Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Eylül '10

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
1487
 

Fatih'in duası!

Fatih'in duası!
 

google


*Fatih, İstanbul’u fethettiği günlerde bir semtten geçtiği sırada, derinden gelen bir inilti işitti. “ Bu inleyen kim ise bulup bana getiresüz! “ emrini verdi. Maiyetindekiler, kısa bir araştırmadan sonra, saçı sakalı birbirine karışmış pejmürde kılıklı bir adamı bulup huzura getirdiler. Fatih, adama sordu: “ Bu ne haldür, seni niçin hapsettiler? “

Adam, halsizlik içinde karşılık verdi: “ Şevkütlü, muhasara başlayınca Konstantin, bu fakiri huzura çağırdı, şehri, Türkler alacaklar mı, almayacaklar mı diye sordu. Ben fakir de, gördüklerime, okuduklarıma dayanarak, ‘ Maalesef, alacaklar.’ dedim. İşte şehri fethettiniz, böylece sözlerimi doğruladınız.”

Fatih, adamı dinledikten sonra, bir süre düşündü ve sordu: “ İstanbul, bizim elimizden çıkacak mı?”

Bu soru, öyle çabucak cevaplandırılacak soydan değildi. Hapisten kurtulan keşiş, aklına gelenleri söyleyip söylememekte bir müddet düşünde ve kararlı bir tavırla konuştu:

“ Bu güzel şehrin düşmanı çoktur. Bütün hükümdarlar, bu şehri ele geçirmek hayaliyle yanıp tutuşurlar. Fakat hale bakarak, uzun zaman sizin elinizde kalacağını söyleyebilirim. Ama aranızda fesat artar da, şahsi menfaat en başta düşünülürse, malını mülkünü yabancılara satanlar çoğalırsa, yabancılardan medet umanlar artarsa, o zaman, İstanbul da sizin elinizden çıkar.

"Fatih, ellerini gökyüzüne açarak dedi ki: “ Dilerim Allah’tan ki, bu gibiler Allah’ın kahr-ı gazabına uğrasınlar.”

Şimdi gönül rahatlığı ile topraklarımızın yabancılara satılmadığını söyleyebiliriz! Baksanıza etrafımızda hiç gazaba uğrayan bir siyasi var mı? Ya Fatihin duası tutmadıysa?

Yan komşuya gidip "Hey Corc Versene Borç" der miyiz acep?

*Kaynak.Meydan 1975

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ülkeler sahiplerine aittir.Özellikle mülkün kısım kısım dahi olsa mülkiyetiyle birlikte başka ülke insanlarına bedeli ne olursa olsun satılması vatan hainliğiyle eşdeğerdir.Mülk senin değil ki bu toprağın insanlarının.Kimin malını kime satıyorsun.Sordun mu onlara.Bu devletin yaptığı ciddi yanlışlardan biridir. Ülkemizi çok seviyorsa parası da bolsa sağlam bir akitle başlangıç ve bitiş süresi belli ve uygun şekilde kiralarsın.Kiralamada sorun olmaz. Diğer şekilde vatan toprağını satıyorsun.Savaşta düşmana bırakmakla ne farkı var. Önemli bir konuyu yazmışsınız Tayyip bey.Elinize sağlık.

Kerim Korkut 
 12.09.2010 10:17
Cevap :
Evet, satılan her bir karış toprak benim içimi; bu uğurda can vermiş Atalarımızın da, kemiklerini sızlatıyor! Zamanında düşmanlara karşı topraklarımızı korumak için halkımız gönüllü olarak kolye, yüzük, küpe ve bileziklerini ordumuza vermiş bu paralar silah ve mühimmata kullanılmış ve milli duygular ile ölümüne mücadele sonucunda düşmanlarımız topraklarımızdan kovulmuştu. Şimdi aynı toprakları tekrar onlara satmak devlet politikası olduysa (!) geçmişte toprağımız için savaşan insanlar ölmek yerine bu toprakları satamaz mıydı? Yetmişli yıllarda, sağcılar solcular birbirini vurdu. Ama dün, aynı sağcı ve solcular dirsek temasta "Hayır" diye bağırdılar, peki bu kadar kolaydı bu iş (!) yetmişli yıllarda bizim arkadaşlarım neden öldü? Orta da garip bir durum var Kerim Bey. Sizden bu konuda; hem nalına, hem mıhına (giydirmek serbest) bir yazı bekliyorum :)) Ha ha ha "Tayyip" ha, Sende mi? Bürütüs... Not: Konuya gösterdiğiniz duyarlılık için teşekkür ederim. Selam ve saygılar. M.Talip Girgin.  16.09.2010 14:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 421
Toplam yorum
: 1038
Toplam mesaj
: 121
Ort. okunma sayısı
: 780
Kayıt tarihi
: 07.01.07
 
 

Milliyet Blog’a hangi vesile ile kayıt olduğumu doğrusu hatırlamıyorum!  Bende birçoğunuz gibi ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster