Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ağustos '15

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
569
 

Geziyorum... Köyceğiz...

Geziyorum... Köyceğiz...
 

objektifimden...


Leylek leylek havada…

Yumurtası tavada!

Ben değil bir leyleği havada görmek, leylek sürülerini gördüm bu 2015 yazında!

Bir gün Dalyan'da, bir gün Köyceğiz'de...

Daha sonra gördüğüm yerleri de anlatacağım sonraki yazımda.

Niyetim sizlere gezip gördüğüm yerleri anlatmak amma!

Her geçen gün patlayan bombalar, bomba yüklü arabalar, vakitsiz yitirdiğimiz gencecik fidanlar, ağlayan analar, babalar!

‘’Ağlamasın analar!’’

Anamızı ağlattılar!

Ne neşe kaldı, ne de yazma hevesi canda!

Gelelim, Köyceğiz’i anlatmaya.

Çok büyük bir yerleşim ve ticaret merkezi imiş bir zamanlar Köyceğiz. Şu an ki gölün olduğu yerdeki ovayı ve yerleşim merkezini, bilinmeyen bir sebepten dolayı sular basmış ve yerleşim merkezi sular altında kalmış. Büyük bir ihtimalle doğrudur ki zira her yerden sular fışkırıyor. Taşların altından, denizden hatta ağaç köklerinin dibinden. Kalan birkaç evi görenler ‘’kala kala bir Köyceğiz’’ kalmış dediklerinden dolayı da adı Köyceğiz olarak kalmış.

Türkiye’de Rize’den sonra en fazla yağış alan bölge olan Köyceğiz’de, kış yağmurları, 3-4 ay sürmekte, yaz dönemi boyunca yaşadığı kalabalık ve yoğun nüfus, kışın yerini sessizliğe, dinginliğe bırakmaktaymış. Köyceğiz gölünün kıyısında kurulmuş bulunan, pembe ve pembenin tonlarındaki begonvillerin sarıp sarmaladığı Köyceğiz’i sakin ve dingin haliyle görmek isterdim.

Görülmeye değer hatta uzun süreli ve sürekli  yaşamaya…

Gölün kıyısında yudumlanan bir acı kahve yeter de artar, tüm yılın yorgunluğunu atmaya.

Uçsuz bucaksız engin maviye baka baka.

Dünya’da doğal kanalla, denize bağlanan 7 gölden biri olan Köyceğiz Gölü, derinliğine derin olmasına rağmen, deniz seviyesinden 6 ila 10 metre yüksekte olma özelliğine sahip. Göl içerisinde irili ufaklı dört adacık mevcut. Köyceğiz gölü tatlı su balıklarından bir çok çeşit balığa da ev sahipliği yapmakta. Su sporlarına elverişli olan göl, su kayağı sporu için de çok müsait bir konumda, bulunmakta.

Ölemez Dağlarının arasında mavi bir kuğu gibi nazlı nazlı salınan Köyceğiz Gölünün kıyısında konumlanan Alila Otel’de konakladık bayram boyunca. Sanki kendi evimizde gibiydik.

Köyceğiz’in her bir yakası devasa ormanlarla kaplı idi ve görüntüleri muhteşem ötesiydi ki ancak, 14 Ağustos’ta çıkan orman yangının neticesinde 50 hektar orman alanının yangından dolayı zarar gördüğünü öğrendim.

http://www.milliyet.com.tr/koycegiz-de-orman-yangini-mugla-yerelhaber-926010/

O güzelim ağaçların bir deli kıvılcıma esir olmasını hiç ama hiç içime sindiremiyorum.

Köyceğiz’in bir diğer simgesi de ‘’Sığla’’ (günlük) ağaçları. Koruma altına alınmış, bakımına ve çoğalmasına özen gösterilen sığla ağaçlarından elde edilen ‘’sığla yağı’’ mide hastalıklarına iyi gelmesi ve de parazit öldürücü özelliği olmasından dolayı ilaç ve hoş kokusu nedeni ile de kozmetik sanayinde kullanılmaktadır.  

Derlediğim bilgilerin ışığında; Eski Mısır’da firavunların mumyalanmasında ve kadınlarca da hamam sonrasında güzelleşmek adına güzellik iksiri olarak kullanılmıştır.

Ve…

Her nedense ülkemizde, koruma altına alınmış bulunan bu çok kıymetli ve nadide ağaçtan elde edilen sığla yağı üretimi 2011 yılından beri durdurulmuşmuş! Nedendir? Ne sebeptendir bilinmez amma sığla ağaçları tüm güzellikleri ve haşmetleri ile Köyceğiz’i süslemeye devam ediyorlar. Dilerim acımasız kıvılcımlara ram olmasınlar!

Gezdikçe ülkemizde ne cennet köşelerin var olduğunu görmek, görüp de hayran olmamak elde değil.  Yalnız hayranlıkla değil, sevgiyle ve de özenle dua etmek geliyor insanın içinden.

‘’Allahım, ellerin acımasız ellerine düşürme güzel ülkemi’’

Sevgiyle kalın.

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İki yıl önce, içerisinden geçtik.Bir kahve içimlik kadar zaman... Adadan sevgiler.

Göksel47 
 17.08.2015 15:11
Cevap :
Ülkemin her bir yakası ayrı güzel öğretmenim. İş ki kıymeti biline! Son günlerde ne güzellikleri görecek göz, ne moral ne de umut kaldı! Allah sonumuzu hak getire... Sevgilerim ve saygılarımla...  18.08.2015 11:06
 

Ayşen Kardeş! Maalesef ben leyleği havada görmedim, aksine leylekler bana sevdiğim insanları misafir olarak getirdi. Köyceğiz'e gelmişsiniz bize Fethiye'ye çok yakınsınız, keşke uğra saydınız öptüm sizi.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 17.08.2015 11:58
Cevap :
Sevgili hocam, Derneğimizin düzenlediği turla gittik, tur programından ayrı hareket etmem mümkün olmadı.İnşallah bir gün nasip olur oralara da gelirim. En içten sevgi ve saygılarımla...  18.08.2015 11:08
 

Yaz bitanem yaz... Hem gez hem yaz... Gezmek de böyle güzel fotoğraflarla süsleyip yazmak da sana yakışıyor... Sevgimle...

Sema Sener 
 17.08.2015 8:39
Cevap :
Canımsın Semoşum... Kah geziyorum, kah yazıyorum :) Bu arada da seni kocaman öpüyorum...  18.08.2015 11:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 525
Toplam yorum
: 2828
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 1230
Kayıt tarihi
: 14.11.10
 
 

Aydoğdu; kızgın güneşinde Ağustos'un, sararmıştı altın sarısı başaklar. Kırlangıçların göç dansın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster