Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ocak '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
359
 

Fransız Ermeni Devrimi 2012

Fransız Ermeni Devrimi 2012
 

Ülke olarak diplomasiyi bilmediğimiz kendimizi haklı olmamıza rağmen savunamadığımız bir kez daha ortaya çıktı. Fransa’da Ermeni soykırımını inkar etmeyi suç sayan yasa geçti.

Biz ülke olarak sadece hindi gibi kabardığımızla kaldık.

Bu tip olaylarda uluslar arası arenada sürekli olarak laf söyleyip icraat yapamamak sıkıntısı ile karşı karşıya kalıyoruz.

Burada pek çok faktör olmasına rağmen, esas mesele bizim diplomasiyi ve lobiciliği bilmememiz.

Ermeni soykırımı ile ilgili olarak tüm dünyada 100.000’den fazla kitap ya da makale basıldığı ifade edilirken biz de karşı tez olarak en fazla 100 kitap 100’de makale olsun topla 200 basılı yayın olunca, aslında pek laf söyleyecek bir konu kalmıyor geriye.

Bizim devlet ya da askeri arşivlerimizde Ermenilerin yaptığı vahşetle ilgili resimler ve dokümanlar gün yüzüne çıkmıyor, araştırıcılara verilmiyor.

Sonuç, Fransızlar seçimde galibiyet için yasa çıkarıyor, ermeni lobisi çalışıyor, Yahudi lobisi çalışıyor.

Bu tip lobiler her ülkede aktif rol üstleniyor ve devlet yönetiminde etkin rol oynuyorlar.

Türk lobisi diye bir kavram yok.

Rum lobisi bile Avrupa’da ve ABD’de etkin ve etkili iken, Türk lobisi diye bir kavram yok dünyada.

Fransız mallarına boykot ise gereksiz bir tartışma.

Çünkü Fransızlar başta otomotiv ve yan sanayi olmak önemli pek çok stratejik konuda ülkemizde yatırım yapıp ipleri ellerine almışlar.

Boykot yapılsa bile etkinliği az olur, sonuç vermez.

Olan Fransa’da gurbette yaşayan ve dünyanın her yerinde kendini sürekli olarak yalnız hisseden ve soyu Türk olanlara olur. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Kâşif, üzgünüm ama sorunlu bir düşünce ortaya koymuşsunuz. Ermeni soykırımına ilişkin Ermenilerin dünyada 100 binden fazla kitap ve makalesinin olduğunu söylemisniz ve ülkemizde ancak 200 kitap ve yazılı makale olduğunu vurgulamışsınız. O halde şöyle düşünmek daha doğru olmaz mı? "Atalarımız Ermeni Soykırımı yapmamıştır" diyerek vaheyla kopartırken, neden arşivleri acaba araştırmacılara açmıyorlar. Sizce bir çelişki değil midir bu durum? Bir ispat çabasına girişmişsek neden araştırmacıların, tarihçilerin önüne her türü imkân sunulmuyor? Sanırım tarihimiz hakkında gerçekten doğruyu bilmediğimiz bir gerçek. Sorunlu bir tarih algımızında olduğu malum. Bence çevreyle uğraşmaktansa, kendi içimize dönüp, şu sorunlu tarihimizi masaya yatırmamız gerekiyor. Bu tarih yazımı ile uluslararası sahnede varolabilmemiz hemen hemen imkânsız.

Yıldız Nihat 
 26.01.2012 9:43
Cevap :
Sayın Yıldız, Söylediklerinizde haklısınız. belirttiğiniz şekilde kamuoyunda dillendirildiği şekliyle varsa gizli arşiv ya da açıklanmayan arşiv açıklansın, gerçek ne ise herkes görsün. Toplumumuzda o dönem olanlarla ilgili varsa gerçek bilgiler ve belgelere ulaşsın, bilgilensin. Ama maalesef şu da bir gerçek ki daha 5-10 yıl önce işlenmiş faili meçhul cinayetleri bile aydınlatamamış ya da aydınlatmak istememiş devletten bu tip kesin sonuç ifade eden belge ve bilgileri istemek ne kadar sonuca götürür o da ayrı bir tartışma konusu. Bana öyle geliyor ki fransa'daki ermeni inkar yasası ve ülkemizde yaratılan durum günü kurtarmaktan, iç politikayı rahatlatmaya ve geçici gündem yaratmaya çalışmaktan öte birşey değil sanırım. Saygılarımla  26.01.2012 11:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 540
Toplam yorum
: 197
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1820
Kayıt tarihi
: 10.06.10
 
 

Gündemi ve olayları yakından takip etmeye çalışıyorum. Sinema, kitaplar, spor, doğa, siyaset, miz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster