Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Şubat '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
22316
 

Fatih’in Fermanı: Allah’ın Soracağı Soruları Sormayın

Fatih’in Fermanı: Allah’ın Soracağı Soruları Sormayın
 

Yaşar Okuyan, Fatih’in bilmediğimiz bir yönünü dile getirdi… Fatih Sultan Mehmet, fermanında, “İnsanlara Allah’ın soracağı soruları sormayın. Kulun kula soracağı soruları sorun. Aç mısın, susuz musun, geçinebiliyor musun, evin var mı, hasta mısın, evinde hasta var mı?”  gibi sorular sorulmasını emretmiş. (Ulusal Kanal, 11 Şubat 2018)

Bana hem çok ilginç geldi, hem de şimdiye kadar bunu öğrenmemiş olduğuma şaşırdım.

İnternete şöyle bir baktığımda, konuyla ilgili pek çok makale yazılmış olduğunu gördüm. Bunlardan biri de muhafazakâr camianın pek tuttuğu Yavuz Bahadıroğlu’nun makalesiydi. Bahadıroğlu, “Osmanlı ve Küresel Güç Olmak”(1) başlıklı makalesinde, yukarıdaki soruları sormayacaksın bilgisini verdikten sonra, “Mesela kapıyı çalacaksınız, çıkana ‘Hangi dindensin?' demeyeceksin. Sana ne, onu ancak Allah sorar. Kılığın kıyafetin, sana ne? Nasıl giyiniyorsun? Başın örtülü mü açık mı? Seni ilgilendirmez.” diye devam ediyor. Küresel Güç olabilmenin temelinde bu anlayışın yattığını belirtiyor ki buna ben de katılırım.

İnsan düşünmeden edemiyor: Tarih derslerinde, Fatih Devri anlatılırken, bir sürü masal anlatılır da bunlar neden öğretilmez? Düşünsenize, ne kadar ileri bir anlayış?

İnsanlara Allah’ın soracağı soruları sormayacaksın…

Dinini,

Namazı, orucu, kıyafetini, sormayacaksın!

Bugünkü laik anlayışın bile ötesinde… Daha 1-2 yıl önce, çevremde, “laik yaşam tarzı”nı benimsemiş bazı kişilerce, “Cuma namazını kılıp kılmadığınızın”, “kurban kesip kesmediğinizin” sorguladığına, bunları yapmayanların ayıplandığına şahit oldum.

Fatih’in anlayışı, “insan hakları”nın zirvesi!

İşte, “Osmanlı” bu…

İşte, “Kur’an” bunu emrediyor.

Bunu anlayabilseydik, hem çok daha doğru-dürüst Müslümanlar olurduk,

Hem çok daha huzurlu bir toplumsal ve bireysel hayatımız olurdu,

Hem de bilimde, teknikte çok daha ileri bir seviyede olurduk.

Hatta ve hatta “küresel güç” olurduk.

Yine oluruz. Geç kalmadık. Bugünden tezi yok, bu anlayışı benimseyelim… İnsanlara, Allah’ın soracağı soruları sormayalım. Hem kendimiz huzur bulalım, hem çevremize huzur verelim.

Var ya, bunu becerebilirsek “İnsan Haklarında” şampiyon oluruz. Çağ atlarız.

----------------

(1): http://www.gonuldergisi.com/osmanli-ve-kuresel-guc-olmak-yavuz-bahadiroglu.html

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Oğlum çok meraklıdır Osmanlı tarihine, sürekli padişahların hayatları ile ilgili kitaplar okur ve bazen benimle paylaşır..Benim düşüncem en doğru bilgiyi kaynağından okuyup öğrenmek, bunun için de Osmanlıca bilmek gerekiyor;) Dikkatimi çeken çoğunun kendine has, estetik ve sanatsal yönlerinin olması..Saygı ve selamlarımla..

Selda Çakmak 
 16.02.2018 14:42
 

Çok ileri bir anlayış ama uygulamak kolay değil...

Kerim Korkut 
 15.02.2018 16:52
 

Buradaki sorun şu: Bize Kuran öğretiliyor ve Kuran'a göre de gerek İslamın ve gerekse de İmanın şartları bellidir ve o şartlar içinde "İnsanların açlığına, tokluğuna, sağlık ve sıhhatlerine bakın" diye bir şart yok. Kısacası din eğitimi insanları doğru, insan olacak şekilde yönlendirmiyor. Ne İslamın ne de İmanın şartları içinde bilimi ölçü kabul edin vaya insanlar arasında eşitlik ve adaleti sağlayın gibi kurallar yok. Fatih'in sözleri gerçekten de son derece anlamlı ve de devrimci. ama bu sözlerin gerçekten de Fatih tarafından ifade edilip edilmediği de ayrı bir soru. Fatih devri ile ilgili olarak bir çok masal anlatılmıştır ve büyük bir olasılıkla bu da o masallardan biridir. Yok ama Fatih bu sözleri gerçekten de söylemişse bu sözlerde kimse tarafından dikkate alınmamış demektir. Selamlar

Matilla 
 15.02.2018 14:03
 

Diliniza sağlık İsmail Cengiz. Fatih deyince biraz durmak lazımdır. Büyükbir devletadamı veaynı zamanda çağının ünlü bir şairi idi...Selamlar...

Abdülkadir Güler 
 14.02.2018 20:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1413
Toplam yorum
: 4983
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1201
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster