Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ocak '13

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
2701
 

Eyvallah !

Eyvallah !
 

Zaman zaman kullandığım bir kelime, hoşuma gidiyor, derinliği olan bir kelime.

Bugün bir arkadaş dedi ki; ‘neden eyvallah diyorsun, bunu genelde erkekler söyler, kadına yakışmıyor, özenti gibi duruyor’!

Yanıtım yine 'eyvallah' oldu:), arkadaş ters ters baktı bana, ben de güldüm geçtim.

Sonrasında kafama takıldı, benim eyvallah söylemim bir alışkanlık mı yoksa bilinçli bir kullanış mı? Aslında her ikisi de ama kesinlikle bir özentilik değil. Özenti olabilecek zamanları çoktan geçtim.  

Üniversite döneminden kalma bir alışkanlık, ‘eyvallah hocam’ derdik, genelde teşekkür etmek ya da onaylamak anlamında kullanırdım.

İleriki yaşlarda her hangi bir konuda ya da olumlu bir davranışta karşımdakine minnet hislerimi vurgulamak için, duygumun daha yoğun olarak karşımdakine geçeceğini düşündüğümden kullanır oldum.

Ama her zaman minnet hissi de olmayabilir, kimi zaman hiçlik duygusu aktarımı için de kullanılabiliyor. Yani sen ne söylersen söyle boş gibilerden.

Hoşçakal yerine kullananlar da var ama ben bu durumda eyvallah yerine hoşçakal demeyi tercih ediyorum.

Eyvallah kelimesi içinde tevazu da barındırıyor. Alçak gönüllülük var içinde, ağırbaşlılık da var, sukunet var.

Arapça kökenli bir kelime olduğunu biliyorum,  ey (iy) Arapçada evet, tabii anlamındaymış. “v” yemin edatı imiş. Herhalde “Allah” ile birleşince “Allah’tan gelen doğrudur, tamamdır” gibi. “Senden gelen her şey başım gözüm üstüne, doğrudur, inanırım” gibi.

“Eyvallah” genelde racon kelimesi gibi görünse de samimi buluyorum, ama kimi insanlarda da sırıtıyor.

Vara yoğa, olur olmaza eyvallah diyenlerden de olmak istemem. Ama ben yerinde kullandığımı düşünüyorum. En azından içten olmam gerektiğini hissettiğim durumlarda kullanıyorum.

Kadın veya erkek fark etmez, kim kullanırsa kullansın, bence güzel bir kelam…

“Bazen kabulleniş, bazen boş veriş, bazen yol veriş. Fakat sonunda hep bir rahata eriş”…

“Eyvallah”… :)


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Beran'cım merhabalar... Yazına bir yazanın önerisinde rastladım, seni okumak büyük keyif veriyor ama ah bu işler... Canım benim gelelim Eyvallah'a... Bu kelimeyi 1 yıl birlikte aynı odada çalıştığım, bana gazeteciliği ucundan da olsa koklatan sevgili hocam Ömer S.Çetin'in ağzından sıkça duymaya başladığımda öyle sevmiştim ki ve onun ağzına da öyle yakışıyordu ki... Bu 1 yıl boyunca duya duya hani üzüm üzüme baka baka kararır misali ben de kullanmaya başladım farkında olmadan... Hocamdan aldığım feyizle ben de yerinde kullandığımı düşünüyorum. Birkaç kez bu kelimeyi kullanmama şaşırıp ^"Çok hoş bir kelime bayanlardan fazla duymamıştım ama ağzınıza yakışıyor" diyenler oldu. Demeseler de umurumda olmazdı çünkü çook seviyor ve kullanıyorum, sıcacık samimi bir kelime tam bana göre diye düşünüyorum. Senin de kullanman bana hiç garip gelmedi yakışır Beran'ıma. Sanırım Prag'dan döndün, İstanbul'a gelip beni görmeyişine de eyvallah... Şakaydı canım ama tam yerine denk geldi diye yazdım...:)

Sema Sener 
 10.02.2013 7:55
Cevap :
Prag dolaylarından selamlar:) halen buradayım, bugün akşam dönüyorum. İnan ki 24 saat İstanbul'da kaldım ve çocuklarıma doyamadım, inşallah daha uzun kalışlı gelidiğimde mutlaka görüşeceğiz. Dün akşam bir restoranda Çek garsona "eyvallah" dedim, gülerek baktı bana ve aynen kelimeyi tekrar etti "eyvallah" :)) ... olay budur işte, benim ona samimiyetle bir şey söylediğimi hissetmişti. Bunun kadını erkeği yok, eyvallah söylendiği ana, nedene ve kişiye göre de değişmez, yeter ki kalp temiz olsun. Kerpe yazını okudum, fotoğraflara da baktım, harika bir yermiş. Umarım bir gün kısmet olur. Benim de aynısı bir KARA SEVDAM var, KOPUK:)..."eyvallah be Semacım, eyvallah"...zengin gönüllere selam olsun demek istedim :)) sevgiler.   10.02.2013 8:55
 

Merhaba, aslında tam da söylediğiniz gibi... Eyvallah edenlere güle güle demek ne kadar kolaydır değil mi? tabi birde yapılanlara eyvallah etmek var. Selamlar...

Mesut KARİP 
 09.02.2013 13:18
Cevap :
"tam da söylediğiniz gibi" demişsiniz ama sizin kastetmiş olduğunuz "eyvallah" tan hiç anlamam ben:) benim "eyvallah" söylemimde alçak gönüllülük vardır. Riya, cıvıklık, samimiyetsizlik yoktur.   09.02.2013 18:39
 

Bıçkın kabullenişidir o vedadan gayrı. Lacileri çekmiş, elinde çantasıyla yola koyulan bir iş adamından duyamazsınız tabii. Behzat Ç söyler, Kuzey söyler bir de bizim Nedim Üstad söyler; şimdi öğrendim ki siz de söylermişsiniz:) Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 05.02.2013 6:26
Cevap :
ben de bir zamanlar çok siyahlar laciler giydim ancak "eyvallah" da dedim:) bence bıçkın tarzı gibi görünse de içi dışı bir, karakter sahibi, mert insanların söylemi...aksi halde sahte durur zaten,yakışmaz da eğri karakterlere, belli olur, sırıtır:) ...sevgiler  05.02.2013 9:22
 

Beran Hanım, izninizle söylemek istiyorum yazılarınızı yorumlarızın kelimelere akışını okumak sankı sızınle sohbet edermışız gibi okadar çok sevıyorum kı ınanılmaz bır keyıf benım için.. işim dolayısı ile younluğumdan arta kalan zamanlarda demlı bır bardak çayımı alıp sayfanızın karşısında tum samımıyetımle kelımelerınıze gulumsemek inanın çok buyuk keyıf benım için..bı gun sızınle kahve içmeyı inanın okadar çok ısterım kı...en içten sevgi ve muhebbetlerımı yolluyorum kabul buyurun..

Aynur ARI 
 02.02.2013 16:47
Cevap :
Eyvallah:) takdirleriniz ne hoş, teşekkür ediyorum...aynen konuştuğum gibi de yazmaya çalışıyorum, allah ne verdiye ortaya koyuyoruz işte:) hoş gördünüz, hoşluk verdiniz, sağolun...sevgiler  02.02.2013 21:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 476
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2312
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

Çok eskidendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster