Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Şubat '12

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
6314
 

Hat ve Kaligrafi Sanatı nedir?

Hat ve Kaligrafi Sanatı nedir?
 

Hat sanatı, hüsnü-hat Arapçada hüsn-“güzel” olarak bilinir. Kaligrafi ise yunanca kallos-“güzellik” anlamındadır. İslami harfler ile yapılan öğrenilmesi zor olan genellikle dekoratif olarak camilerde,ayet ve hadis içeren dini kitaplarda kullanılan ve kuralları belli olan görsel sanattır.

Hat sanatı sıklıkla kaligrafi sanatı ile karıştırılır ortak yanları ise güzel yazı sanatıdır. Aslında iki sanatı birbirinden ayıran özellik ise;

Hat sanatı İslami harfler ile yapılan öğrenilmesi ve icrası zor olan bir sanattır. Kaligrafi ile Latin harfleri kullanılarak yapılan güzel yazı sanatıdır. Ülkemizde kaligrafi ve hat sanatı aynı çerçeve içerisinde bilinmesine rağmen farklı konulardır.

Osmanlı kültüründe dini motiflerin ön tasarımda olmasından dolayı Allah ve Peygamber sevgisini göstermek için “Hattatlar” bu eseri kullanarak bize önemli miraslar bırakmışlardır. Hat sanatı daha çok usta çırak ilişkilerine dayanarak nesiller boyu aktarılabilir.

Öğrenilmesi hoş ve zevkli bir sanattır insan uğraşırken o harflerin büyüsüne kapılıyor açıkçası, biraz uğraş verdiğinizde siz de farkına varacaksınız.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hat ve Kaligrafi çalışması kesik uçlu kalemlerle bir harf üzerinde, şekil ve estetik verilerek dikkat ve özen ile meydana getirilen, görüldüğünde insanın içini aydınlatan ve ferahlatan hoş ve güzel bir yazı şekli ve stilidir. daha fazla bilgi için : www.kaligrafievi.com.tr

halil akdere 
 11.02.2012 10:44
Cevap :
bilgileriniz için teşekkürler, daha çok bu siteye göz atıyorum teşekkürler  11.02.2012 21:27
 

sen de yapabiliyormusun canım bu sanatı ? bu güzel şiirleri yazan eller neler yapmaz ki ? Aslında sanatın her dalı güzel ama bu yazı sanatının daha da başa diye düşünüyorum açıkçası. sevgilerimle .Gökhandan..

Sokrates 
 09.02.2012 15:34
Cevap :
yapabilmek için uğraşıyorum, :)  09.02.2012 21:18
 

VERDİĞİNİZ BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜRLER VE SEVGİLER.o HARFLER BENİ BAŞKA DÜNYALARA SÜRÜKLÜYOR BAKTIKÇA BAKASIM GELİYOR.

Şennur Köseli 
 09.02.2012 12:02
Cevap :
birkaç zamandır yapmaya uğraşıyorum ve harflerin arasında kayboluyorum,bende yorumunuz için teşekkür ederim,sevgliler.  09.02.2012 12:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 195
Toplam yorum
: 402
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 923
Kayıt tarihi
: 09.01.12
 
 

Ben kimim ne yaparım? Aklıma düşeni yazar, gördüğüm kareyi ölümsüzleştirmek isterim. Kulağıma tak..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster