Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Aralık '18

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
242
 

Farklı Başlangıçlar

Yazarlardan mı, şarkılardan mı etkilendik bilmem, sürekli olmasa da olmadık zamanlarda kendini hissettiren ‘gitme isteği’ var içimizde bir yerlerde.

Sahil kasabaları, balıkçı köyleri, dağ başında ahşap kulübeler, adalar… Yalnız kalınabilecek, gerektiği zaman liman olabilecek, okumak gibi yazmak hatta resim yapmak gibi sürekli ertelenen meşgalelerin yapılabileceği yerler.

Düşünsenize deniz gören tek katlı bir evde oturuyorsunuz, çerçeveleri mavi pencerenin önüne küçücük bir sehpa, bir de berjer atmışsınız, kahvaltıdan sonra keyif çayınızı almış kitap okuyorsunuz!

İş hayatının onca koşturmasından sonra gömleği, kravatı bir kenara bırakmış küçük bir sandal almış, akşamüstleri dudağınızdan eksik etmediğiniz gülümsemeniz ile tablanıza koyduğunuz balıkları satıyorsunuz.

Beni köy evi paklar diyorsanız, avlusu gündöndü sopalarından, kerpiç duvarları kireçle boyanmış, hani sakız gibi derler ya sakız gibi, iki odalı bir köy evinde yaşıyorsunuz, tavuklar, ördekler… Büyük bir mutfağınız avluda fırınınız var. Sabah kahvaltılarını folluktan ellerinizle topladığınız yumurtalarla, ekmekli sobanın üzerinde kızarttığınız, üzerinde tereyağını erittiğiniz ekmeklerle yapıyorsunuz, kahvaltıdan sonra güneş tam tepedeyken gündüz uykularını alışkanlık haline getirmişsiniz. Cam kenarına koyduğunuz aynalı karyolada rüzgârdan hafifçe sallanan tüllere bakıp dışarıdan gelen çocuk ve kuş seslerini dinlerken gözlerinizin kapanmasını seviyorsunuz.

Turkuaz rengi bir dere geçiyor köyünüzden, akşamüstleri meyve bahçelerinin, bostanların arasından yürüyerek, ‘plaj’ dediğiniz yerden usul usul dereye girmeye ve suyun akıntısına vücudunuzu bırakmaya, hafiflik hissine bayılıyorsunuz.

Ahşap kulübenin gecelerini de unutmamak lazım. Gökyüzü yere inmiş, yıldızlar elinizi uzatsanız dokunabileceğiniz uzaklıkta. Evin tam önüne kamp ateşini yakmışsınız, meşe odunlarının kokusunu teneffüs ederken, gece ve orman seslerini dinliyorsunuz…

Size aldırmadan bir tilki gelip kıvrılıyor ateşin yanına, bir baykuş çam ağacının dalına konuyor, bir sincap çıkıyor meşe palamutlarını biriktirdiği kovuktan…

Hayallerimizle aramızda ne var?

Düşlediklerimizi neden yapamıyoruz?

Yeni yıl yaklaşıyor hadi çekelim fişi, sıfırlayalım, başlangıçlarda öyle söylenir ya defteri kimin kirlettiği unutulur, beyaz bir sayfa açalım, geçmişe sünger çekelim.

Karar verdikten sonra ne kadar sürer gitmek?

Düşününce, hayal elle tutulur hale gelince olmuyor değil mi?

Ev kredimiz var mesela, çocukların okulu var, alışkanlıklarımız, korkularımız, beklentilerimiz var. Hem çok istememize rağmen yeni bir hayata başlayacak gücümüz yok, eleği asacak paramız da yok.

Sonra sıkılıyoruz! İki, üç gün kalsak neyse de sürekli yaşanır mı dağ başında? Yazın neyse de kışın?

Odun, kömür taşımak zor geldiği için, sabahları soba tutuşturmaktan, gözlerimizi buz gibi nemli bir odaya açmaktan nefret ettiğimiz için kendi özgür irademizle, bilerek ve isteyerek taşınmadık mı stüdyo, bir artı bir, üç artı bir denen bu kibrit kutularına?

Rahatımızı ruhumuzdan daha çok düşündüğümüz için, hem de dünya kadar borçlanarak bakteriler gibi üst üste yaşamıyor muyuz?

Hani balık satacaktık akşamüstleri?

Hani ekmek kızartıyorduk?

Hani berjere oturup kitap okuyacaktık?

Hani gecenin ve ormanın sesini dinleyecektik?

Olmuyor değil mi?

Ne kaçılıyor, ne gidiliyor…

Gidemiyorsak, farklı başlangıçlar yapalım o zaman!

Çevremizi güzelleştirerek başlayalım işe, ağaç dikelim, çiçek ekelim, kornaya daha az basalım, güler yüzlü olalım. Farkında olarak ve keyifle yapalım işlerimizi, kusursuz olmasına dikkat edelim.

Hayata ve insanlara saygı duyalım!

Yermeyelim, yargılamayalım, küçük düşürmeyelim kimseyi, kalp kırmayalım, egomuza yenik düşmeyelim, samimi olalım, ‘bilmiyorum’ diyelim. Bilmediğimizi öğrenelim, yeni yılda daha çok kitap okuyalım.

Cep telefonunu daha az kullanalım, beynimizi uyuşturan dizileri daha az izleyelim, kendimize daha fazla zaman ayıralım, iç dünyamıza daha fazla kaçalım…

Gidemiyorsak, farklı başlangıçlar yapalım o zaman!

Hadi başlayalım…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ali braderim, yarıya kadar okuduğumda, çok güzel duygular gel de bu emekli maaşıyla yap bakalım derken devamında gerçeği pek güzel irdelediniz. Yinede umut dünyası neden olmasın. sevgilerimle esen kalınız.

Şahin ÖZŞAHİN 
 27.12.2018 23:03
Cevap :
Şahin Ağabey siz Çeşme'de yaşıyorsunuz zaten. Bu aylarda tüm sahiller, iskeleler, koylar, balıklar sizin.   28.12.2018 10:47
 

Bu sefer yorum yok Ali ağabey... Hadi başlayalım :)

Özkan Sarı 
 27.12.2018 21:58
Cevap :
İşe "bilmiyorum" demekle başlamak lazım Sevgili Özkan. Maalesef komik düşme pahasına da olsa herkesin her şeyi bildiği! Garip bir dönem yaşıyoruz. Birey önce başkasının elinden tutacak ki, kendi aydınlansın.Selamlar İyi Yıllar :)  28.12.2018 10:15
 

Yine alıp götürdünüz okuyanları güzel yerlere yüreğiniz elem görmesin sayın Gülcü. Bu güzel yazınızı okurken kendimi gördüm. Bundan tam on yıl önce 75 metre sol tarafımda, 200 metre sağ tarafımda turkuaz dereler, içinde doğal alabalıklar, bahçemde gezinen kirpi, bahçemde dolaşan tavuklar, envaye çeşit ektiğim meyve ağaçları, çamlar balkonumda kahvaltı masasına esen yaz rüzgârı derken on yıl geçti. Şimdi mi? aynen yazdığınız gibi çabucak sıkıldık. Şu insanoğlu var ya ne desem bilmem ki. Yeni ve temiz sayfalar açmak her zaman iyidir. İyi yıllar olsun. Saygı ile...

Adil Bozkurt 
 27.12.2018 20:19
Cevap :
Şimdi sizin bir dönem yaşadığınız gibi yaşasam sıkılır mıyım diye düşündüm. Yaşamadan cevap vermek kolay ama sıkılmazmışım gibi geldi.Odalardan birini kütüphane yapar zamanımın büyük bir çoğunu orada geçirirdim, kahvaltılar uzun olurdu elbet, hamak da kurmak lazım. Geceleri de asma altına kurardım masayı, Müzeyyen' bağlardım. :)   28.12.2018 10:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1280
Toplam yorum
: 7730
Toplam mesaj
: 187
Ort. okunma sayısı
: 1087
Kayıt tarihi
: 09.08.06
 
 

Deniz tutkunu.Amatör kıyı balıkçısı. Aynı Şarkı ve Ilık Havada Hoşça Kal adlı kitapların yazarı ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster