Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Haziran '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
277
 

Gaza Niye Gelmedin?

Gaza Niye Gelmedin?
 

Fezader internet sitesinden alınmıştır..


Tarih! İbret alınsaydı hiç tekerrür mü ederdi? Ne yazık ki sürekli tekerrür ediyor. Tarihi ezberliyoruz ama hiç ders almıyoruz. Tıpkı Kur’an’ı ezberleyip hiç anlamadığımız gibi.. Tıpkı büyük şahsiyetlerin hayat hikayelerini ezberleyip hiç örnek almadığımız gibi.. 
 
Tarihten ders almayanlar ne yazık ki büyük bedeller ödemeye mahkûmdur. Şanlı tarihimiz diye diye geçmişimizle övünmek bir karınca boyu yol aldırmaz hiçbirimize. O tarih biz övünelim diye yok. Ders alalım diye var. Hataları tekrarlamayalım, çaresiz ve istenmeyen durumlara yeniden düşmeyelim diye var..
 
Tarihten öncelikle ders alması gerekenler senin benim gibi sıradan vatandaşlar değil elbette. Tamam, millet bilinciyle, vatandaşlık gereğince alınması gereken bir ders varsa; örnek varsa elbette onu alıp birey olarak hayatımıza uygulayabiliriz. Ancak aslolan bir şehri/ülkeyi idare edenlerin bunu yapabilmesidir.
 
Yönetmek, idare etmek, topluma yön vermek, önder olmak yazıldığı kadar kolay değildir, olmayacaktır da. Bunu hakkıyla yapabilen pek az şahsiyet çıkmıştır tarih boyunca.
 
Bu aciz kula sorarsanız muhtar olmak bile büyük bir sorumluluktur. Hatta sıradan bir devlet dairesinde müdür yardımcısı olmak bile.. Oturduğu koltuğun hakkını vermek kolay değildir. Hakkaniyetli olmak, adaletli davranmak, herkese eşit davranmak, objektif olmak her babayiğidin harcı değildir. 
 
Mademki işimize geldiği zaman dayanağımız Kur’an diyoruz o zaman Kur’an’a bir kulak verelim, bakalım bu konu hakkında ne diyor? 
 
En’am suresi 123.ayet:
 
“İşte böyle, her memlekette günahkârları oranın ileri gelenleri kıldık ki oralarda hilekârlık etsinler. Hâlbuki onlar hilekârlığı ancak kendilerine yaparlar. Ama farkında olmuyorlar” (Diyanet Meali).
 
“Böylece her şehirde o şehrin günahkârlarının büyüklerini, orada hilekarlık yapsınlar diye, işbaşında bulundurmaktayız. Oysa onlar, hilekârlığı başkalarına değil, kendilerine yapıyorlar da farkına varamıyorlar” ” (Elmalılı Meali).
 
“Böylece biz, her ülkenin önde gelenlerini -orada hileli düzenler kursunlar diye- oranın suçlu günahkarları kıldık. Oysa onlar, hileli düzeni ancak kendilerine kurarlar da bunun şuuruna varmazlar (Ali Bulaç Meali).
 
“Keza her memleketin suçlularını, orada hile düzmeleri için iş başına getirdik. Oysa yalnız kendilerine hile yaparlar da farkında olmazlar” (Şaban Piriş Meali).
 
Bunu ben söylemiyorum, Kur’an-ı Kerim söylüyor. Mihenk noktamız O olacaksa, bu ayeti de dikkate almamız gerekiyor değil mi? Kur’an sadece Arabistana inmediğine göre.. Kur’an sadece 1400 yıl öncesine hitap etmediğine göre.. Kur’an çağlar üstü bir kitap olduğuna göre.. Kur’an bize bir şeyler söylüyor değil mi? 
 
Bu ayetin kapsamına girmekten Allah’a sığınırım.. Anlayana sivri sinek saz.. Saza niye gelmedin, gaza niye gelmedin?
 
Murat HACIOĞLU

05.06.2013, Denizli

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Her zamanki gibi duyarlı doğrudan yana haktan yana olan yazınızı okumak çok güzel. Sizin gibi düşünür ve yazarlara halkımızın ihtiyacı var. Allah cümlemizi Kuran-ı ,dini tekellerine alıp ,emellerine alet edenlerin açlığından korusun.Selam ve saygılarımla.

Tülay EKER 
 10.06.2013 11:45
Cevap :
Amin.. Ben de teşekkür ederim. Sevgi ve muhabbetle..  10.06.2013 20:37
 

Değerli doktorum, son bir şey daha söyleyeceğim: Şu yazına övgü düzenler sadece ve yalnız Tayyip Erdoğan'ı kastettiğini düşündükleri için bunu yapıyorlar. Eğer, böyle düşünmeselerdi ya da onların siyasilerini hedef alsaydın en hafifinden "dinci" olmuştun. Burada, çocuklarımıza Kuran okutulmasına, Peygamberimizin hayatının öğretilmesine şiddetle karşı çıkanlar, Kuranın ayetlerini saptırarak Kuran derslerini okullara koymak için çaba sarfeden Tayyip Erdoğanı vurmaya çalıştılar.Uydurma Hoca'larda uydurma fetvalar satarlar...Bunlara bakarsan, Kuran kendisinin öğretilmesini istemiyor..Peygamberin hayatı bilinsin istemiyor.Dahası bunun için çalışanları da zemmediyor!!!...Burada böyle bir İslam anlayışı var...Benim sorunum bu ikiyüzlülükle...Tabii ki herkes her yüzünün hesabını verecektir...Selamlarımla

ali açıköz 
 08.06.2013 1:35
Cevap :
Değerli Ali abim. Ben insanlarla mümkün olduğunda uğraşmamayı seçiyorum. Benim yazıma övgü de olabilir, sövgü de.. Derdim ne Erdoğan ne de diğerleri. İnandığım değerler çerçevesinde olması gereken normları belirtmek gayesiyle olayları aklımın aldığınca analiz eder, dilimin döndüğünce ifade etmeye çalışırım. Referans alınan Kur'an ise Kur'an'ın emirlerini hatırlatmak benim de vazifemdir. Bunu istismar edenler hesabını kendileri verir/verecek zaten. Mihenk aldığım değerler Kur'an'dandır. Buna uyana "eyvallah" derim, uymayana da "eyvallah" derim. Üzüldüğüm nokta toplumun sürekli cepheleşmesidir. Onlar bize bunu yaptı biz de onlara şunu yapalım anlayışı ne yazık ki iliklerimize kadar işlemiş. Farkında olarak ya da olmadan siz de aynı söylemi tekrarlıyorsunuz. Onlar bize zulmetti, biz de zulmedelim anlayışı tehlikelidir ve vebali büyüktür. Savaşta yüzüne tüküren Arabı affeden Hz.Ali'yi örnek almamız gerekir, para/çıkar için adam öldüren Vahşi'yi değil. Sevgi ve muhabbetle..  09.06.2013 0:05
 

Okudum, bilgilendim, elinize sağlık. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 07.06.2013 19:05
Cevap :
Estağfurullah. Bilgilendirme değil bir düşünce paylaşımıydı bizimkisi. Olumlu ya da olumsuz faydalı olabildiyse ne mutlu.. Sevgi ve muhabbetle..  07.06.2013 23:29
 

Kurandaki Hüküm Allahındır ayetinden hareket ederek Hz.Ali'yi küfürle itham edenler Emeviler değil Haricilerdi..Bunlar, öylesine bağnazdı ki,sırf Hz.Aliyi seviyor diye bir sahibiyi şehit etmiş,eşinin karnındaki bebeği katletmişlerdi.Ama,bir Hristiyanın bağından para vermeden bir elma almıyorlardı...Kuran'da ahkam ayetleri de vardır, muamelata dair ayetlerde vardır, peygamber hikayeleri de vardır.Şimdi,bunları bir kenara bırakıp her ayeti ahkam ayeti gibi düşünemezsin. Benim asıl şaşırdığım nokta,burada Kuran kursuna karşı çıkan, hapşurana Yerhamükallah diyenle alay eden tiplerin aynı zamanda Kuran üzerinden Müslüman avcılığına çıkmalarıdır.Günümüzde içi boşaltılmış bir İslam ve nerdeyse paganlaştırılmış bir din anlayışı yaygınlaştırılmak isteniyor.Her fikre ve her inanca saygılıyız ama hem Kuran hükümlerine karşı olup hem de aklı sıra bunlarla inançlı siyasileri vurmak isteyenlere değil..Bunu anlayan anladı,sen alınma...Selamlarımla

ali açıköz 
 07.06.2013 1:10
Cevap :
Alınacak bir şey yok.İmanıma laf söyleyen olursa bari Müslüman olsa derim ancak.Haricilerin devamı da Emevilerdir.İkisi aynı tas, aynı hamamdır.Evet din ne yazık ki paganlaştırıldı. Yatırlardan medet uman,türbelere adak veren,muskalara bel bağlayan,her türlü hurafeyi ibadet diye yutturanlar emellerine ulaştılar ve İslamın gerçeğine vakıf olmamızı engellediler. Ayetler konusunda hemfikir değiliz ne yazık ki. Ahkam ayeti de olsa müteşabih ayet de olsa bütün ayetler hepimize hitap eder. Allah Kur'an'ı bir kaç hacıya, bir kaç hocaya göndermedi, herkese gönderdi.Herkes anlasın diye. Kafayı kullanan anlamanın yolunu da bulur,kuru kuruya ezberleyip sevap peşinde koşmaz. Haricilerin ve Emevilerin yanlışlarına bugünün Müslümanları da düşüyor. Düştükçe bugünkünden daha da kötü günlerimiz olacak. Zira Allah aklını kullanmayanları pislik içinde bırakır (ayet). Öyle. Keşke sohbet etme imkanımız olsa da daha detaylı anlatsak. Yazarak anca bu kadar oluyor. Sevgi ve muhabbetle.  08.06.2013 1:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 660
Toplam yorum
: 3284
Toplam mesaj
: 140
Ort. okunma sayısı
: 1623
Kayıt tarihi
: 08.12.08
 
 

Allah kimisine “Yürü ya kulum” demiş. Ben onu “Yürü, yaz kulum” anladım. Yürü anca gidersin manas..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster