Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mayıs '17

 
Kategori
Kültür Turizmi
Okunma Sayısı
509
 

Geziyorum... Şirince ve Mandala Atölyesi

Geziyorum... Şirince ve Mandala Atölyesi
 

Objektifimden...


Selçuk’tan, Şirince’ye giden dar, dik ve zorlu yolda, hepimizin içerisinde çok büyük bir heyecan vardı. Gerçi o heyecanı gezi başladığından beri yaşıyorduk her birimiz ama bu başka bir duygu dalgası idi. Zira Mandala öğrenmek için Mandala Atölyesine gidecektik.

Geziye çıkmadan önce’’ Mandala’’ nedir diye araştırmıştım. Hani az biraz bu konuda bilgim olsun babında. Mandala belki daha önce de kulağıma çalınmış ama pek üstünde durmadığım ancak kulağa çok hoş gelen bir kelime. Ne olduğunu öğrendiğim zaman, hele de yapmaya başlayınca vaz geçemediğim.

Mandala, Sanskritçe bir kelime yani Hint kökenli. ‘’Manda’’ kendi, öz ve ‘’la’’ kap anlamındaki kelimelerin birleşimden oluşmuş ve de Doğu dillerinde ‘’enerjiyi saklayan kap’’ anlamında kullanılan bir sözcük.

Şirince’ye geldik. Eski adıyla ‘’Çirkince’’ şirin bir mübadele köyü. Hani 2012 yılının 21 Aralık tarihinde, Maya takvimini yorumlayanlarca ‘’Kıyametin kopacağının ve Dünya’da sadece Şirince’de olanların sağ kalacağının’’ iddia edildiği, hatta kalanlarında 5. Boyuta geçeceği söylenilen ve binlerce insanın akın akın sökün ettiği ünlü köy. Elbette bu söylentilerin boş olduğu ortaya çıktı ama Şirince bu meyanda ününe ün kattı.

Çeşit çeşit ürünlerin satıldığı dükkânların, şarap evlerinin, kumda kahve yapılan kafelerin, organik besinlerin satışa sunulduğu daracık, dik ve inişli yokuşlu sokaklarında dolana dolana antik bir kapının önüne geldik.

O kapı açıldığında ise o muhteşem kadını ‘’Alev Bitgel ‘’ ve eşi ‘’Aydın’’ beyi tanıma şerefine nail olduk.  Rengârenk güllerin ve sevimli kedilerin eşliğinde, sıcacık sevgi dolu, ışık yansıyan bir bahçede ağırlandık.

Alev hanım, renklerin sonsuz uyumu ve armonisi eşliğinde ‘’Mandala Dokuma Sanatı’’ nın inceliklerini, teknik ayrıntılarını uygulamalı olarak anlattı. Hoş sohbet, aile ortamı sıcaklığında; Meksika yerlilerinin de yıllar boyu Mandala yaptıklarını mandalanın merkezine ‘’Tanrının Gözü’’nün yansıdığının nitelendirdiklerini ve İspanyolların Meksika’ya geldikten sonra yerli halkın dağ köylerine çekilerek, bu sanata devam ettiklerini belirtti.

Güzel dilekler ve olumlu bir enerji ile başlanan mandalanın ruhsal dinginliği, yayılan yüksek enerjinin içsel huzura katkı sağladığını ve mükemmel bir terapi yöntemi olduğunu anlatırken, o içten gülüşü, sakin tavrı ile sahip olduğu yüksek enerjiyi de bizlere yansıttı.

Bu kadim sanatla uğraşmanın güzelliğini yaşamak harika bir duyguydu. Aslında belki binlerce yıldır, bilsek de bilmesek de hayatımızın birçok alanında karşılaştığımız mandala, bize farkındalığı, sabırlı olmayı, zihnimizin sakinleşmesini, bilinçaltımızda bizi sıkan olguların açığa çıkmasını, duygularımızın dışa yansımasını sağlamakta. Hatta renklerin enerjisi ve iyileştirici özelliği de cabası. Zira renklerin de her kişiye göre farklı enerjisi var.

Alev hanımla ve değerli eşiyle geçirdiğimiz zamanın ne kadar olduğunun farkına varamadık oysa saatler geçmiş ve veda vakti gelmişti.  ‘’Biz yine geleceğiz en yakın zamanda’’ diye diye ayrıldık yanlarından.

Şirince’ye yolunuz düşerse mutlaka Simyacı Alev Bitgel’i ziyaret etmeyi ve özgün eserlerini ve de hazırladığı dokuma mandalaları görmeyi sakın ihmal etmeyin.

Bu harika geziden de notlar bu kadar.

Bir başka gezi notlarında buluşmak dileklerimle.

Sevgiler…

Ay Şen

Agarin Kültür ve Meditasyon Turları

https://www.facebook.com/groups/103376916860842/?fref=ts

Şahin ÖZŞAHİN, NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şirince'yi çok severim. Yazılarınızı okumayı özledik üstat.

YEŞİM BUYURGAN 
 08.09.2017 7:49
Cevap :
Canımsın Yeşimciğim... En kısa zamanda dönüyorum yeni yazılarla. Şimdilerde doğal taş ve yarı değerli doğal taşlar ile ilgili hem teorik hem de pratik çalışmalar yapıyorum ki hatta amatörce taş işlemeye başladım. Bunları paylaşacağım yazılarımda. Onurlandırdın beni. Teşekkür ederim. Sevgilerimle...  10.09.2017 0:57
 

Ay Şen Hanım, bu yöremizin adına yakışır olması sevincimizi bir kat daha yüceltiyor. Esenlikler diliyorum.

Şahin ÖZŞAHİN 
 11.05.2017 9:38
Cevap :
Hocam dağlık, inişli yokuşlu daracık yollarıyla amma şirin mi şirin evleriyle gerçekten ismine münhasır bir köyümüz. Turistik olması ise harika zira yöre halkı bu sayda ferah yaşamakta. Sevgi ve saygılar sunuyorum.  15.05.2017 10:56
 

Sevgili Ay Şen! Bu güzel paylaşımınızla Şirince hakkında bilgilendim teşekkürler.elam ve sevgilerimle.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 11.05.2017 9:05
Cevap :
Yorumunuz mutlu kıldı beni sevgili öğretmenim. Teşekkürlerimi sunuyorum. Saygılarımla...  15.05.2017 10:57
 

Sevgili Ay Şen, sayende Şirinceyi de gördük, mandalayı da öğrendik, teşekkürler, kal sağlıcakla, sevgi ile.

Nizamettin BİBER 
 10.05.2017 14:16
Cevap :
Değerli arkadaşım, aslında Şirince ne fotoğraflarla ne de yazı ile anlatılabilir. Çok güzel ve şirin bir köy, görüp gezmek gerek. Zaten az biraz bahsettim ki okuyanlar merak edip, gidip görsünler istedim. Mandala ise harika bir sanat. Eğer tatil döneminde buraya gelmeyi planlar iseniz size seve seve mihmandarlık yapmaktan onur duyarım. Sevgi ve selamlar...  11.05.2017 3:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 533
Toplam yorum
: 2840
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 1360
Kayıt tarihi
: 14.11.10
 
 

Aydoğdu; kızgın güneşinde Ağustos'un, sararmıştı altın sarısı başaklar. Kırlangıçların göç dansın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster