Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Temmuz '13

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
590
 

Güllüklü üç gündür lağımda yüzüyor

Güllüklü üç gündür lağımda yüzüyor
 

Taşan lağım suyu göllendiği yerlerden vidanjörle çekilip, başka bir arazide yine doğaya bırakıldı.


Sonunda Akfen bunu da yaptı! Türkiye'nin ilk özel su ve kanalizasyon işletmesi Akfen Güllük Çevre ve Su Yatırım, Yapım İşletme A.Ş. ile Güllük'ün önceki AKP'li Belediye Başkanı Yavuz Demir 35 yıllık bir sözleşme imzalarken, beldenin başına ne büyük bir bela sardığının farkında mıydı dersiniz? Güllüklü yıllardır, Türkiye'nin en pahalı suyunu kullanıyor. (Metreküp fiyatı 4.16 TL. ve yüzde 50 atık su bedeline KDV'yi de ekleyin...) Üstelik, sağlıklı hizmet alınamıyor. Su kesintileri sürüyor, borular sıkça patlıyor, sızdırıyor, bazen atık suyun bir kısmı arıtılmadan denize, doğaya veriliyor... Yetmedi, daha bir ay önce, iş sağlığı ve güvenliği konusunda gerekli önlemleri almayan, eğitimleri vermeyen Akfen, 7 canın ve ocağın sönmesine neden oldu!

Şimdi de geçtiğimiz Cuma'dan bu yana daha önce facianın yaşandığı terfi tenzil istasyonlarının bir benzeri olan Orjan arazisindeki terfi tenzil istasyonundaki elektrik arızası giderilemediğinden (Gel de Usta Elektrik Teknisyeni rahmetli Yüksel Kum'u anımsama!), buradaki kuyuda biriken lağım suları denize akıyor. Geçtiğimiz Pazar vatandaşların şikayetleri üzerine, sonradan gelen vidanjörlerin, işçilerin kazma kürekle açmış olduğu çukurda biriktirmeye çalıştıkları lağım suyunu çekip, hemen yakında başka bir araziye boşaltması da ayrı bir sorun!

Bir de olaydan habersiz günlerden denizde çoluk çocuğuyla yüzenlerin yaşadığı deneyimler var. Dün (Pazar) öğleden sonra çay bahçesi yanında, balıkçı teknelerinin bulunduğu yerde denizin yüzeyindeki kahverengimsi sarımsı birikintiler dikkatimi çekmişti. Ama, pek kimsenin umurunda görünmüyordu. Bugün ise sabah saatlerinde çarşaf gibi ve daha berrak olan denizin tadını çıkarmak umuduyla plaja gittim. Birkaç saat sonra (saat 11.00'den itibaren) suyun yüzeyindeki pis olduğu renginden ve görünüşünden anlaşılan tabaka benle birlikte birçok kişinin dikkatini çekti. Bir de baktım, dışkı bile yüzüyor! Hemen sudan çıkıp duş aldım ve sağa sola telefon ederek bilgi almaya çalıştım.

Denize dökülen lağım deresi

Arkadaşım Füsun Kocabeyoğlu, dün Orjan'daki terfi tenzil istasyonunda yaşanan rezaleti anlattı. Önce Belediye'yi aradım. Çevre Mühendisi Sinem Kılıç'ın izinde olduğunu öğrendim. Başkan Vekili Tevfik Kırçın'a zaten ulaşılamıyor. Yani, belediyeden açıklama yapacak hiçbir yetkili bulamadım. Ardından Akfen'i aradım. Şirketin yeni müdürü Arzu Tüfekçioğlu'nun Çarşamba göreve başlayacağını öğrendim. Telefonda bilgi almaya çalıştığım Akfen çalışanı, arızanın Cuma başladığını ve Cumartesi günü giderildiğini söyledi. Ben de bugünkü durumu ve dün yaşananları anlatınca, "Hiçbir bilgim yok. Arkadaşları bilgilendireceğim, gidip bakarlar, (beni tanıdığı için ekledi) arızanın giderilip giderilmediğine ilişkin bilgi veririz." Bu arada, Orjan'da oturan ve plajdaki pisliği gören üç beş kişi de önce Akfen'e – orada yetkili bulamayınca - Belediye'ye gitmiş. Yazı İşleri Müdürü ile görüşmüşler. Hep birlikte dilekçeler yazıp bırakmışlar. Zaten Pazar günkü taşma sırasında vatandaşların haber verdiği Jandarma da o gün tutanak tutmuş. (Orjan sakinlerinden Murteza Eryılmaz fotoğraflar çekmiş.)

Şikayete gelenlerden arasında bir işyeri hekimi ve alerjik reaksiyon vermiş bir tatilci, üzeri yapışkan ve kahverengi tabakayla örtülmüş gibi görünen havlularını gösterdiler. Gerçekten de bugün denizden çıktıktan sonra duş aldığım halde üzerime yapışan kahverengimsi sarımsı maddeden tam anlamıyla arınamadım, hemen eve gidip banyo yapmak zorunda kaldım.

Skandal diye nitelendirilebilecek diğer bir rezalet; iki de bir her şeyi hoparlöründen halka duyuran belediye başta olmak üzere, hiçbir kurum ve kuruluşun halkı bilgilendirip uyarmaması, yüzlerce kişinin Güllük körfezinde çoluk çocuğu ile denize girmeyi – su yüzeyindeki pislik tabakasını görene dek – sürdürmesi. Vatandaş uyuyor nasılsa diye düşünenlere, birilerinin hep uyanık olduğunu anımsatalım.

Zabıta'dan alınan son bilgi

Haberi henüz bitirmişken, Sahil Güvenlik'le görüşen Zabıta'dan gelen bilgiyi de aktarayım: Suyun üzerinde biriken kahverengimsi sarımsı tabaka, salt Güllük Körfezi'nde değil, Bodrum ve Didim açıklarında da görülen yeni bir tür yosunmuş. Bu yosun günlerdir balıkçıların da ağlarına yapışıyormuş. Ama, bu açıklama körfeze lağım karıştığı ve ben dahil birçok kişinin suyun üzerinde yüzen dışkılar gördüğümüz gerçeğini değiştirmiyor.

Deniz suyu yutmanın orucu bozmadığını biliyorum da; acaba lağım suyu yutmak bozar mı? Bence orucu bozmasa da abdesti bozabilir. (!!!)

Gülçin ERŞEN – 15 Temmuz 2013 / GÜLLÜK

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 134
Toplam yorum
: 101
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 817
Kayıt tarihi
: 06.07.11
 
 

Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu (İletişim Fakültesi) Radyo ve Televizyon Bölümü mezun..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster