Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Eylül '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
440
 

Hainler ve namertler Türkiye'ye karşı işbirliği içerisinde...

Bu ülke ihanete yabancı değildir. Bin yıllık devlet geçmişimizde ne kadar "serdengeçtilik" varsa,  o kadar da "ihanet" vardır. Belki de büyük devlet olmanın kaçınılmaz bedellerinden biridir vatana ihanete muhatap olmak.

İnsan vatanına neden ihanet eder? Belki bunu sorgulamak lazım ilkin. Vatanı mı onu mağdur etmiştir, yoksa o mu yediği çanağa pisleyen cinsindendir.

Bu sorgulamanın birinci kısmı, ihanet edenlerin çok sarıldığı bir "gerekçe" olarak karşımıza çıksa da aslında çoğu zaman bir bahaneden öte geçmez. Çünkü, içinde hainlik olmayan bir insan, vatanı kendisini mağdur da etse ona ihanet etmez. Belki  terkeder gider ama asla vatanını satmaz.. Tarih bunun da örnekleriyle doludur.

Öyleyse vatana ihanet bir kişilik bozukluğunun, bir inkarcılığın ve hatta bir imansızlığın eseridir... Bizim inancımızda "vatan sevgisi imandardır" ilkesi geçerlidir. Eminim başka dinlerin, başka inançların da vatana dair benzeri ilkeleri vardır. Bu yüzden dünyanın her yerinde "vatana ihanet" en büyük suçlardan biri kabul edilir.

İnsanlar, vatanları üzerindeki Hükumetleri, devletleri beğenmiyor olabilir. Beğenmediği Hükumetle de devlet sistemi ile de meşru zeminlerde mücadale edebilir... Ancak, vatana ihanetin hiç bir meşru gerekçesi olamaz.

Vatan üzerinde yaşayan insanlar, birbirlerinden çok farklı dini inançlara sahip olsalar, çok değişik etnisitelere mensup olsalar da vatanlarına hizmet konusunda ortak duyguya sahip olurlar, olmalıdırlar. Vatan söz konusu olduğunda herkes aynı  düzlemde buluşabilmelidir.

Osmanlı dağılırken, geride bir çok eser, gelenek ve belgeler bıraktığı gibi, pek çok "hain" de bıraktı. Diyebiliriz ki, biz "vatan ihaneti" de Osmanlıdan tevarüs ettik.

Osmanlının son yıllarında imparatorluğu yıkmak ve onun egemenlik alanındaki toprakları sömürmek isteyenler, Osmanlı devleti içerisine pek çok hain yerleştirdiler ya da pek çok haini satın aldılar. Bunlar, hem devletin içinde hem de Basın Yayın başta olmak üzere sivil alanda yıkım hizmeti gördüler. Bugün bazı  yazılı ve görsel basının şehit cenazelerini istismar etmeleri, "tabut yayıncılığı" yapmaları, aslında terörün ekmeğine yağ sürmek de başka nedir!

Osmanlı'yı parçalayıp her bir parçasını lokma haline getirenler, Türkiye'yi de gözden kaçırmadılar. Türkiyenin yeniden derlenip toparlanması, yeniden tarihi,siyasi, dini ve kültürel egemenlik alanında söz sahibi olması bölgeden beslenenlerin uykularınI kaçırıyor.

Böyle zamanlar, üç kuruşa vatanını satanların da su yüzüne çıktığı zamanlar oluyor.

Türkiye'nin  teöröre ve onu besleyenlere karşı yeniden topyekün bir mücadeleye giriştiği şu günlerde, ihanet videolarının ortaya çıkması şaşılacak bir durum değil...Hainler küçük adamlardır. Bu yüzden en basit menfaatler için vatanları satmaktan geri durmazlar.

İran ajanlarına kendi ülkesinin askeri bilgilerini satan adam da böyle biri. Üstelik ihanetinin bedelinin ne olacağının da farkında. "Bu bilgileri verdiğimi Türkiyeye söylerseniz beni idam ederler"diyor. Buna karşılık İran ajanı da "Biz namert miyiz" diyor ve "biz İslam Cumhuriyetiyiz", diye de ilave ediyor.

Oysa, vatanı satan ne kadar namertse, bu bilgileri alıp terör örgütüne veren İranlılar da o kadar namerttir. Çünkü, onlar da Türkiye gibi, uluslararası alanda her zaman kendilerine destek olan, hatta bu yüzden kendi müttefiklerini kızdıran bir "dost"a ihanet içerisindeler.

Evet, İran da Türkiye'ye ihanet ediyor. Devletinin adında yer alan "İslama" ihanet ediyor. Hangi küçük menfaatler gereği olursa olsun, İranın bugün yaptığın adı da ancak ihanettir.

Biz, millet olarak çok ihanetler görmüşüzdür, dedik... Ama, zamanı gelmiş bunların cezasını da vermişizdir. Böyle süreçlerin bir iyi tarafı varsa, nice maskeleri düşürüp ardındaki hainleri gün yüzüne çıkmasıdır. Hem ulusal hainleri, hem uluslararası hainleri; hem birey planında, hem devlet planında tanımış oluyoruz böylece...

Bakalım daha kaç hain kendini ortalığa atacak. Daha kaç hain kendi ağzından hem kendi Sözcülüğünü hem terörün propagandasını yapmaya devam edecek...

İbretle izliyoruz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Ali Bey, Toplum olarak eksiklerimizden birisi de, araştırma-sorgulama anlayışına fazla istekli olmamamızdır. Bu nedenle ne tarihimizi ne de meselelerimizin doğrusunu öğrenemiyor, verilenlerle; "Harmanı yel deliyi el döndürür!" misalindeki gibi etrafımızda dönüyoruz. Bir süreçten geçiyoruz. Perde arkasında; Japonya-Almanya ile ABD'nin; Rusya-Çin-İran ile AB'nin ciddi manada bölge için çıkar kavgası vardır. Türkiye'de kısa zamanda 2,5 milyar dolarlık ihracatını, 150 milyar dolara çıkartarak, "bölgede ben de varım!" Diyerek el sallamaktadır! Rusya, Suriye üzerinden Akdeniz'e inmiş, Fransa-Almanya-İtalya Afrika pazarından bize karşı kaybetmekte; ABD-Türkiye-Mısır-Suudiler, ABD ile bir çizgide; AB-Rusya-Çin-İran-Suriye karşı bir çizgide yürümektedir. Bunun yanında İranla ilişkimiz her zaman rekabet üzerine olmuş, Osmanlı güçlü olduğu sürede rekabet dondurulmuş, fırsat olduğunda da ısıtılmıştır. Ve biliriz ki; milli meselelerde partiler değil, devlet sözkonudur. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 07.09.2012 16:41
Cevap :
Mehmet bey, galiba bu ülke üzerindeki en büyük operasyon hafıza silme operasyonu oldu. Hafızasını yitirmiş bir "aydın" aynen söylediğiniz gibi elin güdümüne girer. Bu yüzden asıl sorunumuz dışarda değil içerde dedim ben de. Selamlarımla  08.09.2012 0:57
 

Ali Bey; vatan haini mi arıyorsunuz sayayım geçmiş zamandan bu yana : 1. Osmanlı İstanbul hükümeti 2. Hürriyet ve İtilaf Partisi (bugünün AKP'si) 3. Dinistler (bugün iktidardalar) 4. Liberaller (Bügün de dinistlerden yanalar) 5. Emperyalizm Mustafa Kemal'in 1919'da düşmanları bunlardı... 2012'de sizce değişen bir şey var mı? vatan hainliği demişsiniz de hatırlatayım dedim....

UFUK KESİCİ 
 07.09.2012 11:56
Cevap :
Ufuk bey, bu konuyu sizinle sağlıklı ve mantıklı bir şekilde tartışamayız. Çünkü, siz tek merkezli bakıyorsunuz. Sizce altı yüz yıllık imparatorluk sizin değildir; hatta düşmanınızdır.Siz Osmanlıdan bağımsızlık kazandığınıza inanırsınız...Cumhuriyetin ilk yıllarında Halk müziğini yasaklayan, halkı ulus meydanına sokmayan, halkın dini yerine yeni bir "din" uyduran yapıya karşı gelen herkes haindir sizin için...Bizse, halka ve Hakka karşı duranlara hain deriz...  08.09.2012 0:49
 

Ali Hoca kusura bakma ama şu yazdığın yazının ciddiye alınacak bir tarafı yok, üzgünüm. Sizin bahsinizde hangi insanın vatanıyla bir sorunu olabilir ki? Mesele vatana egemen olan siyasal güç odaklarıdır. Gelir adaletsizliği, demokratik hakların gasp edilmesi gibi hususlar, devlet ve siyasal güç odaklarına karşı tepkisel durumların ortaya çıkmasına neden olur. Bu güç odaklarıda tepkileri bastırmak için, yedikleri nanelerin üzerini örtmek adına "vatan hainliği" gibi bir durumu ortaya atmışlardır. Kaldı ki her gün atıp tuttuğunuz Stalin'in yaptıklarını dahi bu yazınızla meşrulaştırıyorsunuz. Stalin'in hedefe koydukları vatanlarına ihanet etmediler mi? Selamlar Saygılar

Yıldız Nihat 
 07.09.2012 8:50
Cevap :
Şu yorumu yazdığına göre yazıyı ciddiye almışsın Nihat bey.Müsaadenizle düşünce çaplarımızın biraz farklı olduğunu söyleyeceğim.Ben, Osmanlı gibi bir geçmişi sahiplenen biriyim ve bu coğrafyada bozulan dengenin yine Osmanlının ihdası ile gerçekleşeceğine inanıyorum.Siz ise, Osmanlının yıkılmasından hoşnut olan ve ona dair herşeye karşı olan bir zihniyeti temsil ediyorsunuz. Bu düşünce farklılıkları hain anlayışını da değiştirir. Osmanlı içerden(özellikle içerden) ve dışardan ihanet çemberi içerisinde kalmış; kurtların kemirdiği çınar gibi içten içe çürütülmüştü. Aynı şey bugün Türkiye için de yaşanıyorsa bunun neyine şaşırdınız. Bütün düşüncenizi, felsefenizi AKP karşıtlığına dayandırırsanız doğruyu bulmak imkansız olur. Ne yazık ki uzun süren AK PArti iktidarı böyle bir paranoya geliştirdi bu ülkede.Ben şunu vurgulayarak son vereyim: AKP ye karşı olmak vatanın menfaatlerine ve demokrasiye karşı olmak anlamına gelmemeli.Stalinden beter Beşara destek olmamalı örneğin,sırf Tayyibe karşı   07.09.2012 11:04
 

Ali Bey, eline ve yüreğine sağlık...

Dr Atanur Yıldız 
 07.09.2012 6:28
Cevap :
Teşekkür ederim Atanur bey...Sizinde elinize yüreğinize sağlık...Selamlarımla  07.09.2012 12:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1645
Toplam yorum
: 4272
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 806
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster