Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ekim '14

 
Kategori
Projeler
Okunma Sayısı
36
 

Güçbirliği günübirlik olmamalı

Güçbirliği günübirlik olmamalı
 

Gümüşhane... Muhteşem Süleyman’ın İran seferine giderken rastladığı,  adı şahane, kendi gümüşten şehir!

Kentimizde Asurlular döneminde ilk Azzi Hayaşalar yaşamıştır. Daha sonra bölgede Kaşkalar hâkim olmuştur. Savaşçı, yağmacı ve göçebe bir halk olan Kaşkalar, Hititlere defalarca saldırmış ve bir çok yerlerini istila etmişlerdir.

Gümüşler hanı; ilerleyen zamanlarda Pontus, Roma, Bizans ve Trabzon İmparatorluğu tarafından yönetilmiştir. 1514 yılından itibaren ise temelli Osmanlı hâkimiyetine girmiştir.

Uzun lafın kısası; (-madem kısası vardı, niye uzattın demeyin lütfen) ne kadar geç kalınsa da, gelin 2014 model, prototip bir gözlükle şehrimize bakalım. Gümüşhane; gerek coğrafi konumu, gerek ekonomik zayıfları açısından gün geçtikçe nüfusunu yitiriyor. Günümüz eğitim gerçekleri de göz önüne alındığında kısıtlı olanaklarla ayakta kalmaya çalışıyor.

Bu şehri ve insanlarını nasıl daha güçlü ve birlik içinde tutabilmeye, kentin önce ayakta kalmasına, ardından ayakta tutmaya (ayakta uyumadan) ihtiyaç duyuyoruz. Bu açıdan düşünüldüğünde ise akla ilk iş, finans ve sanayi topluluklarının ciddi derecede güçlenmesi gerekiyor. Fakat bu toplulukları oluşturduktan sonra sürekli kılmak için de bazı teşkilatlanmaların daha erken olması gerekli. Bilirsiniz; “Erken tanı hayat kurtarır!”

Bunun yegâne örneği de “Gümüşhaneli Üniversite Öğrencileri Platformu” , kısacası Günöp. Geç olmasına karşın birkaç yıldır çalışmalarını devam ettiren bu örgüt; hemşerilerimizi henüz öğrencilik hayatlarının başlarında tanıştırıp, iş ve meslekî hayatlarında bir arada durmayı sağlıyor.

Öğrencilerimiz, kendilerini memleketlerine kazandırmak için somut bir güç elde ettikleri halde şüphesiz ki Günöp başarıya ulaşacak ve Gümüşhane’nin geleceği daha parlak olacaktır.

Emir Yakamoz

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 62
Kayıt tarihi
: 09.03.14
 
 

Yeditepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı http://emiryakamoz.blogspot.com.tr/ http://e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster