Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ocak '15

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
130
 

Halil Bingöl kitabiyat konulu sohbetiyle 10 Ocak'ta Gezegen Sahaf'ta

Halil Bingöl kitabiyat konulu sohbetiyle 10 Ocak'ta Gezegen Sahaf'ta
 

Halil Bingöl, 50 yıla varan tecrübe ve müktesebatıyla sahhaf dünyamızın duayen simalarındandır. Onun buna dair sohbeti kitapperestler için ilginç olmaya namzettir.


 

Kıdemli sahhaflardan Halil Bingöl, 'Beyoğlu Sahaf Festivali'nde, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ı standında ağırlarken. Başkan'ın elinde, Reşat Ekrem Koçu'nun efsanevi İstanbul Ansiklopedisinin bir cüzü bulunmakta.


1 - 10 Ocak 2015, Cumartesi günü Gezegen'de Halil Bingöl sohbeti var

 

Gezegen Sahaf Sohbeti'nin 10 Ocak 2015, Cumartesi günü yapılacak olan altıncısının 

konuğu sahhaf Halil Bingöl; diğer bir deyişle, kitap dostlarının 'Halil Abi'si. Önce gelin birlikte Halil Bingöl'ün yaşamının dönüm noktalarına bir göz atıverelim.


2 - Halil Bingöl kimdir?


R. Halil Bingöl 1947'de Eyüp, İstanbul'da doğru. Sırasıyla Nişanca ilk ve ortaokullarını, Eyüp Lisesi'ni (1966) ve Galatasaray İktisadi ve Ticari Yüksek Okulunu (1970) bitirdi. Kitap sevgisi onu bu işle profesyonel olarak ilgilenmeye yönlendirdi. Halil Bingöl'ün bu doğrultuda attığı ilk adım, Eyüp Çarşısı'ndaki Şafak Sineması önünde açtığı çizgiroman tezgâhıdır (1961). 1962 - 1966 döneminde Beyazıt Meydanı'nda kitap sergisi açtı. Bu arada da, bütün kitap kurtları gibi, fırsat buldukça, Beyazıt Sahaflar Çarşısını tavaf etmeyi ihmal etmiyordu. Halil Bingöl'ün Sahaflar Çarşısı ile olan ilgi, iltisak ve irtibatı normal bir kitapperestin, ortalama bir bibliyofilin buna dair yapı ettiklerinden çok ama çok ilerdeydi. Bu vaziyet, onun, Sahhaflar Şeyhi merhum Hacı Muzaffer Özak'tan 'el (icazet) alması' sonucunda, Sahaflar Çarşısı'nda dükkân işletmeye başlaması gibi bir mutlu neticeye vasıl olmasını sağladı (1982).

Her dem taze, daima faal ve zarif bir kitapperest.

Alibeyköy Ortaokulu'nda öğretmenlik yaparken (1970 - 1972), öğrencilerle haşır neşir olmanın tadına varan Halil Abi; sahhaflığı sırasında dükkânına girenlerin ezici çoğunluğunun yine öğrenciler ve gençler olması sayesinde, bu ambiyası / atmosferi yitirmediği bir profesyonel hayatı sürdürme şansını ve mutluluğunu yaşadı.

 

Erbab-ı kalemden olan Halil Bingöl, bu hasletini, 'eski kitaplar ve İstanbul Sahhafları' konulu yazılar yazdığı Son Havadis Gazetesi'nde okurlarıyka paylaştı (1987 - 1988). Onun, tarihimizin en namlı ve önemli bibliyofil, koleksiyoner, araştırmacı ve kütüphanecilerinden olan Ali Emiri Efendi'nin Divanü Lügati't Türk'ü bularak ülkemizin ve milletimizin kültür hazineleri arasına kazandırmasına benzeyen bir de hizmeti vardır. Halil Bingöl, 1919'da New York'ta Arap harfleriyle Kürtçe yayınlanan Luka İncili'ni ilk defa ilim kozmosuna tanıtan araştırmacıdır.


Çeşitli dergilerde yayınlanan makaleleri ve sempozyumlarda sunduğu bildirileri arasında ilk akla gelenleri Tarih ve Toplum Dergisi'nin 100. sayısında yayınlanan 'Eczacı Binbaşı Avanzade Mehmet Süleyman ve Eserleri' makalesi ile; 'IX. Eyüp Sempozyumu'nda sunduğu 'Eyüp 16 Mart Şehitleri' bildirisidir. Bingöl, tamamlandığında kitaplaştırılacak olan kapsamlı 'Eyüplü Şehitler, Eyüplü Zabitanlar' konulu araştırma dosyasını ikmal etmek üzeredir. Araştırmacı Sahhaf Halil Bingöl'ün 'İbrahim Müteferrika'dan Günümüze Takma Adlar, Mahlaslar' isimli çalışması tamamlanmış olup, yayınlanma aşamasındadır. 


3 - Fiziken küçücük ama, muhtevasıyla koskocaman bir kozmos

 

Barış Bingöl, genç yaşına karşın, hem çekirdekten yetişmesi

ve hem de ustasının kaliteli olması sayesinde, ismini 'işini

bihakkın yapan' sahaflar arasına yazdırmayı başardı. Aynı

zamanda o, 'boynuz kulağı geçer' atasözünün hakikatle

mutabakatına güzel de bir örnek teşkil etmekte.

Çekirdekten yetiştirdiği oğlu Barış Bingöl, Kadıköy'de işlettiği Barış Sahaf isimli kitapçıdan; kendisi ise, Galatasaray, Aslıhan Sahaflar Çarşısı'ndaki yine aynı isimle anılan dükkândan kitap dostlarına hizmet ediyor. Halil Abi'nin Beyoğlunda yıllardır işlettiği dükkâna ilk defa giden biri, mekânın çok küçük olmasından dolayı 'burada ne bulabilirim ki?!?' şeklinde bir ön yargıya kapılıp, alıcı gözle etrafına bakmaz ve sahibiyle şöyle 'iki lâfın belinin kırıldığı' deruni bir muhabbete girmezse, peşinen söylüyorum, çok büyük hata yapar. Fiziken minicik olan; içinde barındırdığı (meslekte 50 yılını ikmal eden bir ustanın tecrübesini, birikimini, maharetini ve müktesebatını kanıtlayan her biri seçmece, enteresan, nadir, kıymetli ve ehemmiyetli eserlerden oluşan) muhteviyatıyla ve özellikle de sahibinin mütebahhir kişiliğiyle, aslında koskocaman bir kozmosa tekabül eden Beyoğlu Barış Sahaf; araştırmacılar, koleksiyonerler ve bilcümle kitap kurtları tarafından ziyaret edilmeyi daima hak eden bir adres olmaya devam edecektir.

 

4 - 10 Ocak 2015 etkinliğinin zaman plânlaması:

 

Etkinliğimizin zaman akışı şu şekilde cereyan edecektir:
 

13.00 - 14.00: Halil Bingöl'ün sahaflık ve kitabiyat konulu sohbeti.

14.00 - 14.10: Ara.

14.10 - 18.30: Çoğunlukla bir liradan başlayan açılış bedelleriyle müzayedesi 

gerçekleştirilecek olan eserlerin balotajının gerçekleştirilmesi. 

 

5 - Gezegen Sahaf Müzayede ve Sohbeti'nin mottosu

 

Bu metni, Gezegen Sahaf Müzayede ve Sohbeti'nin adeta mottosu haline gelen o malûm çağrı ile tamamlayalım derim:

 

'Merak etmeden, araştırmadan, öğrenmeden, keşfetmeden, okumadan, yazmadan, çizmeden, müzik dinlemeden, film izlemeden, biriktirmeden, arşiv yapmadan, müzelere-galerilere-bienallere-festivallere-sempozyumlara-konferanslara-tarihi mekânlara ve ören yerlerine gitmeden ve ama özellikle de paylaşmadan ve muhabbet ve sohbet etmeden yaşayamam!' diyenlerdenseniz, 10 Ocak 2015, Cumartesi günü 

Gezegen Sahaf Sohbeti'ndeki 'Halil Bingöl Sohbeti' ve onun ardından gerçekleşecek olan kitap müzayedesi sizin için doğru bir tercih olacaktır. 

 

03 Ocak 2015, Cumartesi günkü gerçekleştirdiğimiz son müzayedemiz ve muhabbetimiz hakkında bilgi için bknz.

 

http://ziyaversencan.blogspot.com.tr/2014/12/karabey-aydogandan-canl-ruhi-su.html


Etkinliğin adresi:

Gezegen Sahaf; Meşrutiyet Caddesi, Aslı Han Sahaflar Çarşısı, Galatasaray, Beyoğlu, İstanbul.

iletişim için: Kerime  Yardımcı: 0 212 293 94 87, Sedat Yardımcı: 0 544 786 12 92

ali açıköz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazmayı kendine iş edinmiş insanların bulunduğu bir platform'da kitabiyatla ilgili bir yazının bu denli az ilgi görmesi hazin...Oysa, cinsellik içerenler tık üstüne tık almış...İşte halimiz!!!..Selamlar

ali açıköz 
 09.01.2015 23:59
Cevap :
ben derdimi iyi anlatamamış olabilirm; daha güzel yazabilmiş olsaydım, sanırım daha çok okunurdu bu metin. ilginize ve zarif yorumunuza çok teşekkür ederim, sağ olun)))  10.01.2015 20:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 295
Toplam yorum
: 148
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 1495
Kayıt tarihi
: 29.08.11
 
 

1958 Fatih / İstanbul doğumlu. Etiler Lisesi ve İTÜ Maden Fakültesi Petrol Mühendisliği Bölümü me..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster