Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ocak '12

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
2360
 

Halk Eğitim Kursuna Katılmadan Diploma alan 563 kişi yakalandı...

Ülkemizde,gün geçmiyor ki bir eğitim skandalına tanık olmayalım...

İşte denetimsiz kalan kurumların içler acısı hali...

Sahte belgeler  düzenleyen şebekeler...Dağıtılan yüzlerce sahte sertfika...

İçlerinde Çağrı Merkezi Müşteri temsilciliği..Bilgisayar...DOĞALGAZ ATEŞÇİSİ ???:::!!!:::

SIHHİ TESİSATÇI  vb...hassas meslek sahteciliği de var !..

*************

Erzurum'da Emniyet Müdürlüğü'nce düzenlenen operasyonda Halk eğitim merkezi kurslarına katılmadan 33 branşta 665 sahte sertifika düzenleyen 10 kişi yakalandı.


Erzurum Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nce Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde başlatılan "Resmi Belgede Sahtecilik ve Nitelikli Dolandırıcılık" konulu soruşturma kapsamında; Halk Eğitim Merkezi ve sanat okulu tarafından 2008-2010 yılları arasında herhangi bir kurs veya eğitime katılmayan 563 kişiye Arıcılık, Aşçılık, Avcı Eğitimi, Bağlama Öğreticisi, Baklavacılık, Bilgisayar İşletmenliği, Bilgisayarlı Muhasebe, Çağrı Merkezi Müşteri Temsilciliği, Diksiyon Eğitimi, Doğalgaz Ateşçisi, Doğalgaz Tesisatçılığı, Elektrik Tesisatçılığı, Fırınlamacı, Forklift Operatörü, Hamurkar, Hasta ve Yaşlılara Bakım, Havalandırma İklimlendirme, Hızlı Klavye Kullanımı, Isıtma ve Sıhhi Tesisatçı, İlaçlamacı, İngilizce, Kalorifer Ateşçisi, Kantin İşletmeciliği, Karo Seramik ve Fayans Döşemeciliği, Kaynakçılık, Okul Öncesi Usta Öğretici, Pastacılık Tatlıcılık Şekerlemecilik, Röntgen, Seyahat Acenteliği, Sıhhi Tesisatçı, Simitçi Yetiştirme, Web Tasarım ve Okuma Yazma olmak üzere 33 branşta toplam 665 adet sahte sertifika düzenlendiği tespit edildi.


39 ilde yürütülen soruşturma kapsamında adlarına sertifika düzenlendiği tespit edilen 563 kişinin yapılan kimlik ve adres tespiti sonucu 235 kişinin ifadesine başvuruldu.


KURS GÖRMEDEN SERTİFİKA ALDILAR

Sahte sertifikaları düzenleyen şüphelilerin 50 TL ile 600 TL arasında değişen para karşılığında usulsüz olarak sahte sertifika verdikleri, toplam 21 bin 800 TL'nin sertifika alanlar tarafından şebekede yer alanlara verildiği belirlendi.


Konu ile ilgili olarak organizasyonda yer alan Y.K, T.K, Y.A, M.Ç ve H.K isimli şüphelilerin ikametlerinde ve Sürücü Kursu olmak üzere toplam 6 noktada eş zamanlı arama yapıldı. Yapılan aramalar neticesinde çok sayıda laptop Bilgisayar, Harddisk, Dvd, Flash Bellek ve sahte olduğu değerlendirilen 43 adet Halk Eğitim Sertifikası ele geçirildi. Adreslerde Y.K, M.Ç, Y.A, H.K, T.K, İ.O.B. ile Erzurum'da faaliyet gösteren sürücü kursunda Y.K., E.M., A.P. ve A.Ş., isimli şahıslar olmak üzere toplam 10 kişi


yakalanarak gözaltına alındı


Gözaltına alınan 10 şüpheli haklarında "Resmi Belgede Sahtecilik ve Nitelikli Dolandırıcılık" suçundan adli işlem yapılarak adliyeye sevk edildi.(Erzurum Gazetesi )

KAYNAK :http://www.erzurumgazetesi.com.tr/default.asp?page=haber&id=58620

...........

 

İyi bir denetim yapılsa diğer yerlerde neler  neler çıkacak ?...Kimbilir ?...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aziz Nesin "Biz adam olmayız" isimli kitabını işte bunun için yazmıştı.Ne o, ne bu. Bu ülkenin en büyük sorunu sahtekar karakterini önlemek.Yoksa ne yapsan boştur. AB filan da alıp kirletmesinler kendilerini. Selam ve saygılar.

Turbest 
 26.01.2012 15:53
Cevap :
Eğitim camiası gözden ırak,denetimsizlikten bir felakete yol alıyor.İçinde olduğumdan ve derin gözlemlerim,tanıklıklarımdan söylüyorum bunları...Veliler,naylon ve şişirme bir tezgah içinde dersane-okul arasında tüm varlıklarını evlatları için harcıyorlar.Bu arada eğitimin gerçek yapısını izleyemiyorlar.Eğitim yöneticilerinin çoğunun okuma yazmaları yok !..hayatta sinemaya gitmemiş,tiyatro izlememiş,kitap okumamış ,doğmalarla sarmalanmış;kültürel kimliği oluşmamış birçok canlıya emanet edilmiş eğitim kurumları...Erzurumdaki bu olayın benzerleri birçok yerde yaşanıyor...Şikayet eden suçlu sayılıyor...Bu konuda yazdığım ÖYKÜ tamamen gerçek olaylardan alındı...Vatandaş,denetim görevini yaparak devlet organlarına yardımcı olmalı...Yoksa eğitim içinde derin bir yoz yapılaşma var...Bunların dini -imanı PARA...Saygılarımla...  26.01.2012 20:13
 

merak ediyorum ülkemizde kötüye kullanılmadık birşey kaldı mı? bari eğitim ve öğretime bulaştırmasalar oyunlarını. Gerçekten çok yazık. Emek katilleri.

Merve Ballı Acar 
 26.01.2012 9:21
Cevap :
Merve Hanım,merhaba...Çalışma yaşamımın büyük bölümü yöneticilkte geçti..Bu toplumun insanı, otorite karşısında hizaya gelir...Yönetici laçkalaşırsa, tepemize çıkar...Beyninde vicdan,adalet,vatan aşkı,insan sevgisi gibi erdemleri kodlanmamış insan görünümlü canavarların çok cesur olduğu ve namussuzların ,namuslu insanları sindirdiği günlere yeniden döndük...Demokrasi halen bol bir palto olarak toplumun sırtında sergileniyor.Aklın ve bilimin ışığında eğitim şart.Disiplin ,denetim şart...Yoksa hapishanelerde yer kalmadı artık...Teşekkürler...saygılarımla..Esenlikler dilerim...  26.01.2012 13:18
 

Devletin asli görevidenetimdir. Acaba bu tam anlamıyla yapılıyor mu. Cevabı hayır. Ozaman bunlar ülkemde doğal olağan durum şeklini alır.

hssensoz 
 25.01.2012 20:57
Cevap :
Bu,sahtekarlıklar yenile gün yüzüne çıkanlar...Sümen altına saklanan yandaş ,sendikadaş,siyasi gardaş vs...kayırmaları tam gaz gdiyor...Yazıklar olsun !...Aldıkları maaşllar haram zıkkım olsun...Bu ne aymazlık...Bu ne laçkalık ?...Adamlar binlerce diploma dağıtıyorlar...hem de doğalgaz uzmanı...Emlak danışmanı diplomaları...Ve bunları milli eğitim yetkilieri onaylıyorlar...Vali ?...Kaymakam ?...MEB ne yapar...Heryerde kokuşmuşluk aldı başını gidiyor...Vatandaş tepkisiz ve aymaz oldukça daha nice sahtekarlıklara tanık olacağız kimbilir ?..Duyarlılığınız için teşekkürler...saygılar..  25.01.2012 21:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1521
Toplam yorum
: 9157
Toplam mesaj
: 558
Ort. okunma sayısı
: 1615
Kayıt tarihi
: 23.06.07
 
 

İnsan yontmakla geçti ömr-ü baharı... Güzel ve canlı heykeller yaptı... Kimisinin içi çabuk boşal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster