4 Evliliğin kurallarını birlikte yazın. Birbirinize dayatmalarda bulunmayın. Yani ne senin dediği olsun ne de onun. Ortak kurallar belirleyin.
 
5 Temel gereksinimlere önem verin. Olumlu ya da olumsuz bütün kıyaslardan kaçının. Örneğin; Yemeğin enfes olmuş aynı annem gibi! Ya da örneğin; Falancanın eşi ne güzel yemek yapıyor bir de seninkilere bak! gibi.
 
6 Cinsel hayatınızı renklendirin. Hiç şüphe yoktur ki cinsellik ilişkilerin en önemli parçalarından. O yüzden monoton bir cinsel hayattan kaçının. Birbirinize cinsel hayatınızı renklendirecek tavsiyelerde bulunun. Cinselliğinizin olumlu ve olumsuz yönlerini birbirinizle konuşun.
 
7 İletişim engellerinizi farkına varın. Eğer aranızda sağlıklı bir iletişim yoksa birbirinizi dinleyin, anlayın ve sağlıklı bir iletişim için neye ihtiyacınız olduğunu birbirinizle paylaşın.
 
8 Eşinizi değil kendinizi değiştirin. Anlaşılmaya değil anlamaya çalışın. Eğer ortada bir sorun varsa düşünün, neden bana böyle davranıyor acaba?
 
9 Partnerinizin egosunu ihmal etmeyin. Partnerinizin yaptığı şeylere değer verin, saygı gösterin. Bazen bir yemek sonrası ellerine sağlık hayatım bunu en iyi sen yapabilirdin demek bile karşınızdakini oldukça mutlu edebilir.
 
10 Sevgi, saygı ve güven bağını kurun. Benliğinizin sınırlarını koruyun. Özel alanlarınız mutlaka olsun. İlişkiyi zarar vermeyecek şekilde geçmişten gelen alışkanlıklarınızı yaşayabileceğiniz bir zaman dilimi belirleyin.
 
Instagram/psk.gulcinkeskin
 
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Gülçin Keskin, Siz bilirsiniz, Amerika'daki evlilik yaşamını okuyanlarınız için izninizle hatırlamış olalım: ABD'de İlk evliliğin yüzde 40 ila 50'si; ikinci evliliğin yüzde 60'ının boşanma ile sonuçlandığı tahmin ediliyor. Peki, boşanmada, ilk 10 sırayı neler almaktadır? 1.Aldatma 2.Para 3.İletişim eksikliği 4.Sürekli tartışmak 5.Kilo alımı 6.Gerçekçi olmayan beklentiler 7.samimiyet eksikliği 8.Eşitliğin eksikliği 9.Evlilik için hazırlıklı olmamak 10.Kötüye kullanma (istismar) Ancak, kanaatimize göre bunlar maskelenmiş nedenler (bahanelerdir) Bunlara: erken dönemde yaşananların ileriye taşındığı ve ilişkilere zarar verdiği de eklenmelidir. Diğer taraftan, Kadının ekonomik özgürlüğü için çalışma hayatına girmesi alkışlanırken : işçi/memur-anne-eş-ev hanımı olarak taşıdıkları (Yük) sorumluluk tartışılmamaktadır. İnsanlara "bireysel özgürlük"ler pazarlanırken: Kimse, evliliğin mutfağını (Soğan-patates soymayı-doğurmayı) anlatmamaktadır. Ana sorun bu olmalıdır. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 09.03.2018 17:43
Cevap :
Sevgili Mehmet Bey, bu konuda o kadar bilinçli bir yorum yapmışsınız ki takdir etmemek elde değil. Size kesinlikle katılıyorum umarım bir gün bu kadar bilinçleniriz. Saygılar  09.03.2018 21:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 51
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 132
Kayıt tarihi
: 16.01.18
 
 

Uzman Klinik Psikolog Gülçin KESKİN Evlilik&Çift ve Cinsel Terapist ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster