Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ağustos '10

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
3989
 

Gizli Müşteri Uygulaması!

Gizli Müşteri Uygulaması!
 

Çok sayıda şubelerini kontrol etmeleri içinden çıkılmaz hal almış olmalı ki, bazı marka firmalar yeni arayışlara yönelmişler!
Buldukları yöntem ise çok ilginç doğrusu!
Süpermarketler ve akaryakıt istasyonları başta olmak üzere bir çok sektör bizzat biz müşterileri tarafından denetleniyor artık!
Tıpkı geçmişte sorunlardan haberdar olmak için Padişahlarımızın tebdili kıyafet ile halkın arasında dolaşması olayında olduğu gibi!..

Bu yeni uygulamada, çalışanlarının müşteriye verdiği önemin rutin denetimler dışında ayrıca birde ''müşteri gözüyle'' ölçülmesi amaçlanmış!

Hem bu sayede çalışanlarına verdikleri eğitimlerin ne kadar hayata geçtiğini, sattığı ürün ve verilen hizmet hakkında ne kadar bilgiye sahip olduklarını test etmiş oluyorlar!

Firmaların gizli müşteri seçimlerindeki kriterler için ise, kişinin karşılaştığı olumlu ya da olumsuz olayları objektif olarak değerlendirebilecek vasıflara sahip olması yeterli!

Ayrıca size verilen adreslerde bu görevi yaparken, her zaman ki doğallığınızı korumanız yani kendinizi deşifre etmemeniz gerekiyor!

Sonuç olarak, firma çalışanlarının hizmet performansları konusundaki gözlemlerinizi yazıya dökerek ilgili şirketi bilgilendiriyor, müşteri memnuniyetinin artırılmasına katkıda bulunuyorsunuz!

Çünkü bu tespitler dikkate alınarak şikayet edilen şube yada kişiler ikaz ediliyor ve amaçlanan başarıya ulaşılıyor.

Şimdi gelelim, gizli müşteri olarak görevlendirilen kişinin bu işten kazancı nedir sorusuna!

Öncelikle, zaten yapacakları bir alışverişi %50'lere varan indirimler sayesinde çok daha düşük bir harcamayla yaparak bütçelerine katkı sağlamış oluyorlar!

Ya da adreslerine gönderilen çek karşılandığında diledikleri alışverişi diledikleri zaman yapabiliyorlar!

Bir diğer avantajı, ulaşım ücreti ödenmemesi için genelde kişinin ikamet ettiği semt yakınlarındaki iş yerleri tercih sebebi olmakta!

Hem bu sayede toplum adına önemli bir hizmette bulunuyor, hem de bilinçli bir tüketici kimliği kazanıyorsunuz fena mı?

Bu uygulama paramızın gerçek karşılığını almak ve bunun yanı sıra görevliler tarafından gülümsenerek karşılanmak anlamında olumlu bir adım bana göre!

Gizli müşteri olmak istiyorsanız, bu işi yapan aracı firmalara başvuruda bulunmanız ve size uygun bir iş verilmesini beklemeniz gerekiyor..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Abim bu işten bir zamanlar para kazanmıştı. Yanılmıyorsam burgerking'deki kasiyer kız ile ilgili tırnağının içi kirli mi değil mi? Saçları toplu mu, dağınık mı? Terli mi değil mi gibi ilk kez görmeyi öğrenen bir çocuk gibi ölçüp tartması ve dünya kadar soruyu yanıtlayarak 15TL tutarındaki menüyü bedavaya getirmesi gerekmişti. Afiyetle yedik.

Mehmet Yıldıran 
 14.08.2010 2:19
Cevap :
Sizin verdiğiniz örnekler çok daha ilginç doğrusu. Bu bilgiler doğrultusunda, bu uygulama için çok geç bile kalınmış olduğunu anlıyoruz, teşekkürler paylaştığınız için ..Selamlar saygılar..  15.08.2010 22:51
 

şubelerini bu tarzda denetletirlerdi. Müşteri gibi şubeye girer bir müddeet holde oturur memurlerin müşteriye davranışlarını kontral ederler, olumsuzluk halınde yetkililerin ne tarzda müdahale ettiklerini bakarlar ve bu tazda denetleme yapar raporlarını yazarlardı. Şİmdi müşteri kalitesi arttıkça, firmalar daha iyi hizmet edebilmek içinyine müşterilerinden faydalanması çok güzel bir şey bir nevi oto kontrol. Arif bey güzel bir mevzuda aydınlattınız. teşekkürler emeğinize sağlık. Sevgi ve saygılarımla..

Hasan Göksu PBahçe 
 13.08.2010 22:14
Cevap :
Müşteri memnuniyetini sağlamak anlamında gerçekten çok güzel bir uygulama Hasan bey. Ancak bu yeni sistem sadece özel bankalar tarafından benimsenmiş durumda. Oysa asıl sorun Devlet bankalarında yaşanmakta, müşteriye kaba davranmalarının cezası ise tayininin yan masaya çıkmasından ibaret! Selamlar saygılar..  15.08.2010 22:43
 

gizli ajani duymustum da gizli musteri!!!Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 13.08.2010 1:59
Cevap :
Nasıl duymazsınız Newyorker bey? Çünkü ilk kez HS Brands adlı bir Amerikan şirketi başlatmış bu işi. Sizin oralarda gizli müşterilere dolgun maaş bile veriyorlarmış ayrıca! Selamlar saygılar..  13.08.2010 2:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1021
Toplam yorum
: 4165
Toplam mesaj
: 254
Ort. okunma sayısı
: 1579
Kayıt tarihi
: 19.10.07
 
 

Çok eski olmayan bir tarihte tıpkı sizler gibi Melek'lere gülümsermişim uykulu hallerimde!  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster