Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Eylül '07

 
Kategori
Küresel Isınma
Okunma Sayısı
843
 

Gitsin buzullar gelsin yeni petrol yatakları

Gitsin buzullar gelsin yeni petrol yatakları
 

Biz küresel ısınma diyoruz onlar, zengin petrol yatakları diyor. Biz buzullar eriyor diyoruz onlar, okyanusta kestirme yol açıldı diyor. Neredeyse sevinçten zıplayacaklar. Ağızlarından akan salyalar pahalı takım elbiselerine bulaşıyor. Zararı yok. Yeni petrol yatakları bulacağız bir takım elbisenin lafımı olur.

Ne diyor bu demeyin. Aşağıdaki haberi okursanız ne demek istediğimi anlarsınız.

"Avrupa Uzay Ajansı(ESA), Kuzey Buz Denizi'ndeki erime sonucu buzulların kapladığı alanın, uydudan ölçümlerin başladığı 1978'den sonraki en alt seviyesine indiğini ve Avrupa'dan Büyük Okyanusa kutup üzerinden kestirme deniz yolunun açıldığını duyurdu.

Denizcilik şirketlerinin yıllardır açılmasını umdukları rotanın uydu fotoğraflarını yayımlayan ESA, bölgenin artık denizciliğe tamamen elverişli olduğunu duyurdu.

Denizcilik firmaları, Kuzeybatı Geçişinin, Kanada'nın kuzey kıyılarından Panama Kanalı'na en ucuz gemi seferini sağlayacağını da hesaplıyor.

Buzullların erimesiyle birlikte Rusya ve Kanada bölgede kıta sahanlığı iddiasında bulunurken, bu ülkelerin yanı sıra diğer bazıları da deniz dibi kıta uzantısındaki zengin petrol ve doğalgaz yataklarından yararlanmayı planlıyor."

Tüm buzullar erise ortaya çıkan yeni petrol ve doğalgaz yatakları için bayram edecekler de, hangi yaşanacak dünyaya bunları satacaklar hiç hesaplamıyorlar.

Bu azınlık takımı, evleri alevler içindeyken yangını söndürmeyi düşünmeyip, dışarı dahi kendini atmayıp; "Aman Allahım paralarım, altınlarım" diye çırpınan, zavallı insancıklar gibi.

Nedir bu açgözlülük, mülk düşkünlüğü, güç sahibi olmak... Daha çok para, daha fazla mutluluk mu demek. Değil!
Bunu bilmiyorlar. Farketmiyorlar. Cennet Dünya'da ihtiyacın kadarıyla yaşamak yerine, Cehennem Dünya'nın tek sahibi olmak istiyorlar. Kırlarda koşan çocuklara değil, bir an önce bu gücü devralacak duygudan yoksun çocuklara sahip olmak istiyorlar.

Yukarıdaki haberi okuyunca dehşete kapıldım. Tüm ülkelerin en öncelikli sorunu haline gelmiş olan "küresel ısınma" bu kadar çok sorgulanırken, acilen bir şeyler yapılması gerekirken, böyle bir anlayışın sergilenmesi vahim bir durum.
blog resmi; http://img.mynet.com/ha2/buzul.jpg

http://www.sabah.com.tr/haber, 0540B61877D84496B49C96CD2C673F9D.html

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

benim çocukluğumda köyüme 5 kmuzakta bir bir doğal göl vardı ben nezaman biryelerde saklanmak istesem o 5 km yürür o gölün kenarına gider ayakkabılarımı çıkarır kamışların arasında gezinirdim ve ben nezaman köye gitsem o göle uğramadan dönmezdim ama bu yıl göl kurumuş toprak derin derin çatlamış tabiki kamışlarda kurumuş

selma kankus 
 17.09.2007 12:15
Cevap :
Ne korkunç bir durum. Pek çok bölgede bu sorunlar var. Başka bir yerde kurumamıştır ama, sanayi atıklarıyla ne hale gelmiştir. Bu yaşam tarzımızla çocuklarımıza yaşanamayacak bir doğa bırakıyoruz, işte bu en korkuç olanı.  17.09.2007 16:52
 

Bu daha bişey mi? Görüpte izleyeceğiz beraberce, daha oradan çıkacak petrol ve doğalgazlar için savaşlar esecek.Şimdiden başladılar soğuk rüzgarlarını estirmeye.Efendim, göz aç olunca, uzayı dahi versek doymazlar bunlar.Allah akıl fikir versin, başkada ne denilir ki.Sevgilerimle.

Bal Damlaları 
 17.09.2007 9:51
Cevap :
Mutlu, huzurlu, doğanın bize sunduğu güzelliklerle yaşayabiliriz bunu biliyorum. Peki ne istiyoruz bundan başka. Sevgiler.  17.09.2007 16:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1600
Kayıt tarihi
: 09.09.07
 
 

1972'de İstanbul'da doğdum. Hacettepe Üniversitesi İşletme mezunuyum. 10 yıldır Satış-Pazarlama sekt..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster