Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Şubat '14

 
Kategori
Tıp
Okunma Sayısı
193
 

Gebelik takibinde 4 boyutlu ultrasonografi

Gebelik takibinde 4 boyutlu ultrasonografi
 

Gebelik Takibinde 4 Boyutlu Ultrasonograf


Temel olarak gebelik takibindeki ultrasonografide pek çok major anomali saptanabilse de, tüm anomalilerin saptanmasının mümkün olmadığını söylemek gerekiyor.
 
Kadın hastalıkları ve doğum hekimliğinde yaygın olarak kullandığımız 2 boyutlu (2D) ultrasonografi gebelikte yaptığımız 2. trimestr fetal anomali saptanmasında yeterli bir metottur. Ama yeni bir modalite olarak kullandığımız 4 boyutlu ( 4D) ultrasonografi ile ayrıca bazı önemli avantajları da hastalarımıza sağlayabiliyoruz.
 
Yaygın olarak kullanılan 2 Boyutlu Ultrasonografide (2D Ultrasonografi) derinlik boyutu olmayıp, dokular en ve boy olarak bir düzlemde görüntülenmektedir. 3 Boyutlu Ultrasonografide (3D Ultrasonografi) ise; standart 2 boyutlu (2D) ultrasonografide bahsedilen düzlemsel taramaya ek olarak, incelenen dokunun derinlik boyutu da görüntülenebilmektedir. Ama 2 boyutlu (2D) görüntülemenin 3 boyutlu (3D) görüntülemeye dönüşmesinin zaman alıcı olması (8-10 dk) en önemli dezavantajı idi. İşte şimdi kullandığımız 4 boyutlu (4D) ultrasonografide, 3 boyutlu (3D) ultrasonografiye eş zamanlı (real time) özelliğinin eklenmesi, bu zaman alıcı dezavantajı ortadan kaldırmıştır.
 
Bana göre 4D ultrasonografinin hastalarımıza sağladığı en önemli avantaj: anne ve baba ile doğacak bebekleri arasındaki görsel bağın, doğumdan önce başlamasına olanak sağlamasıdır.
 
4D ultrasonografi teknolojisinin hastalarımıza sağladığı diğer ek avantajları ise şöyle özetleyebiliriz:
 
Bebek baş, yüz ve ekstremite (el - kol, ayak – bacak) anormalliklerinin saptanması, bebek profilinin hatasız gösterilmesi
 
Kalbin 3 boyutlu değerlendirilmesi
 
Plasenta – eş damar yapısının ayrıntılı olarak değerlendirilebilmesi
 
Rahimi besleyen damarları ve bebeğin beyin damar yapısının bütünsel olarak görüntülenebilmesi
 
Ayrıca 4 Boyutlu Ultrasonografi (4D Ultrasonografi) ile; rahimdeki myom veya rahim içi zarı poliplerini, yumurtalık – overlerdeki kist kitle veya tümörleri, dış gebeliği, rahim filmi -HSG çekmeden rahimin doğumsal ve yapısal anormalliklerini saptamamız da mümkün olabilmektedir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 444
Kayıt tarihi
: 30.09.12
 
 

Doç. Dr. Muammer DOĞAN Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı www.muammerdogan.com ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster