Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ocak '21

 
Kategori
Yetenekler
Okunma Sayısı
193
 

HACI BEKTAŞ VELİ'Yİ ANMA YILI

 

Sevgi, saygı, barış bekler
İnsanlığa hizmet ister
Birlik ve kardeşlik diler
Yan ışığı Hacı Bektaş
.”

                   MD

Günlerden cumartesi… Tutukluluk günleri…09 Ocak 2021 Cumartesi… Halk TV’de Serhan Asker’in sunduğu Görkemli Hatıralar’ı ilgiyle izledim. İzlenceye Hacıbektaş Belediye Başkanı Yoldaş Altıok, Programların Aranan Konuşmacısı Sunay Akın, Yapımcı Nebil Özgentürk ve Ses Sanatçısı Haluk Tolga İlhan renk ve ahenk kattılar! Şair ve Yazarımız Cemal Süreya’nın yaşamından ayrıntılı olarak söz edildi. 

Belediye Başkanı Altıok, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Hacı Bektaş Veli’nin 750. Ölüm yıldönümü nedeniyle 2021 yılının “Hacı Bektaş Veli'yi Anma Yılı”  olarak duyurulduğunu belirti ve uluslararası düzeyde etkinlikler yapılacağını duyurdu.

Bu konuya katkıda bulunmak amaçlı gözlemlediklerimle veedindiklerimle anmak istedim. Öncelikle Hacı Bektaş Veli’yi anımsamaya çalışalım.

Hacı Bektaş Veli Kimdir?

13.yüzyılda Hacı Bektaş Veli’nin temellerini attığı ve günümüzde de geçerliliğini koruduğu düşüncelerinin ışığını, şiirlerini, özdeyişlerini, hakkında anlatılanları okuyoruz.

Evet, sevgi, eşitlik, tanrı, din, paylaşım, hoşgörü, bilim, eğitim gibi kavramlar Hacı Bektaş Veli’den günümüze dek gelmiştir.  Bu görüşleri tüm dünyada aydın ve sağduyulu toplumlarca onay görmüş ve aydınlar tarafından yüzyıllardan günümüze taşınmıştır.

Barışın simgesi olan bir güvercin donuyla Anadolu’ya geldiği söylencesi oldukça anlamlıdır. Hacı Bektaş Veli’nin, savaş yerine barışı; düşmanlık yerine dostluğu; kin yerine sevgiyi ve hoşgörüyü benimseyen, hümanist bir anlayışa sahip olduğunu bilmekteyiz. Kucağında aslan ile ceylanı ya da güçlü ile zayıfı bir arada tutması, önemli bir görüntüdür.

Anadolu’da duruş ve örgütlenme temelli bir dergâh kurmuş, Kadıncık Ana  ile birlikte Alevi–Bektaşi kültürünü tüm Anadolu’ya yayarken felsefi düşüncesini kültürün temellerinden biri yapan, “Yetmişiki milleti bir nazarda gör!” sözleri ile toplumların eşit hak ve özgürlüklere sahip olduğunu anlatmıştır. Alevi –Bektaşi felsefesi, “Eline, beline, diline sahip ol!”“Yetmişiki milleti bir nazarda gör!” özdeyişleriyle anlamlaşır.

“Kadınları okutunuz!” “Bilimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır!”” Okunacak en büyük kitap insandır!” , “Yolumuz, ilim, irfan ve insanlık sevgisi üzerine kurulmuştur!”  Diyen Hacı Bektaş Veli; öğretisinin temel ilkelerini oluşturan bu sözleriyle yüz yıllar geçse de felsefesinin derinliği ve gerçekliği ile günümüz toplumlarına ışık tutma görevinde bulunmuştur. İşte o dillerdeki dörtlüğü:

“Hararet nardadır, sac’da değildir,
Keramet baştadır, tac’da değildir,
Her ne arar isen, kendinde ara,
Kudüs’te, Mekke’de, Hac’da değildir”

Hacı Bektaş Veli, akla, mantığa ve sevgi temeline dayandıran; kadın ve erkek eşitliğini savunan ve yaşadığı dönemde Hatun Ana (Kadıncık Ana) önderliğinde kurulan Anadolu Bacıları teşkilatına büyük destek veren bir düşünürdür.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Hacı Bektaş Veli’nin 750. Ölüm yıldönümünü nedeni ile 2021 yılının “Hacı Bektaş Veli'yi Anma Yılı”  olarak değerlendirdiğimiz bu anlamlı yılda o bilge insanı  bir şiirimle anmak istedim.

 

Hacı Bektaş

Bilgisizlik düşman, diyen
Bilime, akla yer veren
Türk dilini içten seven
Can ışığı Hacı Bektaş.

Onca doğruluk, ilaçtır
Pişmanlık da ihtiyaçtır
Keramete uyan baştır
Şan ışığı Hacı Bektaş.

Tembelliğe ödün vermez
Yalanı, fitneyi sevmez
Adaletsiz toplum görmez
Kan ışığı Hacı Bektaş.

Çalışkanın yanındadır
Aklın, bilmin savındadır
Kültür, erdem yolundadır
Tan ışığı Hacı Bektaş.

Sevgi, saygı, barış bekler
İnsanlığa hizmet ister
Birlik ve kardeşlik diler
Yan ışığı Hacı Bektaş.

                                                Muhsin Durucan  

                                                                       *

 

                                                            

ETEM SEVİK, Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu poyramı ben de izledim. UNESCO 2021 yılını Hacı Bektaş'ı Veli yılı ilan etmiş. İyide olmuş. Çünkü Hacı Bektaş'ı Veli büyük bir değer. Mevlana gibi, Yunuş gibi Horasandan gelen erdenlerdendir. " İlinti. Beline, diline ve eline sahip olan " diyen bu büyük insanı saygıyla ve rahmetle anıyorum. Şiiriniz de pek güzel. dilinize sağlık, selamlar...

Abdülkadir Güler 
 09.01.2021 16:42
Cevap :
Evet Abdülkadir, Halk TV cumartesi pazar günleri özgün izlence sunuyor. Bu da onlardan birisi...  09.01.2021 18:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 688
Toplam yorum
: 482
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1361
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster